65+ koopt borrel bij Willem en Dit 'T SCHAP Gall Gall in Rotterdam: Tï ZWAAR! BIERBAL GRASKAAS HARING AHOLD FLITSEN MEI 199 &MSTËM In Rotterdam is een Call Gall (6662) gevestigd met een wel heel opmerkelijke klantenkring. Gelegen in een buiten wijk met rondom bejaardentehuizen is de gemiddelde klant zo'n 65 jaar oud. Dat vraagt een wat aparte benadering. En dat is filiaalmanager Willem van Toorenburg wel toever trouwd. Hij en zijn vrouw Dit zijn al 20 jaar de hofleveran ciers van de omliggende bejaardenflats. Zijn klanten heb ben hem zogezegd zien opgroeien. Meneer Reinders stopt acuut zijn zoektocht in de schappen als hij Willem van Toorenburg in het vizier krijgt. 'Zo, doe jij dat even lekker voor me jon gen', zegt hij, terwijl hij het winkelmandje in Van Tooren- burgs handen drukt. Die begint meteen de benodigde flessen uit het rek te pakken en knoopt on derwijl een gesprekje aan. Bij het weggaan informeert de win kelier nog even hoe het met de vrouw van zijn klant is. Hij mist haar al een poosje. Ze blijkt gevallen te zijn en blijft voorlopig even thuis. In de winkel is het een komen en gaan van Rotterdammers op leeftijd. Vrijwel altijd met een boodschappenkarretje, soms nog vitaal, maar ook vaak slecht ter been of rijdend in een inva lidenwagentje. Mensen die het huis helemaal niet meer uit kunnen, krijgen de drank thuis bezorgd. Het valt op dat ieder een Van Toorenburg bij de voor naam noemt. En dat er een hoop geplaagd wordt over en weer. Hoewel zijn klanten hem soms over van alles en nog wat om Willem van Toorenburg met één van zijn vaste 65+ klanten. Op de achtergrond zijn vrouw Dit gens maar weinig terecht. 'Ze kunnen het niet vinden, of het is te zwaar, of ze kunnen er niet bij, of ik moet het in de tas doen,' zegt Van Toorenburg op quasi-klagerige toon, die ver raadt dat hij het allemaal maar wat leuk vindt. En zijn klanten lijken het er vaak ook een beet je om te doen. Want boven alles houden Willem, zijn vrouw en personeelslid Jannie Numeijer van hun klanten. Geduldig hel pen zij ook bij het pinnen, een noviteit die velen boven de pet gaat. Soms toetsen ze zelfs de pincode in, een teken van de vertrouwensband die ze met him klanten hebben. Meneer Smelt komt binnen, even later gevolgd door zijn vrouw die in een wagentje rijdt. Meestal doet zij de boodschap pen alleen, maar ook zij is on langs gevallen en komt nu sa men met haar echtgenoot. Van Toorenburg vraagt belangstel lend naar haar gezondheid. Ge lukkig gaat het alweer een stuk beter. Meneer Smelt verklaart een groot liefhebber van Berenburg en jenever te zijn. 'Maar als je heel lief bent geweest, koopt je vrouw ook wel eens cognac voor je,' vult Van Toorenburg hem lachend aan waarna het ge sprek overgaat op Sparta. Daarna vertrekt het echtpaar weer. "En je vrouw niet meer la ten struikelen hè,' roept Willem zijn klant nog na. De afgelopen jaren verkocht AH een flinke hoeveelheid haringen. In 1994 deden 99 winkels mee en werden er in vier weken tijd zo'n 600.000 haringen verkocht. Een jaar later waren zo'n tweehonderd filialen gezamenlijk goed voor de verkoop van maar liefst 1,2 miljoen vissen. Dit jaar kunnen ha ringliefhebbers in tweehonderdvijftig filialen terecht en wordt de verkooppe riode verlengd tot zes weken. Dat be looft wat! De vastgestelde verkoopda gen zijn: in week 22 van woensdag tot en met zaterdag, in week 23 van don derdag tot en met zaterdag en in de weken 24 tot en met 27 op vrijdag en zaterdag. Daarnaast verkopen alle AH- supermarkten voorverpakte haringen. Die zitten vanaf week 22 per twee ver pakt in een nieuwe zuurstofarme, lek en reukvrije verpakking. Uitjes zijn - apart van de haringen - meeverpakt. Een perforatierand scheidt de ene vis van de andere, zodat de klant na het eten van één haring, de tweede kan be waren in