4 Vertrekkend directeur van GVA Tom den Hertog: We bieden de consument cursussen, computersystemen, ideeën, winkelconcepten. We zijn totaalleverancier. NAIJL-EFFECT HARD GEWERKT 'We hebben "Agora" ontwikkeld, stukje buitenwereld in de school' AHOLD FLITSEN MAART 199 'Ik draag een gezond GVA over' Tom den Hertog, directeur van Grootverbruik Ahold (GVA), is zijn koffers aan het pakken. Letterlijk, want in april begint hij voor Ahold aan een nieuwe taak in het Verre Oosten. De prik ken zijn gehaald, het huis is verkocht. Met zijn hart is Den Hertog nog bij GVA. We praten met hem over de nieuwe markten van de grossier'een absolute noodzaak', en over het nut van de GVA-stoelen bij PSV: 'Als de scheidsrechter het einde van de wedstrijd fluit, noem je elkaar bij de voornaam.' En uiteraard komen de vijf bewogen reorganisatie-jaren ter sprake. Trots: 'We draaien nu méér boven de streep, dan in 1991 er onder.' Ons visitekaartje is het best bestede dubbeltje van de laatste paar jaar', zegt Den Hertog, terwijl hij er een tevoorschijn haalt. 'Kijk', zegt hij. 'Als een verkoper dit kaartje afgeeft, krijgt hij altijd tien minuten de tijd om uit te leggen waar het symbool van onze organisatie, voor staat.' Het kaartje toont een cirkel, met daarin een driehoek. In het midden van de driehoek staat een dikke stip. 'Dat is onze kern; ons produkt. De driehoek staat voor onze primaire send ee: we leveren wat de klant wil, op het tijdstip dat hij bepaalt. Daar is 80 van onze mensen druk mee, maar in de praktijk geldt: als je het goed doet is dat normaal. Als je het verkeerd doet, word je erop afgerekend.' Den Hertog maakt er geen ge heim van: 'Dat maakten wij vier a vijf jaar geleden mee, en daar raak je klanten op kwijt.' Hij wijst op de cirkel: T)ie staat voor ons onderscheidende ele ment. We bieden de consument cursussen, computersystemen, ideeën, winkelconcepten. We zijn totaalleverancier. Om de klant te overtuigen van de waarde daarvan' zegt de GVA- directeur met nadruk, 'dat vergt tijd. En als we daarmee niet scoren, dan hebben we een groot probleem.' En: scoort GVA? 'Bij ons duurt het een jaar om een klant te maken, trouwens ook een jaar om er één kwijt te raken', legt Den Hertog uit. Dus of we sco ren met wat we nu doen?' Den Hertog haalt zijn schouders op: 'Dat weten we gewoon niet ze ker. Ik heb in december heel goede cijfers kunnen presente ren aan de Raad van Bestuur, maar ik heb erbij gezegd dat het de resultaten zijn van wat we in 1993 en '94 hebben vol bracht. Dat naijl-effect hangt samen met onze markt: de Bu siness to Business- markt. Die moet je bewerken. Daarin zijn we gelukkig heel goed. Een in formele band - belangrijk! - moet je opbouwen. Zo hebben we vier stoelen bij PSV. Voor aan, bij de middenstip, achter glas. Die stoelen zijn altijd be zet. Als je daarheen gaat, zit je alleen zakelijk te praten. Zelf mis ik er altijd alle doelpunten. Maar als je vooraf nog meneer en mevrouw zegt, gebruik je voornamen als de scheidsrech ter het einde van de wedstrijd fluit. En dan bel je elkaar later makkelijker, als er eens iets dreigt mis te gaan.' Wat draagt Tom den Hertog over aan zijn opvolger Gerard van Breen? 'Een gezond GVA met rendabele kernactiviteiten en een duidelijke visie ten aan zien van de benadering van de bestaande markten. Maar ook een GVA dat aan de vooravond staat om zich op andere mark ten te begeven. Dat is een abso lute noodzaak, want de be staande markt van de gezond heidszorg staat onder druk.' 'De komende jaren', legt de GVA-di- recteur uit, 'willen we de ge zondheidszorg - nu goed voor meer dan de helft van onze om zet - terugbrengen tot een derde ervan. De nieuwe markten, fast food, winkels en evenementen moeten ook voor een derde gaan zorgen.' Den Hertog vertelt en thousiast over de activiteiten op alle vier fronten. Door het leve ren van totaal-ideeën voor een winkel, of het leveren van een uitgebreid dienstenpakket aan fast food-restaurants en bij eve nementen denkt hij een flink stuk van de markt te kunnen veroveren. Het laatste derde deel van de toekomstige omzet komt voor rekening van cate ring, in diverse vormen. De pro fessionele cateringbedrijven be horen tot onze grootste klanten. Onder catering valt, wat Den Hertog betreft, ook de voorzie ning van scholen. Een project dat hij met graagte zelf aan kaart. 'We hebben een concept ontwikkelt zonder overigens het personele aspect voor onze re kening te nemen, dat de scho len voor voortgezet onderwijs helpt om de leerling binnen te houden. Scholen veranderen steeds meer in studiehuizen, waar je om acht uur binnen komt en om vier uur 's middags weer naar buiten stapt. De con currentie tussen scholen is groot. Op het lesprogramma on derscheidt je je niet zo zeer, dat doe je met andere zaken. Bij voorbeeld met onze 'Agora', een stukje buitenwereld in de school. Er komen bijvoorbeeld een pooltafel en een muziek- wand, maar ook studie- en com puterruimtes. En uiteraard moet er gezond gegeten en lek ker gesnackt kunnen worden. De scholen zijn razend enthou siast over het idee, maar we be ginnen rustig aan. Op dit mo ment wordt er met aannemers gesproken van een school in Nieuwegein en een in Spijke- nisse. Nog dit jaar zijn de eer ste twee Agora's in gebruik. Over een jaar weten we meer.' GVA heeft jaren van ingrijpen de reorganisatie achter de kie zen. Is het einde hiervan in zicht? "Wèl in zicht', zegt Den Hertog. 'Maar het plan loopt nog tot en met 1997.' Hij wan delt naar het bord en tekent: 'In 1991 en 1992 hebben we hard gewerkt aan onze dienstverle ning. Daarna konden we aan de slag met het terugbrengen van de vaste kosten en het benoe men van de kernactiviteiten. Dat was in 1992 en '93. GVA bestond toen uit 23 verschillen de bedrijfsonderdelen. Zo'n veertien ervan hebben we in die jaren afgestoten. Daarna heb ben we ons gericht op onze be staande formules en in septem ber '94 werd het bedrijf één GVA. Een zware periode', vindt de GVA-directeur. 'Er waren immers veel mensen die moes ten omzien naar een andere baan. Degenen die bleven heb ben loon ingeleverd en vorig jaar ook winstdeling. Gelukkig is het niet voor niets geweest. We zitten nu méér boven de streep, dan in '91 er onder. Als enig bedrijfsonderdeel van Ahold is de winstdelingsuitke- ring voor de helft gebaseerd op het resultaat van wat we zelf hebben gepresteerd - op GVA dus. Maar mensen zeggen niet: 'we hebben minder gekregen', maar 'die 2 hebben we toch maar mooi zelf verdiend'. Inle veren is een ding', concludeert Den Hertog, 'maar als je ziet dat het niet voor niets is ge weest, dan hebben mensen het ervoor over.'

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 4