Een beter milieu begint bij Anna In Zwolle leer je milieubewust wonen AH wint reclameprijs GRAPJE? 580 REACTIES OP ADVERTENTIE VOOR AH-SUPERMARKTMANAGER 22 APRIL 1996 MOED MILIEUBEHEER IJSBERG Bijzondere commercial voor een heel gewoon produkt Spaarders AHVKF opgelet! AHOLD FLITSEN APRIL 1996 In het februari nummer van Flitsen introduceerden we de Nederlandse Earthday. Ook werden alle Flitsen-lezers uitgenodigd een verhaal te schrijven. We vroe gen: 'Heb jij ideeën over hoe je zelf aan een beter milieu kunt werken?' Met be hulp van een aantal steekwoorden kon je aan de slag. Zo'n veertig verhalen kwa men binnen bij de redactie. Dit is het winnende verhaal, van Floris Boogaard. Het gaat slecht met het mi lieu, dat besefte zij zich maar al te goed. Elke dag leest An na de kranten in de kantine van Albert Heijn. Honderden pagina's vol over de verande ring van de natuurlijke kring loop, het broeikaseffect en de ozonlaag. Allemaal veroorzaakt door de grote hoeveelheden afval van industrieën, vliegtuigen, auto's en huishoudens. En ook al voelde zij zich niet persoonlijk verant woordelijk, toch hield het haar bezig. In de kanti ne zag ze per dag honderden bekertjes in de af valemmer verdwijnen. Bij elke koffiepauze werd er een nieuw bekertje gebruikt. En in de lunch pauze kreeg iedereen een papieren broodzak. Daarin zaten de in plastic verpakte vleeswaren. En ook al werd het meeste afval zorgvuldig van elkaar gescheiden, het bleef voor haar een hoop afval. Op een dag werd het haar teveel. Ze stond op en liep naar de directiekamer. Even twijfelde ze nog toen ze de bedrijfsleider druk zag telefoneren. Maar ze raapte al haar moed bij elkaar en stapte naar binnen. In tien minuten had ze hem uitge legd wat haar zoal dwars zat. De bedrijfsleider luisterde aandachtig en beloofde dat hij eens met de kantinebeheerder zou gaan praten. De volgende dag stond er een gro te doos in de kantine. Op een briefje stond dat iedereen een 'milieubeker' mocht pakken. Elke beker had de naam van een medewerker er op. Op de eettafel stonden scha len met kaas en vleeswaren en drie rieten mand jes met brood. Het water liep Anna in de mond. In de kantine was geen plastic te bekennen en de afvalemmer bleef leeg. Anna besefte ook wel dat de bekertjes en het plastic maar het topje van de ijsberg waren. En dat het voor het milieu misschien maar weinig zou uitmaken. Maar ze had in iedere geval een hoop mensen milieubewust gemaakt. Misschien zullen ze thuis ook bewuster met hun afval om gaan en daarmee een voorbeeld zijn voor familie en vrienden. Misschien heeft Anna dan toch meer bereikt dan ze denkt en begint een beter milieu inderdaad bij Anna. Heb je 'groene voorne mens'? Wil je weten hoe je ermee aan de slag kan? Ga eens kijken in het Milieuhuis in Zwol le. In dit 'gewone' woonhuis kun je zelf zien, voelen en ruiken hoe je milieubewust kunt wonen. Het Milieuhuis zou het huis van je buren kunnen zijn. Er is een woonkamer, een keuken, een tienerkamer en een baby kamer. Aan de vertrekken is op het eerste gezicht niets bijzon ders te zien. Toch stikt het er van de milieuvriendelijke kneepjes. Al wandelend door het huis met de walkman op je hoofd, leer je waar je op moet letten. Zo zie je in de keuken een scheidingspaneel tussen de oven en de koelkast en is de gootsteen afgeschermd met een afvoerzeefje. In het milieuhuis mag je overal 'aanzitten', aan alles ruiken en alle kastjes opentrekken. Bij de informatie balie krijg je een lijst met wel 216 milieu- en portemonnee- vriendelijke oplossingen die in het huis zijn verwerkt. Allicht zitten er tips bij, die je zelf wilt toepassen. Voor groepen is het Milieuhuis geopend op dinsdag, woensdag en donderdagmiddag. Kosten: vijf gulden per persoon, De student Civiele Techniek Floris Boogaard (24) denkt dat het een grapje is. 'Ben jij soms een vriendin van Remco?' vraagt hij lichtelijk achterdoch tig, als we hem telefonisch feli citeren. Remco blijkt met Floris onder één dak te wonen in de studentenstad Delft. Hij is de enige levende ziel die weet dat zijn studiegenoot een verhaal heeft geschreven voor de wed strijd T)oe mee aan Earthday'. We kunnen Floris geruststel len: dit is géén studentengrap, maar pure realiteit. Hij is écht de winnaar van een prachtige fiets naar keuze, ter waarde van maximaal f 1200,-. 