de koelkast. raad vragen, (Van Toorenburg: Tot het invullen van het belas tingbiljet aan toe') beperken de meeste vragen zich gelukkig tot drank. Van Toorenburgs goede geheugen komt hem daarbij goed van pas. Over het alge meen onthoudt hij wel wat de kinderen drinken als die op be zoek komen. Van Toorenburg: "Vorige week was het moederdag. De ouders willen dan goed voor de dag ko men en niet aan hun kinderen hoeven vragen wat ze ook al weer drinken. Ik denk dan ook met ze mee. Als er niet snel een veijaardag volgt, raad ik ze bij voorbeeld aan een half flesje wijn te nemen.' Van het zelfbedieningsaspect van Gall Gall komt in de win kel aan het Binnenhof overi- In juni wordt het Europees Kampioen schap voetbal gehouden in Engeland. Heel Nederland zit dan weer voor de buis om de prestaties van 'onze jon gens' op de grasmat te volgen. En wat is er lekkerder om dat onder het genot van een biertje te doen? Gall Gall- winkels verkopen voor en tijdens de EK een heel bijzondere verpakking: een voetbal vol bier! In elke kartonnen bal zitten 5 flesjes Amstel Bier, een Amstel-bierglas, een zakje Smiths Do- ritos en een verrassingscoupon. Op de bal zelf staat bovendien het complete EK-wedstrijdschema, de prijs is slechts f 12,95 (excl. statiegeld). Tijdens be langrijke voetbalevenementen stijgt de bierconsumptie thuis aanzienlijk', zegt Philine Hofman van Gall Gall. 'Nor maal zitten mensen in juni op een ter rasje, straks zitten ze thuis voor de TV. Vaak ga je bij elkaar op bezoek om sa men de wedstrijd te zien. Vooral dan is het leuk als je met zo'n bal komt bin nenstappen. En als -ie leeg is kun je 'm bewaren of ergens ophangen. Ermee voetballen? Ik denk wel dat 't kan, maar daarvoor is deze bal natuurlijk niet gemaakt.' De opvallende verpak king is exclusief voor Gall Gall ont worpen en is uniek door z'n ronde vorm. Zo uniek, dat leverancier Depa er mee naar het grootste internationa le verpakkingsconcours gaat, in de hoop een prijs in de wacht te slepen. Gall Gall verwacht dat het Neder lands Elftal de hoogste prijs zal win nen tijdens het komende EK èn gelooft heilig in het succes van de bierbal. Daarvan heeft de slijter er zo'n 40.000 laten maken. Vanaf week 24 verkoopt AH weer gras kaas. Graskaas?! 'De melkkoeien staan vanaf week 20 weer in de wei', vertelt Wim Baars van AH. 'Dat betekent dat ze weer vers gras zullen eten in plaats van hooi. En dat proefje aan de eerste kaas die daarna gemaakt wordt. Die smaakt lekker fris.' Zo'n vier weken lang zal AH actie voeren met graskaas. Zowel op de jonge kaas bij de kaasafde ling als de voorverpakte kaas zit dan een etiket met het officiële graskaas-lo go. Natuurlijk gelden er speciale aan biedingen bij AH en in AllerHande wordt aandacht besteed aan deze typi sche vooijaarskaas. Het Landelijk Zui- velbureau zal ter promotie van gras kaas ook een speciale actie voe ren. "Het gaat goed met de kaasverkoop in Neder land', zegt Baars. 'Er zijn tegenwoordig veel ver schillende variëteiten. Met name de kazen met toevoegingen, zoals bies look, komijn, gember en an anas, zijn erg in trek. Wij Nederlanders zijn natuurlijk - net als de Duitsers en Fransen - echte kaaseters. Maar naar wat voor ons heel gewoon is, staan ze in andere landen raar te kijken. In sommige oosterse landen weten ze niet wat kaas is. Sterker nog: als men daar kaas wil gaan verkopen, moet er eerst een naam bedacht worden.' Als op 28 mei het eerste vaatje Hol landse Nieuwe is geveild, gaat het ha ringseizoen in Nederland officieel van start. Ook AH zal zich storten op de verkoop van de populaire vis, die rauw uit de hand, liefst met uitjes en zuur, gegeten wordt. In een groot aantal fi lialen kunnen klanten haring "happen bij een duidelijk herken bare haringshop.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 2