een bol pt 8 uur s avonds. 0f)| Klant vroeg zelf om porselein' OMZET HOGER, POSITIE STERKER OPEN VAN 8 TOT 8 Vanaf maandag 3 juni a.s. zijn alle Albert Heijn-filialen van maandag tot en met vrijdag open van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. AH start in die week een grote advertentiecampagne om de nieuwe openingstijden bekend te maken. Op zondag blijven de AH- winkels gesloten. Hierop zijn evenwel twee uitzonderingen. De AH-winkels in toeristische gebieden, zoals Zandvoort, die zijn 's zondags open. Gemeenten kunnen voor zichzelf maximaal 12 koopzondagen per jaar vaststellen. Op koopavonden blijven onze winkels tot negen uur open. In een Flits 8 nn1S 8!I00d van 800 tot 20.00 uur. Henry Tillemans over de nieuwe AH-porseleinactie: NERGENS ANDERS 53e jaargang nummer 5 Pagina 9 NIEUWSBLAD VOOR MEDEWERKERS VAN KONINKLIJKE AHOLD NV mei 1996 Halfje Piper Heidsick, kistje Black label en Red label whiskey, een kruik zeer ou de korenwijn in luxe vouw- doos... Voor vaderdag, op 16 juni, kun je voortaan heel goed terecht bij Gall Gall. De slijters hebben m.i.v. juni een cadeauassortiment. 'Van ieder produkt is een origineel geschenk te ma ken', zegt Marilène van den Broek op pagina 3. In september 1995 maakte AH het plan bekend om open te gaan 'van 8 tot 8', zodra de wet dat zou toestaan. Dat is nu het geval per 1 juni a.s. De vaste, landelijke openingstijden zijn gekozen om duidelijkheid te bieden voor alle klanten. Ze zijn nu een onderdeel van de AH- formule. Deze verruiming is een belangrijke stap op weg naar flexibele openingstijden. AH speelt hiermee in op de wensen van veel klanten. De eerste maanden van 1996 laten bij Ahold een hogere omzet zien terwijl de internationale positie verder is versterkt. Dat waren twee belangrijke nieuwtjes tijdens de aandeelhouders-vergadering van Ahold op 14 mei jl. in Amsterdam. Bijna 600 aandeelhouders bespraken de jaarrekening en het beleid van de Raad van Bestuur. Ook de 20.000 medewerkers, die deelnemen in het AH Vaste Klanten Fonds, dat nu voor ruim f 125 miljoen aandelen Ahold bezit, waren vertegenwoordigd. (Vervolg op pagina 3). Ahold-president Cees van der Hoeven bedankte tijdens de aandeelhoudersvergadering de 140.000 medewerkers voor I hun inzet en de bereikte resultaten Vaste AH-winkeltijden bieden duidelijkheid Speciaalzaken bekijken de lokale situatie Langer open betekent een ver betering van de service voor veel klanten, maar ook een aan passing van de eigen organisa tie. In september vorig jaar zei AH-president Jan Andreae zelf al lang bedacht wat 'vroe ger beginnen, later stoppen' voor hen zou betekenen. Ze ver wachten 's ochtends veel thuis werkende mensen en na half zeven 's avonds vooral buitens huis werkende mensen. Ik verwacht dat de verruimde openingstijden voor veel win kels onmiddelijk voor meer omzet zal zorgen.' Huidige AH-medewerkers kunnen vrijwillig in de daarover in Flitsen: 'Natuurlijk avond werken. Met nieuwe is langer open een prima servi ce voor de moderne klant. Maar de medewerkers moeten het waarmaken. Veel supermarkt managers reageerden meteen positief. Zij hadden voor zich- wordt het avond werk vooraf besproken. (Vervolg op pagina 3). Eén van de affiches uit de AH-campagne Na het enorme succes met kristal heeft AH in week 15 een nieuwe spaaractie gelanceerd. Klanten kunnen nu sparen voor porseleinen serviesgoed, dat inmiddels in de winkels staat. Henry Tillemans, verantwoordelijk voor de nieuwe ac tie, legt uit waarom AH dergelijke initiatieven ontplooit. Opnieuw krijgen klanten bij be steding van f 25,- een zegel. Twintig zegels leveren een volle spaarkaart op, waarmee ze na bijbetaling direct een artikel mee naar huis kunnen nemen. "Dat is één van de krachtige as pecten van deze actie', zegt Til lemans. 'De mensen zien waar voor ze kunnen sparen en kun nen al snel iets kopen. Drie ver schillende lijnen borden, aan te vullen met schaaltjes, kop en schotel, mok, melkkan en sui kerpot staan in speciale vitri nes. De mensen kunnen naar hartelust combineren en hun eigen servies samenstellen. Zo dat ze straks niet bij de buren precies hetzelfde servies op ta fel zien staan.' Die tafel staat symbool voor de kant waar AH met dergelijke acties naartoe wil; kristal en porselein staan in directe relatie tot eten en drinken. 'Langzamerhand leg gen we die link tussen food en non-food', legt Tillemans uit. 'Gerechten die gemaakt worden met AH-produkten worden bin nenkort geserveerd op AH-bor- den. Perla-koffie drink je uit je porseleinen kopje en de wijn van AH wordt al geschonken in een kristallen glas.' Loyaliteit is het sleutelwoord bij deze acties. Tillemans: We doen het voor onze vaste klan ten. We belonen ze voor him keuze voor AH en bevestigen dat ze goed gekozen hebben. (Vervolg op pagina 3).

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 1