AH'ers werken aan deli Keukenprinsessen boezemen vertrouwen in AHOLD BOUWT WINKELS IN MALEISIË EN SINGAPORE KRITISCH NEDERLANDSE MANIER Amerikanen kopen liever iets van Mrs. Smith of Mrs. Paul I ?lunt 'Jemima Lff.g.veWel AHOLD FLITSEN MAART 1996 BUITENLAND m2 groot. Je komt binnen bij een prachtige bakkerij met een coffeeshop waar je een bakkie kan drinken met gebak. Achter de bakkerij is een groente- en fruitafdeling waar je je vingers bij aflikt. Vers is daar een 'hot item'. Voorbeeldje, er wordt per dag 70 liter versgeperst sinaas appelsap verkocht.' De winkel is van de Kuok-groep (zie elders op deze pagina en op pagina 1, red.). De klantenkring? Voor 80 'expats'; buitenlanders die daar voor hun bedrijf een be paalde periode wonen en wer ken. 'Daar zijn er heel veel van', zegt Kleijne. 'En het worden er steeds meer. Je ziet nu Hong Kong straks bij China gaat ho ren dat veel bedrijven toch hun kantoor neerzetten in Singa pore.' Kleijne bekent: *We dachten eerst: ze hebben ons helemaal niet nodig. Op het eerste ge zicht zag die winkel er prima uit. Net een Albert Heijn, ik voelde me er wel thuis. Maar na een kritische blik op de ver schillende afdelingen vonden we steeds meer zaken die voor verbetering vatbaar waren. Die lagen op gebieden als hygiëne, assortiment en presentatie. Zo wordt geprobeerd het alle natio naliteiten die er komen, naar de zin te maken. Denen, Fransen, Hollanders, Engelsen. Watje op zo'n deli dan ziet gebeuren is dat er een veel te diep assorti ment kazen ligt.' Kleijne voelde zich dan wel thuis, aan de an dere kant waren er ook zaken die helemaal niet leken op thuis. 'In het magazijn', zegt hij, 'stond een boeddhabeeldje. Daar brandde wierook, er werd geofferd. Elke dag legden ze er vers fruit bij. Dat brengt geluk.' De twee Nederlanders bespra ken op de eerste dag met gene ral manager Victor Cheong Yun Chuan en algemeen directeur Ahold Asia Pacific Henk Baak man wat zij precies zouden gaan doen. 'We hadden 'carte blanche'. De medewerkers wa ren heel behulpzaam. Ze zijn best leergierig, heel positief ook, maar ze zijn gewend om or ders te krijgen. Zo'n general manager hoeft zijn vinger maar te bewegen of er wordt al gevlo gen.' 'Erik is aan de gang gegaan met presentatie van de deli. Ik heb de technische kant voor mijn rekening genomen. Maar niet alleen dat. Ik heb ook staan soppen. Tegeltjes schoonma ken.' Uit de gesprekken bleek dan dat de deli-manager borden wilde hebben om produkten te presenteren. 'Die zijn we gaan kopen, gewoon bij IKEA, ja die zit daar ook', zegt Kleijne. Vol gens de regelen der kunst pas ten de twee AH'ers Visual mer chandising' toe. De tweede week hebben de AH'ers 'training on the job' ge geven aan de mensen van Tangling Market Place. 'Dat was best zoeken, van twee kan ten. We begonnen met het over brengen van de Nederlandse manier van werken, maar al gauw merkten we dat we zelf een aantal zaken moesten aan passen aan de situatie daar. Of we terug willen? Er valt nog ge noeg te doen.' 'Eind december ging de telefoon. Of ik met een collega voor twee weken naar Singapore wilde. De deli in een grote supermarkt moest worden geremodeled, liefst door twee Albert Heijn'ers. Ik heb natuurlijk onmiddellijk 'ja' gezegd', aldus een enthousiaste supermarktmanager john Kleijne van AH 1511 in Vlissingen. Op 20 januari vlogen Erik Vo renkamp van AH Formule-ont wikkeling en John Kleijne naar het verre Singapore. 'We troffen een mooie supermarkt aan', be gint Kleijne.Zoals gebruikelijk daar, in de kelder van een win kelcentrum; een 'mail'. De Tangling Market Place is 1200 Erik Vorenkamp van AH Formule-ontwikkeling bij de heringerichte deli-vitrine In de VS vliegen de produkten van oma's, tantes en moeders je om de oren (vervolg pagina 1) De Kuok-groep, waarmee Ahold gaat samenwerken, heeft in meerdere Aziatische landen ac tiviteiten in industrie, trans port, financiën en toerisme. Hun onroerend-goedactiviteiten strekken zich zelfs uit tot in Australië en Canada. Ook voor hen is het samenwerkingsver band met Ahold een belangrijke stap. Kuok-president Khoon Ean van Perlis Plantations (in 1995 een omzet van 4 mil jard): *We willen moderne en aantrekkelijke supermarkten ontwikkelen in Maleisië en Singapore. Met de grote erva ring en kennis van Ahold op dit terrein, kunnen we die doelstel ling waarmaken.' In oktober 1995 tekende Ahold al een overeenkomst met de PSP Group in Jakarta. Ahold levert de technische kennis bij de bouw van supermarkten in Indonesië. Vanuit het regiokan toor in Singapore, dat vorig jaar werd geopend, worden de acti viteiten in Azië in goede banen geleid. Wie wil er niet dat zijn vis, zijn pasta of zijn ge bak zo smaakt zoals het vroeger thuis smaakte. De Amerikanen in ieder geval wei. In de schappen van de Ahold USA-super- markten tref je het ene na het andere produkt met namen en afbeeldin gen van vriendelijk la chende dames. Stuk voor stuk hadden ze je moeder kunnen zijn. Natuurlijk hebben we in Neder land ook 'Grootmoeder's Cake'. En wat te denken van de popu laire 'Uncle' Ben? Maar in de VS vliegen de oma's, tantes en moeders je werkelijk om de oren. Bij een tochtje over het diepvrieseiland komen we bij voorbeeld langs de grijze Celes te, een Italiaanse die haar ge zicht heeft geplakt op pizza's. Of de donkere Aunt Jemina, die de lekkerste pannekoeken in een diepvriesdoos heeft gestopt. Of de ouderwetse Mrs. Adler, een jodin die pronkt op potjes kosher zuur. En dan is er nog de fraai gekapte Marie Callen- der, die ook doet in Italiaans 'food'. Callender heeft behalve kant-en-klaar-gerechten ook een keten Italiaanse restau rants. 'Bij ons Amerikanen werkt het echt, al die namen en afbeeldingen', tekenen we op uit de mond van een store ma nager van Giant. 'De dames boezemen vertrouwen in. Het zijn keukenprinsessen. Als je daar een gerecht van koopt, moet het wel goed zijn.'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 5