Klaar voor een nieuw culinair jaar 'HIT THE ROAD' 'NOG VIJF PALLETS TE GAAN' 8 ALBERT HEIJN 1516, PURMEREN AANVALLEN Restaurant De Hoop op D'Swarte Walvis: AHOLD FLITSEN APRIL 1996 Finy Bulte De tijd dat je onderweg bent van de winkel naar de kantine en terug is officieel ook pauzetijd. Wie een kwartier koffiepauze heeft en twee minuten 'reistijd' mag dus dertien minuten zitten. 'Maar wij moeten flink doorlo pen als we nog even willen zitten', zeggen ze aan de stamtafel van de kantine in AH 1516 in Pur- merend. In de vroegere Miro, waar ooit driehonderd mensen werkten, moet je een deur door, een tochtdeur door en dan krijg je nog een gang van zo'n dertig, veertig meter lang. De kantine is groot, te groot eigenlijk. 'Vroeger zat het altijd vol', zegt Betty Grigoletto. 'Maar nu zit je vaak met een paar mensen.' 'Sterker nog, als je vroeg gaat, zit je in je eentje', zegt caissière en 'oude rot' Finy Bulte. 'Vind ik wel lek ker.' Ze neemt ondertussen de gebeurtenissen van de werkvloer door met Astrid Hagenbeuk van de slagerij. Over de 'gratis koffie' en dat er klanten zijn die zich zo goed thuis voelen dat ze zelf een nieuwe pot zetten als de koffie op is. Er zijn klanten waarvan je het idee hebt dat ze speciaal voor de koffie komen, 's Och tends de gepensioneerden en tussen de middag de scholieren. 'Gezellig toch!' Aan de stamtafel zitten ook Peter Pels en Bas van Houten. Onverstoorbaar maken ze aantekeningen in een blocno te. 'We zitten op het Economisch College in Zaandam en lopen hier stage. Vijf weken. Hoe heet dat systeem nou met die barco de-pen?' Kantinebeheerster Nel, die han dig de fotograaf ontwijkt, heeft een enorme ruimte tot haar be schikking. 'Vroeger werd hier ge kookt, maakten we op koop avond warme maaltijden, een pan macaroni voor de hele club. Nu is er nog een magnetron om wat op te warmen. En ik maak af en toe een zalmsalade, maar daar blijft het bij. Warme maaltijden worden gebracht door een cate ringbedrijf.' Dan komen onmis kenbaar de 'mannen van de Houdbaar' binnen. Peter Blom, Dik Hartog, Martijn Sandifort ('Als ik in Flitsen kom, moet wel m'n naam er goed in'), 'ja, dit is wel een vast groepie. Als het even kan, gaan we samen koffie drinken.' En een paar minuten la ter: 'Kijk, daar komt een stuk in ventaris.' René Veldkamp, die al 23 jaar in het Purmerse filiaal werkt, komt ook 'op de koffie'. 'Hè René', roept er één. 'Je mag wel uitkijken met die verbouwing volgend jaar. Dan gaan ze alle in ventaris verkopen.' Er druppelen langzaam meer 'blauwe jassen' binnen. 'Wat is dat allemaal? Flit sen? Ze mogen alles van me we ten, behalve m'n pincode.' Nel is inmiddels aan het schoonmaken begonnen. 'Ik moet de gang nog vegen, maar dan maakt-ie vast een foto van me. Ik doe het mor gen wel', zegt ze tegen Finy. Bet ty wil per se met Alie op de foto. Haar collega, die lang in de ziek tewet liep. 'Maar ze is weer voor 75 procent terug', zegt Betty. Alie staat op het punt naar huis te gaan, maar Betty weet haar te overtuigen. 'Alleen voor een voorpagina-foto', zegt Alie. Maar we beloven niks. Voor een aantal mensen zit de pauze erop. Het is een komen en gaan. 'Kom op mannen, hit the road. Nog vijf pallets te gaan', zegt Peter Blom. En de Houdbaar is weer weg. Ahold heeft eind vorig jaar een kleine, doch unieke aankoop gedaan met het pand van Ahold-restaurant De Hoop op D'Swarte Walvis. 'We hebben het pand voor een pittig bedrag verbouwd, na de brand in 1994', zegt directeur Arie Siliakus. 'Daarna werd die aankoop wel zeer de moeite waard.' De geschiedenis van de Walvis is nauw verbonden met mijn heer Albert Heijn. Hij was in de jaren zestig één van de iniatief- nemers voor de bouw van de Zaanse Schans. Pittoreske huis jes, molens, schuren en winkels geven er nu een goed beeld van het Zaanse erfgoed. Albert Heijn was een groot voorstander van een horeca-gelegenheid ter plekke. Bij gebrek aan belang stellenden, heeft hij zelf het heft in handen genomen door in de Walvis een pannenkoeken restaurant te starten. Het pan nenkoekenhuis van weleer is uitgegroeid tot een gerenom meerd restaurant, dat sinds 1986 kan bogen op een Miche- lin-ster. 'In Nederland zijn maar 39 restaurants met één ster', zegt de Walvis-directeur trots. 'Zeven hebben er twee en drie sterren komt in ons land niet voor.' Het eerstvolgende culinaire hoogstandje van D'Swarte Wal vis is het Kreeftenfestival, waarvoor een maand lang Ca nadese kreeften met een vip-be handeling naar Nederland wor den overgevlogen. Het festival, dat een initiatief is van Alliance Gastronomique Néerlandaise, start op 9 mei en duurt tot 6 ju ni. Het sein tot aanvallen wordt gegeven op de residentie van de Canadese ambassadeur in Den Haag. 'Daarna kunnen we een maand lang aan de kreeft', be vestigt Siliakus. "En aan de wijn van Gall Gall. Die levert een 'rosé champagne', die vreselijk goed smaakt bij de kreeft. Als je bij ons héél lekker en uitge breid komt tafelen, dan ben je zo'n f 120,- per persoon kwijt', schat Siliakus. 'De wijn zit er dan al bij. Reserveren? Is aan te bevelen.' Op 25 februari deed de ploeg van de Walvis nieuwe krachten op voor een nieuw culinair jaar. Ze vormden voor één middag de bemanning van een voorma lige Noorse Walvisjager. Om beurten stonden ze aan het roer, onder het toeziend oog van de kapitein (uiterst links). 'Ondanks de kou werd het heel gezellig', zegt Siliakus. 'Vooral toen we weer in de haven wa ren en konden aanvallen op het - uiteraard door onszelf bereide - warme en koude buffet.' Even rust! Even bijpraten met collega's, de krant lezen, een spelletje doen. Kopje koffie, kopje thee. Kantines, koffiehoeken en bedrijfsrestaurants zijn vaak de sociale spil van het bedrijf. Het hol van de leeuw. Flitsen kijkt elke maand één keer achter de schermen. V.l.n.r. Peter Blom, Martijn Sandifort en Dik Hartog Peter (r) en Bas (I)

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 8