Jamin leidt medewerkers op tot 'THEATERMENSEN' Marianne Atmowerdojo van AH 1230 wint ROKA-bokaal AH-klantenkaart een feit IN CAILOP' NAAR HET JAAR 2000 Eerste groep ontvangt certificaat Gall Gall start met zelfsturing: NUTTIG? KOE tot het afrekenen met de klant. Alles is vrij strikt vastgelegd.' Dat is niet voor niks. Trainster Ria Janssen van Buro Commer- cium uit Almere: "De ervaring leert dat regels houvast bieden. Dus zegje de klant altijd goede morgen of -middag, is er altijd oogcontact voor het afrekenen, en ben je altijd attent. Zo creëer je eenheid in de Jamin-winkels.' Was de opleiding nuttig? Cur siste Joyce van der Vegt vindt van wel. 'Bij sommige dingen dacht ik: dat doe ik toch al. Maar dan merkte ik dat het nóg beter kan. Op een manier die de klant meer op prijs stelt.' En dat laatste is natuurlijk waar het om gaat. 'Maar', zegt Ria Janssen: 'Een goede relatie met de mensen in de winkel komt ook ten goede aan jezelf. Je voelt je prettiger. En dat is heel belangrijk: je staat immers een groot gedeelte van je dag in de winkel.' Het is dinsdagavond, 27 februari, na sluitingstijd. Plaats van handeling: de Jamin-winkel aan de Haar lemse Generaal Cronjéstraat. De eerste groep van 14 Jamin-medewerkers krijgt het certificaat Ver- koopspel overhandigd. Het is het officiële startsein voor de nieuwe koers die Jamin de komende jaren gaat varen. Op 27 februari kwamen zo'n honderd filiaalmanagers van Gall Gall bijeen in Noordwijk. In het kader van een nieuwe organi satievorm werden die dag dertien 'vakgroepen' geïnstalleerd. Naam van de organisatievorm: Gallop. Doel: door zelfsturing beter benutten van capaciteit en mensen. Directeur Tom Heid- man begon de maandag met een leuk nieuwtje. 'Voortaan worden de slijterijen van Primarkt door Gall Gall beleverd.' Jamin verbouwt de komende ja ren zijn winkels tot 'theaters'. Daarmee wil de bekendste snoepwinkel van Nederland aansluiten bij het veranderde gedrag van de consument. Win kelen moet een beetje een feest zijn. Zeker als het om snoep gaat. Na een geslaagde proef met een aantal winkels in Al phen aan den Rijn, Haarlem en Amsterdam, is nu besloten de theaterformule 'uit te rollen' over de rest van het land. Dit jaar zijn 50 Jamin-winkels aan de beurt voor de metamorfose. Maar natuurlijk staat het nieu we winkeluiterlijk niet op zich zelf. Het assortiment wordt aangepast en de klant wordt in de toekomst anders benaderd. Filiaalmanagers en verkoopper soneel volgen daarvoor een trai ning. Iedereen, van hoog tot laag. wordt bij de nieuwe win kelformule betrokken. 'Jammer dat er geen cijferlijst bij zit', roept Hanneke Schelvis. 'Ik had nog wel zulke hoge cij fers!' Zij heeft net een punt ge zet achter drie maanden studie. Spil van de opleiding vormde het verkoopspel. 'Dat bestaat uit verschillende onderdelen', legt ze uit. 'Van het gevuld en schoon houden van de winkel De koks Henk Duker, Ton Boer en Huub Oudshoorn (v.l.n.r.) flankeren de winnares van de ROKA-bokaal Voor de tweede keer in vier maanden kwam Ma rianne Atmowerdojo van AH 1230 in Rotterdam uit in een wedstrijd van het Bedrijfschap Slagers- bedrijf. In november won zij het koksmes en eind februari streed zij voor de Roka-bokaal op de in ternationale beurs voor levensmiddelenhandel. Ze bleek de beste van elf koksmes-winnaars. Beoorde ling: 'uitstékend'. Het koksmes staat voor: goed kunnen adviseren over vlees, en weten hoe je ermee moet om gaan. 'Hygiëne', zegt Marianne, 'is heel belangrijk. En je moet goed met mensen kunnen om gaan.' Bescheiden zegt ze: 'Ik geloof dat ik het allebei wel kan.' Dat vond de jury op de Ro- ka ook. Drie uur was ze met de tien opdrachten bezig geweest. Zo had ze een biefstuk gebak ken -'geleerd op de cursus van het Bedrijfschap' - een toon bank gevuld en een 'lastige klant' geholpen. De leukste op dracht? Wat Marianne betreft het shoppen van informatie en produkten voor, ondermeer, een paasmand. 