Van 60 naar 300 Euroshopper-produkten Ahold koopt Amerikaans Stop Shop Mayfair-winkels omgebouwd tot Edwards BUITENLAND- In de komende twee jaar bij AH: PINDAKAAS UITGEBREID ASSORTIMENT ENORM BEDRAG AHOLD FLITSEN APRIL 1996 Het aantal Euroshopper-artikelen bij AH wordt voor eind inei uitgebreid tot 130, en in de komende twee jaar zelfs tot 300. In september 1995 werd ge start met 60 produkten. 'De klant van Albert Heijn is enthousiast over Euroshopper', zegt economy brand manager Wim van den Berg, die de produkt- lijn destijds bij AH introduceerde. 'Dat blijkt uit omzctgegevens en uit marktonderzoek.' 'Met Euroshopper-produkten heeft Albert Heijn een volwaar dig antwoord op discountformu les', aldus Van den Berg. "We breiden het assortiment onder meer uit met elf soorten snacks, een serie diepvriesprodukten en snoep; onder andere met vier soorten mini-bars. Vooral inte ressant voor gezinnen.' Euroshopper is een project van AMS waarin twaalf partners - vanuit volstrekte zelfstandig heid - in elf Europese landen samenwerken. Zij werken onder naasappdsa,, Orangensaft Wim van den Berg is de komen de jaren niet meer voor Albert Heijn, maar vanuit het hoofd kantoor van AMS betrokken bij Euroshopper. Zijn taak wordt de ontwikkeling van Euroshop- per-artikelen en het stimuleren van de handel er in. meer samen bij de inkoop van produkten met de meest gunsti ge, kwaliteit/prijsverhouding. Leveranciers door heel Europa èn daarbuiten kunnen opdrach ten binnenhalen. Binnenkort liggen zo'n honderd Euroshop per-artikelen bij meerdere part ners op het schap. Dat is nu al het geval met twin tig produkten, waaronder de Nederlandse diepvries patat-friet. Die vind je, in exact dezelfde verpak king, ook in winkels in Spanje, Noorwegen, Frankrijk, Italië, Finland en Zweden. Niet alle Euroshopper-produkten slaan aan in andere lan den. 'Pindakaas' zegt Van den Berg, 'wordt buiten onze landsgrenzen bij voorbeeld bijna niet ver kocht. Welke Euroshop per-produkten het nou erg goed doen bij Albert De consument kan in veel produktgroepen al terecht voor Euroshopper-produkten. Nieuwe produkten hebben het logo al groter en centraal op de verpakking Heijn?' Hij somt op: 'Babypro- dukten, zonnebloemolie, mues li. Maar ook kattevoer. Produk ten die mensen dagelijks ge bruiken, en waar de Euroshop per-versie voorziet in een duide lijke behoefte: toch goede kwali teit, maar prettig geprijsd.' Van den Berg ziet in die combinatie een duidelijk verschil met het vroegere C-merk. 'Bovendien', zegt hij, 'heeft het Euroshopper- produkt een verpakking waar mee je als klant voor de dag kunt komen.' De marketingman meldt: 'De nieuwe Euroshopper-produkten zullen het logo groter en cen traal op de verpakking dragen. Daardoor zijn ze sneller in de schappen te herkennen.' (Vervolg pagina 1) In totaal heeft Stop Shop 270 winkels en een omzet van een kleine f 7 miljard. Wie Stop Shop vergelijkt met Albert Heijn, valt een aantal zaken op. De omzet van Stop Shop is vergelijkbaar met Albert Heijn, maar de omzet komt uit veel minder winkels. De winkels zijn namelijk gemiddeld veel groter (ongeveer 6000 m2 bij de superstores tegen ongeveer 1200 m2 voor de AH-winkel). Een groot deel verkoopt boven dien ook non-food, dat een hoge re verkoopprijs (en marge) heeft dan levensmiddelen. Stop Shop in het noordooste lijke New England past goed bij de Ahold-keten Edwards Super Food Stores