FRANCHISING: JE KRIJGT E 6 Steeds meer zelfstandig ondernemers open Gall, Jamin en De Tuinen één - of meerdere waaide dit samenwerkingsfenomeen over i de partijen. 'We zoeken naar ondernemers 1984 tekende Wim van den Top als ee| bij Etos. Hoe we in contact kwamen? Ik ben naar Etos geste; een Etos vestigen in het oude AH-pand in Hoofddorp. Ik het' we kunnen samenwerken.' De foto toont Van den Top in zij 1 tig. Vorig jaar opende hij zijn tweede franchise-Etos, in Heli i deel. Als een idee goed blijkt te werken, kunnen zij er vervol gens ook mee aan de slag.' AH: LUDIEKE START Albert Heijn koos in 1981 voor samenwerking met zelfstandige ondernemers. 'Het begon op lu dieke wijze', vertelt manager operations Chris van Dongen. 'De ondernemer Abel Banus meldde zich op het hoofdkantoor met de vraag of hij niet zelfstan dig een AH kon gaan runnen. Terwijl er slechts conceptplan nen voor franchising waren.' Maar Banus was zeer enthou siast en had goede plannen. Daarom besloot AH zijn eerste franchise-overeenkomst te teke nen. Inmiddels zijn er 169 AH- franchisewinkels in Nederland. 'Geld verdienen en het markt aandeel vergroten is het doel. We zoeken plaatsen in Neder land waar nog geen AH is geves tigd. Kleine plaatsen met u der dan 8.000 inwoners. Dl liggen nu onze groeimogelijljj den. Maar het is moeilijk onj een eigen winkel te kopen oi i bouwen. De vestigingsplaat!; zijn vaak bezet door andefl Dus zoeken we naar die one nemers waarvan we denken i ze bij ons passen. Maar i groeien ook omdat bestaat franchisers verbouwen, hum sortiment willen uitbreiden' een nieuw en groter pand' trekken.' ETOS: RAZENDSNEL Etos begon in 1984 met chising. 'Een wat langzd start', herinnert franchise^ nager Jan van de Velde zich.! laatste jaren gaat 't echterl zendsnel. Eind 1994 hadden» 99 franchisewinkels, nu zijn! er al 155. Aan het einde van! jaar willen we er 230 hebt In Kortenhoef staat de kleinste franchise-AH van Nederland. Eigenaar van de slechts 125 vierkante me ters tellende winkel is Peter Landwaart. 'Vijfenzeventig jaar geleden is mijn opa deze winkel begonnen, mijn vader nam 'm over en nu ben ik de baas.' Het familiebedrijf sloot een jaar geleden een franchise-overeenkomst met AH. 'Maar het is hier te klein, we groeien uit ons jasje. Daarom gaan we eind dit jaar naar een groter pand.' Je ziet het regelmatig in een dorp of kleine stad gebeuren. Eerst prijkte op de gevel de naam van de eigenaar van de winkel. Die maakte plaats voor die van een be kende keten. Albert Heijn bijvoorbeeld, of Etos. Toch blij ven dezelfde mensen heer en meester. Voor de buitenwacht een teken: zij hebben een fran chise-overeenkomst gesloten. Bij franchising verandert niet alleen de buitenkant van een winkel. Ook het interieur wordt ver bouwd en het assortiment gewij zigd en vaak flink verbreed. Voor de klant wordt de winkel een AH, Etos of andere Ahold-win- kel. Die veranderingen zijn deel van de franchise-overeenkomst. Die houdt echter nog veel meer in. VERANDERINGEN VOOR DE WINKELEIGENAAR Winkeleigenaren doen niet lan ger zaken met leveranciers, daarvoor zorgen de inkopers van het hoofdkantoor. Omdat ze gro te hoeveelheden voor de hele ke ten inkopen, zijn de inkoopprij zen voor de franchiser vaak la ger dan voorheen. En dankzij een landelijk distributiesysteem kunnen de door hem of haar be stelde artikelen snel geleverd worden en lopen de voorraden in de winkel niet onnodig hoog op. 'Het doel is zes franchise-filialen i Manager Operations Fons van der Leen van De Tuinen: aan het einde van dit jaar. Eind 1998 hopen we te zijn doorgegroeid tot zo'n 25 a 50. Wij kijken naar zaken als diploma's, vakkennis, erva ring, leidinggevende capaciteiten, klantgerichtheid en ondernemerschap.' Regelmatig zijn er grote, vaak landelijke reclames op radio, TV en in de dagbladen en zijn er speciale acties en aanbiedingen. En natuurlijk kan de franchise nemer profiteren van de naams bekendheid en de uitstraling van de keten. Door goed gebruik te maken van de diverse schaal voordelen van een grote winkel keten boekt een individuele on dernemer vaak uitstekende re sultaten. De omzet groeit, de winst stijgt en er kan efficiënter worden gewerkt. VOORDELEN VOOR HET GROOTWINKEL BEDRIJF Maar natuurlijk hebben niet al leen de betrokken detaillisten (de franchisenemers) er profijt van. Franchising is immers een vorm van samenwerking en dus snijdt het mes aan twee kanten. Voor de voordelen die onderne mers halen uit de samenwer king krijgen de grootwinkelbe drijven (de franchisegevers) een vergoeding, de franchise-fee. Dat kan bijvoorbeeld een per centage van de winkelomzet of de brutowinst zijn. Maar wat voor franchisegevers nog veel belangrijker is: via franchising kan de onderneming groeien en wordt het marktaandeel ver groot. Bij de werkmaatschappijen van Ahold vind je eigen winkels - de filialen - en franchise-winkels naast elkaar. De concepten vul len elkaar aan. Hierover zegt Willem-Jan Vreezen, directeur van Etos: 'Onze filialen vormen onze sterke, eigen basis. Nieuwe ideeën bijvoorbeeld, werken we daar uit. De franchisers zien dat over het algemeen als een voor-

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 6