'Ik kreeg echt van alles mee. Zelfs een pizza die ik door alle commotie mee naar huis heb genomen. Ik heb hem maar opgegeten', vertelt de winnares blozend. Marianne vond het geen enkel probleem dat de jury - drie koks - haar bij alle opdrachten op de vingers keek. Maar toen ze hoorde dat ze als beste uit de bus was ge komen, had ze er bepaald slecht van geslapen. Gelukkig was haar baas meegekomen naar de Roka voor de prijsuitreiking en een collega was ook van de par tij. Marianne's belangstelling voor vlees komt uit onverwachte hoek. Als studente aan de lera renopleiding Biologie kijkt ze altijd heel goed naar de struc tuur van het vlees dat ze te koop aanbiedt. 'Mijn werk bij Albert Heijn en mijn studie sluiten gewoon prachtig bij el kaar aan. Ik zou best nog eens een hele koe uit elkaar willen halen', noemt ze desgevraagd als wens.' Supermarktmanager Jan Blaak is apetrots op Ma rianne. In overleg met haar, heeft hij haar opgegeven voor de landelijke wedstrijd 'all round winkelmedewerker van het jaar'. De wedstrijd wordt georganiseerd door het Hoofd bedrijfschap Detailhandel. Op de Dag van het Winkelwerk (27 maart) wordt de winnaar be kend gemaakt. Maakt Marian ne een kans? 'Zeker weten', zegt haar baas. De eerste Jamin-medewerkers met het certificaat 'Verkoopspel'. Bovenste rij v.l.n.r.: Ria Jan sen, Carla Holwerda, Irma, Hanneke Schelvis, Patricia Hameteman, Sandra Witkamp, Regina Ruiten, Jeanine Spork en Hennie Hol. Hurkend, v.l.n.r.: Sandra Lammers, Joyce van der Vegt, Simone de Boer, Wilma Koning en Diana Schouten. Liggend: Harry van 't Zand 'De markt waarin Gall Gall opereert is in het beste geval sta biel' zegt Heidman. 'Daarbij wordt de concurrentie sterker. Toch heeft Gall Gall in 1995 haar marktaandeel kunnen ver groten.' Vanaf half maart komt daar dus de belevering van de Brabantse Primarkt-slijterijen bij. De keten is begin januari overgenomen door Albert Heijn en zal als zelfstandige slijtersfor mule blijven bestaan.' Gall Gall blijft marktleider, ook na het jaar 2000, aldus Heid man. 'We moeten dan wel op een aantal zaken alert blijven. Uiter aard kosten. Maai- ook flexibili teit. Daarom', houdt hij zijn ge hoor voor, "willen we bij Gall Gall zelfsturing invoeren. Met teamwork tussen de winkels staan we sterker en kunnen we succesvol opereren in een dyna mische omgeving.' De eerste twee vakgroepen die worden geïnstalleerd, bestaan uit telkens zeven filiaalmanagers uit Het Gooi en de omgeving Rijs wijk. Ze krijgen een grote fles champagne mee om de eerste bij eenkomst mee te besproeien. 'De leden van de vakgroepen onder steunen elkaar', legt Bouke van de Meij, manager Operations uit. 'Maar ze kunnen ook kritisch naai- elkaar kijken en van elkaar leren.' Voorlopig wordt de organi satievorm in twee van de negen regio's ingevoerd. Tom Heidman (r) installeert de eerste vakgroep (Vervolg pagina 1) Door de samenwerking met ABN AMRO kan de klanten kaart worden gebruikt om mee te betalen. Ook in andere win kels dan AH en Vroom en Dreesmann of bij Shell. De be taalfunctie van de kaart heet 'chipknip' (een initiatief van banken die zich hebben georga niseerd in Interpay). 'De be langrijkste functie is, wat ons betreft, het bieden van gemak bij het meedoen aan spaarpro gramma's', zegt hoofd Public Relations Erik Muller. 'Air Mi- les kunnen via de kaart worden bijgeschreven, evenals zegels. En wie meedoet aan het AH Vaste Klantenfonds, kan daar voor voortaan zijn klantenkaart gebruiken. De betaalfunctie is toegevoegd om de kaart zo han dig mogelijk te maken voor on ze klanten.' De vier samenwerkende bedrij ven zijn goed voor enkele mil joenen klanten. Zij verwachten een snelle inburgering van de klantenkaart.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 13