in het zuidelijker gelegen Connecticut. Stop Shop heeft 116 super stores. Een superstore heeft een uitgebreid assortiment levens middelen en non-food (boeken, bloemen, huishoudelijke artike len, financiële diensten, etc). Deze winkels hebben meestal een eigen bakkerij en grote af- De omzet van Stop Sc Shop is vergelijkbaar met Albert Heijn, maar de omzet komt uit veel minder winkels delingen voor verse vis, kaas, delicatessen en salades. Daar naast heeft Stop Shop negen tig 'gewone' supermarkten en ruim zestig buurtwinkels. In to taal werken 36.000 mensen bij de keten. Zoals gebruikelijk bij Ahold, houdt het zittend ma nagement haar zelfstandige po sitie. Wel gaat de keten samen werken met de andere vijf Ahold-bedrijven in de VS. 'Daarbij denken we aan samen werking achter de schermen, bijvoorbeeld op de gebieden ad ministratie en logistiek', zegt Ahold USA president Zwarten dijk. TVIaar we denken ook aan ontwikkelingen in de winkel. Zo heeft Stop Shop al enige ja ren ervaring met de klanten kaart (waarmee ook AH in 1997 begint, red.). Deze ervaring gaan we zeker gebruiken bij de invoering van de klanten kaart bij onze andere ketens.' Stop Shop is in 1914 opge richt door de familie Rabinovitz in Somerville, Massachusetts (VS). De familie stond aan het roer tot het midden van de jaren tachtig. In 1988 werd Stop Shop verkocht aan een groep beleggers. Drie jaar later gaf het bedrijf nieuwe aandelen uit via de beurs in Wallstreet, waar sinds november 1993 ook het Ahold-aandeel is genoteerd. Ahold betaalt voor de overname van de ruim 52 miljoen aande len 1,8 miljard dollar; dat is f 33,50 per aandeel. Daarnaast neemt Ahold voor 1,1 miljard rentedragende leningen van Stop Shop over, zodat het to tale bedrag van de overname op 2,9 miljard dollar komt. Eén van de grootste overnames uit het Nederlandse bedrijfsleven van deze eeuw. Om dit enorme bedrag te betalen, maakt Ahold eerst gebruik van een overbrug gingskrediet. Dit jaar nog geeft Ahold nieuwe aandelen uit, om zo nieuw eigen vermogen aan te trekken. Daarmee wordt het overbruggingskrediet terugbe taald. Na een titanen-inspanning van drie maanden, konden in het weekend van 23 en 24 maart dan de puntjes op de i worden gezet. Bij alle 28 omgebouwde Mayfair-winkels werd het Ed- wardslogo op de gevel onthuld en een groot lint bij de ingang doorgeknipt. Het hoofdstuk Mayfair werd waardig afgesloten. Voortaan heten de Ahold-winkels in New Jersey Edwards. In een week werden telkens vier winkels 'op maat' verbouwd. Waar nodig werd geschilderd en overal werd de verlichting en de indeling aangepast. Schappen en de produktpresentatie veran derden volgens de Edwards- strategie en het huismerk van Mayfair's Foodtowns maakte plaats voor die van Edwards. *We hebben in alle winkels een team van Edwards-medewer- kers ingezet', vertelt Tonya Lyon van Edwards hoofdkantoor. '"Niet alleen om te assisteren bij herindeling en aankleding van de winkels in Edwards-stijl, maar ook om technologische sys temen in te voeren of aan te pas sen. Tegelijkertijd gingen de vol tallige ploegen medewerkers op cursus om vertrouwd te raken met alle 'ins' en 'outs' van Ed wards.' De klanten kregen vanaf 17 maart veel informatie. 'Dat weekend kwamen alle oud-May- fairklanten him nieuwe winkel bekijken.' MASgAGHUSETTS Het nieuwe Ahold-werkgebied in New England

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 5