'Maar', sputtert Floris, die in het week end bij Albert Heijn Groenhof in Amstelveen werkt, 'ik héb al twee fietsen.' Onbeschaamd, maar wel eerlijk. De jury gaat hierover in beraad. Floris is nummer één gewor den, om drie redenen. De jury vond het initiatief dat Anna nam in de eerste plaats aanste kelijk, en in de tweede plaats dicht bij de eigen werkelijkheid. Ten derde vond de jury het mi lieubewust maken van de omge ving een zeer goede zaak. De picknickmanden voor de tweede en derde plaats gaan naar Robert van Leeuwen uit Hendrik-Ido-Ambacht en naar Suzanne van Oppen in Vlissin- gen. Gefeliciteerd! Op 29 maart sleepte AH, samen met reclamebureau FHV, de adverteerdersprijs 'Accent' in de wacht. In de catego rie Retail werd de serie TV-commercials van AH be kroond, die liep van januari tot en met oktober 1995. In de kamer van stafdirecteur communicatie van AH Wim Huinder is de muur behangen met Effie's, de effëctiviteitsprijs voor reclame. In de laatste tien jaar heeft Albert Heijn er acht veroverd. En op de kast staat onder meer de Zilveren Meet lat, die AH vorig jaar kreeg voor de Kristalactie als Beste Promotie. Toch toonde Huinder zich weer heel blij met de 'Ac cent'. 'De jury wordt gevormd door collega-adverteerders', legt hij uit. 'Ze zijn dus strikt onaf hankelijk, en kunnen op deelge bieden zelfs onze concurrent zijn. Die prijs is dus een hele eer.' De commercials voor de week- aanbiedingen (o.a. luiers, groente, wijn) scoorden op een aantal punten. Het goed over brengen van een bepaalde emo tie, humor, de consequente fijn in de aanpak, maar vooral voor het brengen van een leuke, ori ginele reclame voor een heel ge woon produkt. De advertentie stond begin maart in Intermediair en de Telegraaf: 'Albert Heijn zoekt supermarktmanagers voor de 21ste eeuw'. Een avontuurlijke baan, suggereerde de foto van mensen die in rubberbootjes voortpeddelen in een wild stromende rivier. 'Wie durft er bij ons aan boord te springen?' Tot nu toe namen 580 sollicitanten een aanloopje. 'De eersten zijn al aangenomen', aldus Thijs Brouwer, hoofd PZ Sales Services AH. Het Milieuhuis zou het huis van je buren kunnen zijn incluis rondleiding en koffie. Op donderdagochtend kunnen indi viduele bezoekers terecht, even als op de eerste zaterdag en zondag van de maand. Voor hen is de toegang gratis. Het adres: Van Zwaanenburghstraat 47, 8017 DZ Zwolle. Voor meer in formatie: 038 - 421 71 66. Het AH Vaste Klanten Fonds (AHVKF) heeft een nieuw giro nummer. Wie units spaart door direct geld te storten op het gi ronummer van het fonds, moet voortaan het volgende gironum mer gebruiken: 477 17 43, ten name van Nederlandsch Admi nistratie- en Trustkantoor, Am sterdam, inzake AH Vaste Klanten Fonds. Mensen die al units bezitten, dienen hun participatienummer bij de nieuwe storting te ver melden! 'De eerste week heeft een tele foonpanel zo'n vijfhonderd tele foontjes beantwoord', vertelt Brouwer. 'Vervolgens verstuur den we tweehonderd informa tiepakketten, naai- gegadigden door het hele land. Na de eerste selectie door mensen van Perso neel Organisatie hielden we 75 van de 580 kandidaten over. Qua leeftijd zitten sollici tanten tussen de twintig en veertig. Veel HBO'ers, maar ook academici, en er zitten zo wel mensen tussen mét als zon der ervaring. De verhouding mannen en vrouwen is 65 om 35 De clustermanagers ne men de sollicitatieprocedure nu over. 'Met de advertentie hebben we een gevoel van dynamiek willen overbrengen. Dat is kennelijk gelukt', zegt Brouwer. 'De meeste mensen reageerden heel enthousiast op zowel de adver tentie als op AH als organisa tie.' Landelijk is de spreiding van de reacties heel mooi uitge komen. Alleen voor het zuiden van het land herhaalt AH de wervingsadvertentie mogelijk op iets kleinere schaal. Floris Boogaard: schrijver van winnend Earthday-verhaal

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 9