zen' veronderstelt, dan is de supermarkt zeker een wei waarin het goed grazen is. Snacks en snoep lig gen er op veel plek ken in handige ver pakkingen en klaar voor gebruik. GEMAK IMPULS OPENINGSTIJDEN zend populair. We eten de hele dag. Ge zonde tussendoor tjes, een snelle hap. Honger heeft plaats gemaakt voor lekkere zoals het woord 'gra- Er is iets nieuws aan de hand in etend Ne derland. 'Grazing', ofwel 'grazen', is ra- trek. Als de klant in derdaad een koe is, Al in 1975 sloeg 9% van de Nederlanders het ont bijt over. In 19S7 was dat percentage gestegen tot 20%. 'Grazing lijkt het definitieve einde in te luiden van de tradi tionele drie dagelijk se hoofdmaaltijden. Nog wat cij fers: haalden Nederlanders vijf tien jaar gele den nog 85 tot 90 procent van hun calorieën uit die vaste maaltijdmomen ten, nu ligt dat percentage rond de 70. Jan Kem penaar, unitma nager Snacks en Zoetwaren bij Albert Heijn, zegt: 'Tegen woordig eten we steeds vaker kleine beetjes en verspreid over de hele dag.' Kortom, de klant is een mo ment-consument geworden. Hij eet niet omdat hij de fysieke be hoefte voelt; honger heeft, maar omdat hij zin heeft in iets lek kers. 'Grazen heeft alles te ma ken met jezelf verwennen.' Waar komt 'grazing' vandaan? Topografisch AMAZING GRAZING Op 80.000 verschillende verkoop punten in Nederland kun je snoep kopen Nederlanders eten per persoon 15 kilo koek per jaar We geven per persoon jaarlijks 75 gulden aan snoep uit jonge vrouwen zonder kinderen eten 36% van de totale dropproduktie In 1994 'graasten' we met elkaar voor bijna 6 miljard gulden moet je zeggen: uit Amerika, het land van de pizzapunt, de hamburger en bovenal een be grip als 'conven ience' (gemak). Want 'grazing' is meer dan het eten van tus sendoortjes Het speelt ook in op de behoef te van de klant aan gemak. Kant-en-klaar maaltijden en diepvriesprodukten krijgen een belangrijke plek in de super markten. Beide produktgroepen lieten de laatste jaren flinke om zetstijgingen zien. Sociologisch moet je dus zeggen: 'grazing' komt door de toename van de welvaart en de veranderingen in onze levensstijl. Steeds minder mensen nemen bijvoorbeeld deel aan de gezinsmaaltijden en steeds meer vrouwen werken, waardoor er minder wordt vast gehouden aan de vaste maaltijd momenten. Ook heeft het aantal twee- en eenpersoonshuishou dens de laatste jaren een vlucht genomen. Dat zijn typisch con sumenten die kiezen voor snel klaar en makkelijk. Daarnaast heb je consumenten die veel en vaak onderweg zijn en achter het stuur hun trek stillen. Een fenomeen dat de Amerikanen aanduiden met 'dashboard di ning'. De auto en de trein zijn ideale plekken voor het verorbe ren van tussendoortjes. Het ont bijt wordt dan ook niet zelden op weg naar het werk gegeten. In de vorm van gezonde koeken; de maaltijdvervangers als Ever greens en Switch. Nederland is een hoogontwik keld graasland. We consumeren bij elkaar meer zoet. koekjes, chocolade en suikerwerk dan welk land ter wereld. Wat be treft hartige snacks nemen we na Amerika en Engeland een goede derde plaats in. Algemeen wordt de supermarkt gezien als het aan- schafpunt van tussendoortjes die men thuis op voorraad heeft. Dat is anders bij Jamin. Deze graaswinkels bij uitstek moeten het hebben van impulsverkoop: je ziet iets, je denkt lekker' en je GRAZING GEMAK Kleinverpakkingen Makkelijk te openen Makkelijk en snel klaar te maken (magnetron) koopt het. Produktgroepma- nager Hans van Hooren: 'Inder daad, we hebben bij Jamin de zogenaamde 'grazing-meters', de schappen vlak bij de kassa waar de rolletjes Mentos, Fruitella en Rollo liggen. Maar onze hele winkel is natuurlijk gericht op de lekkere trek, de impuls. We hebben bij Jamin twee soorten grazers, de straatgrazer en de thuisgrazer. Dat wil zeggen, we proberen Jamin GRAZ Makki Geen Meert Grote verko ook op de bood schappenlijstjes te krijgen. Klanten kun nen bij ons ook terecht voor een doos Merci-chocolade of andere geschenkartikelen.' 'Grazing' heeft dus twee kanten. Enerzijds richt het zich op de 'lekkere trek', anderzijds op het gemak. Jan Kempenaar over dit laatste: 'Bij Vers en Ho: zie je bij AH een toename1 variatie in koelvers en kt klaar maaltijden. We be ook meer aandacht aan tijdcomponen- ten: variaties in slamixen of een persoonsporties vlees die in een paai- minuten gebakken zijn.' Met de ruimere openingstijden in het ve is de verwachting dat ju kant-en-klaar markt, koelvers als diepvries, in flink zal toenemen. Bij Heijn zie je die ontwikkel rug in de nieuwe formu Haarlem aan de Grote straat kan de klant terec een scala aan belegde b en warme maaltijden. D; hoef je niet meer de wil Het nieuwste van het ni staat in Heemstede. Daai

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 6