ELKE DAG INZICHT IN DE OMZET' 'Yes, gratis les' in Amerika Etos laat gezicht zien in 'Koffietijd!' 36.000 nieuwe collega's, wat betekent dat? AH presenteert informatiesysteem RAS aan franchisers Sn een Flits KRIEBELIGE HUID Voor twee winnaars Gerrit fan Heijn Fellowship: PITTIGE AANSCHAF CRITERIA AHOLD FLITSEN APRIL 1996 HET IS NATUURLIJK niet slecht als in de krant staal dat je bedrijf in het buitenland een mooie aankoop heeft gedaan. Het is ook aardig als zo'n overname in goede aarde valt. Het is eveneens aantrek kelijk te werken bij een be drijf dat in de groei zit en voortdurend vernieuwt. Maar wat moet je je voorstellen bij 36.000 nieuwe Stop Shop collega's, die we nog nauwe lijks kennen, en die van hun Nederlandse collega's nog amper weet hebbenEn heeft het invloed op je eigen AH of speciaalzaak als er via de overname van Stop Shop in Amerika 260 superstores, supermarkten en buurtwin- kels bij komen Is het niet al lemaal ver van je bed, en waar komt dat geld wel niet vandaan LETTERLIJK GEZIEN i. 3 Ameri ka wel ver weg natuurlijk. Meer dan 6.000 kilometer. Maar wie nog een keer kijkt, ontdekt allerlei verbanden tussen de Ahold-bedrijven in Nederland, overig Europa, Amerika en Azië. De klant komt nummer één, overal waar we winkels bezitten. Onze bedrijven wisselen ken nis en ervaring uit, beïnvloe den elkaar en maken gebruik van eikaars menskracht. Een paar voorbeelden: BI-LO in de VS gaat bepaalde delen uit de Vandaag Voor Mor gen-aanpak overnemen. In Portugal profiteren onze Pin- go Doce-supermarkten van de kennis van (het ontwikkelen van) huismerken bij AH. Idem in Tsjechië, waar Ma- na-collega's een huismerk- programma opzetten met be hulp van kennis en ervaring van AH. Bij het ontwikkelen van onze activiteiten in Indo nesië, maken we gebruik van de onroerend goed-expertise van collega 's uit Amerika. Wij benutten presentatie technieken uit onze winkels in cle VS. Supermarktma nagers die mee op reis zijn geweest naar onze Ameri kaanse bedrijven hebben al- latei ideetjes overgenomen. De klantenkaart-ervaring van Stop Shop kan reuze handig blijken voor zowel AH als onze bestaande VS-doch- ters. Steeds meer collega's ko men over de grens met elkaar in contact, leren van eikaars ervaringen en benutten el- kaars netwerken. HOEWEL ONZE nieuwe 36.000 Stop Shop-collega's ver weg zijn, zullen we elkaar op den duur beïnvloeden. Dat is boeiend, biedt kansen en bo vendien: het geeft over het al gemeen een beter resultaat voor de klant. Hoofdredactie Op 26 en 27 maart presenteerde Albert Heijn haar nieu we, alles omvattende informatiesysteem, Radicaal An ders Sturen (RAS), aan de franchisers. 'RAS heeft alles te maken met de strategie van AH', zegt projectleider Ger- rit Stoffelsen. 'We willen optimaal inspelen op de lokale situatie. Dat kan, met RAS.' De franchisers zagen de voordelen, maar keken ook kritisch naar de kosten. Gerrit Stoffelsen weidt niet on nodig uit. Toch heeft hij een dik uur nodig om uiteen te zetten welke visie achter het complex van RAS-onderdelen schuilgaat en welke voordelen het heeft voor de winkels. 'Lokaal kun nen beslissen, de klant als uit gangspunt nemen; daarvoor heb je a la minuut omzetinfor- matie nodig, en wel per pro- dukt. Met RAS is de caissière boekhouder. Door de produkten te scannen, verzamelt ze die in formatie. De supermarktma nager kan zijn omzet, maar ook marges per produkt dagelijks op zijn scherm bekijken en zijn beslissingen daarop afstem- m.' Al luisterend wordt het duidelijk dat RAS een mega project is. Voorraadbeheer, be talingen, inzicht in omzet: be denk waar je in de winkel be hoefte aan hebt en het kan, met Meer beslissings ruimte voor SM Caissière wordt boekhouder Sommige leveranciers afgerekend op verkochte produkten Voorwerk klantenkaart processen, voorop. Soms gaan ze echter wel erg snel. Maar mede omdat AH met succes be spaart op die kosten, kan de franchise-fee op hetzelfde peil blijven. En dat is voor ons mooi meegenomen.' Koffietijd! wordt van maandag tot en met vrijdag uitgezonden van 10.00 tot 11.00 uur op RTL 4. Wie Roxane ter plekke in actie wil zien, kan bellen naar 035 - 6464398 Woensdagochtend kwart over negen, Studio 2 van RTL 4 in Hilversum. Zoals elke werkdag gaat hier om tien uur het TV- programma Koffietijd! 'live' de lucht in. Het publiek wacht in spanning op wat gaat komen. Wij zijn op zoek naar Roxa ne Catz, de cosmetica-deskundige van Etos, die elke woens dag haar cosmetica-geheimen prijsgeeft. Op de studiovloer en achter de schermen is het een drukte van jewelste. Mensen rennen heen en weer en treffen de laatste voorbereidingen. Tussen al dat gekrioel zien we Roxane. Klaar voor de uitzending en opmerke lijk rustig. 'Eigenlijk zit een groot deel van mijn werk er al op', vertelt ze. 'Ik begin elke woensdag om half negen. Eerst naar de make-up en daarna de camera- en lichtrepetities. Zo dat het er tijdens de uitzending perfect uitziet.' Er perfect uit zien, daarover praat ze elke 'Tegenwoordig zijn we voor namelijk op de radio te belui steren', zegt Maureen Beere- poot, communicatie-manager van Etos. "Koffietijd!' is voor ons een prima manier om ook op TV onze deskundigheid te tonen. We laten zien dat we niet alleen verkopen, maar ook adviseren. De produkten die in het TV-programma aan de orde komen, kunnen klan ten in de winkel herkennen aan een speciale 'Koffietijd!'- schapkaart.' woensdag met Hans van Willi- genburg en Mireille Bekooy. Even voor tienen. De camera's staan op scherp en - heel be langrijk - de koffiepot staat op tafel. Gezellige onderwerpen schuiven tijdens de koffie over de televisieschermen van hon derdduizenden kijkers thuis. Om half elf neemt Roxane plaats aan de tafel en beant woordt de eerste kijkersvraag. Een kriebelige huid na een lang, heet bad wordt behan deld, evenals het gebruik van permanentvloeistof en opge zwollen oogleden na het slapen. Als uitsmijter geeft Roxane een beautytip. Dan verdwijnt zij buiten beeld en achter de scher- RAS. Door de aansluiting van winkel, computer en kassa krijgt de caissière het gemakke lijker bij acties. Tevens is RAS voorwerk voor de aangekondig de klantenkaart. Sommige leve ranciers worden voortaan afge rekend op basis van gescande produkten. Gerrit Stoffelsen legt uit: *De bakker bijvoor beeld, vult dan dagelijks zelf de schappen. Als het brood om vier uur op is, zorgt hij voor nieuwe voorraad.' Hoofd Informatievoorziening Winkelsystemen Gert Jan van der Loo legt. uit wat de franchi sers in huis moeten hebben aan hardware (PC's, printer en net werk) en software om met RAS mee te kunnen draaien. Het be treft een pittige eerste aan schaf, die volgend jaar in zicht komt. Desondanks is AH-fran- chiser Paul Hendriks uit Losser enthousiast over RAS. 'Maar: gematigd enthousiast', zegt hij. 'Ik zie veel voordelen, maar heb ook nog veel vragen. Een voor deel is dat de balans voortaan tot de verleden tijd behoort, en dat het ons behoorlijk zal sche len in administratieve uren. Toch kan ik mij heel goed voor stellen dat sommige collega's zeggen: kunnen we het systeem waarmee we nu werken - ook nog vrij nieuw - niet nog een poosje gebruiken. Tenslotte hebben we het telkens over fik se bedragen.' Collega Douwe Heemsbergen uit Rheden zit op de zelfde lijn. Hij zegt: 'AH loopt, ook met administratieve 'Het is net alsof ik droom', zegt de 21-jarige Irene Janse blij. Zij is assistent hoofd steward in het Brusselse ho tel Conrad International en dochter van Peter Janse van AH-Winkeltechniek. 'Ik zit nog maar kort in de hotel- business, maar ik weet al dat het er hard aan toe gaat. Er is veel competitie en alleen de besten bereiken de top. En Cornell is, wat be treft hotel-administratie, de top!! Mijn baas had zelf ook plannen voor een zomercur sus aan Cornell. Maar ja, de kosten, hè. Mijn collega's zijn hartstikke blij voor me. Ik krijg vijf maanden onbe taald verlof en kan daarna gewoon terugkomen.' Op 8 maart viel de beslissing. Welk Ahold-familielid zou in 1996 vier maanden, op kosten van de Stichting Gerrit Jan Heijn Fellowship, mogen studeren aan Cornell University in de VS? Uiteindelijk werd het niet één, maar werden het twee gelukki gen: Kees van Huissteden en Irene Janse. Eén keer per jaar stelt de Stich ting Gerrit Jan Heijn Fellow ship een kind, echtgenoot of partner van een Ahold-mede- werker in de gelegenheid om een semester in het buitenland te studeren. De kandidaat komt het ene jaar uit Nederland, het andere jaar uit de VS. Kees van Huissteden senior is apetrots op zijn zoon. Zelf is hij AGF-man bij AH in Zevenaar. Hij werkt er door de week, Kees junior (23) op zaterdag. 'Mijn vader is een echte AH- aholic', zegt junior. 'Hij heeft misschien geen blauw bloed, maar wel een blauw hart.' Kees jr is razend enthousiast over zijn beurs. De tweede jaars HBO-er Personeelsmanagement maakt eerst zijn studie af, vóór hij bij Ahold solliciteert: als supermarktmanager. Ahold-juriste Jolande Koop- mans legt uit wat de criteria zijn: 'Je moet in de eerste plaats beschikken over een goede mo tivatie. Daarnaast vragen we aan de kandidaten of ze deze in het engels op papier willen zet ten. En tenslotte moet het be stuur van de Stichting ervan overtuigd worden dat 'Cornell' écht een waardevolle aanvul ling is op de studie.' Het be stuur, met als voorzitter Ahold- commissaris Albert Heijn, heeft met vijf prima kandidaten een gesprek gehad. Kees en Irene kwamen als besten naar voren.' Dit jaar mogen de Amerikanen zich in de strijd gooien voor een studiebeurs in 1997. Volgend jaar oktober verschijnt in Flit sen weer een oproep voor Ne derlandse en Belgische gegadig den.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 3