RETOURENCENTRUM TILBURG IN GEBRUIK 'WE BESPREKEN BIJNA ALLES MET ELKAAR' 'WE HADDEN ZELFS EEN HUILHOKJE' 8 E TUIN VAN El AHOLD FLITSEN MAART 1996 'Frummeltante' Ingrid De Tuin van Ede is een oude Tuin. De winkel bestond al toen De Tuinen nog niet bij Ahold hoorde. Als we binnenvallen op een vrijdagochtend zit de stemming er lekker in. 'We staan nu met z'n drieën. De vaste kern, zeg maar. Alleen de bedrijfsleidster is er niet', zegt jo ke Snitselaar, geboren en geto gen Edese. 'Alles bij elkaar zijn we met z'n zessen. Part-timers en zaterdagmedewerksters erbij.' Een kantine hebben ze ook, maar da's pas sinds een paar maan den. Joke legt uit: 'Voor de feest dagen vorig jaar hebben we hier brand gehad. Een toestand. Aller lei verdenkingen natuurlijk. Over de beruchte pyromaan van Ede. Maar waarschijnlijk is er kortslui ting geweest. Na die brand is er een kantine in gebouwd. Maar om nou te zeggen dat we daar veel zitten. We eten er een boter ham, maar nooit samen. Dat gaat gewoon niet. We moeten om de beurt lunchen.' 'Eigenlijk is de toonbank ons sociaal cen trum', zegt Ingrid Roelofs, die vanwege haar creatieve bijdrages aan de winkelinrichting de 'frum meltante' wordt genoemd. 'Ach ter de toonbank drinken we kof fie. Daar bespreken we alles.' Al les? 'Nou ja, bijna alles. Echt veel.' joke vult aan: 'Je ziet elkaar elke dag urenlang. Soms zie ik m'n collega's meer dan m'n man. Ja, en iedereen heeft zo zijn problemen. Het gaat hier echt niet alleen maar over 'wat heb jij gedaan van het weekend'. 'Ik zal het je nog sterker vertellen', zegt Gerby van den Berg. 'We hadden hier tot de brand zelfs een huil- hokje. Een grote nis met een gor dijn er voor. Dan trokken we ons even terug.' Dat de teamgeest helemaal goed is, bewijst ook het verhaal dat Ingrid, die woont in het land van Maas en Waal, vorig jaar met de watersnood bij joke introk. De Tuin heeft z'n eigen plek verworven in het centrum van Ede. 'We hebben een fantas tische relatie met onze overbuur man', zeggen ze. 'We houden een oogje in het zeil bij eikaars winkel. Dan krijgt hij weer eens wat Oudhollands snoep en krij gen wij weer wat versgebrande nootjes. Zo gaat dat.' Maar niet alleen de collega-winkeliers heb ben een goede band met het goedlachse clubje. Ook de klan ten zijn zeer op de meiden ge steld. 'Dat heeft ons ook een beetje verbaasd hoor. Na de brand, bij de heropening, kwa men mensen met bloemen, zelfs met zelfgebakken taarten. Allerlei felicitaties. Ja, dat was wel hart verwarmend.' 'Toch zijn de Ede naren aparte mensen', vindt In grid. Bijverkoop bijvoorbeeld, is iets waar de Edenaar maar matig gevoelig voor is. 'Wij moeten niet alleen thee verkopen, maar de klant er dan ook op wijzen dat we een thee-ei hebben of allerlei andere leuke artikelen die daar bij horen. Maar dat gaat er maar moeilijk in.' Op de toonbank staat het laatste exemplaar van Weekend. Daarin een artikel over bedrijfsleidster Els Marcelis. Mooie gratis publiciteit. Achter de toonbank staan de afgelever de bestellingen klaar om in de winkel te worden verwerkt. 'Ja, de winkel krijgt weer een beetje zijn eigen gezicht. Na de herope ning was het gewoon een Tuin. Nu wordt het weer een beetje van ons. Zo'n heksenbezemsteel aan het plafond en hup, de drop slierten erover.' Het distributiecentrum in Tilburg heeft sinds 1 maart 11.500 m2 ruimte erbij. Deze ruimte wordt gebruikt als retourencentrum. Eenmaal op volle toeren in gebruik, verwerkt het retourencentrum 500.000 fusten per week. Hiermee bedient het cen trum de regio Zuid, onder de lijn Rotterdam - Nij megen; dezelfde AH-filialen die bevoorraad wor den door het DC. trum gewoon een werkbare si tuatie krijgen', vindt de produk- tieleider. 'Wel eens in het DC in Zaandam geweest? Daar is ook een DC, een verscentrale en een retourencentrum bij elkaar. Je hebt dat nodig om WM echt goed te laten werken.' In het nieuwe retourencentrum, dat in ruim vijf maanden is ge bouwd, werkt een zeer wisse lend aantal mensen. 'Op maan dag hebben we de kleinste ploeg. Die is wel nog altijd 225 mensen groot. Op vrijdag zijn we met 270 man aan het werk.' Van der Meer legt uit: We heb ben te maken met gigantische pieken, die bepalen met hoeveel man je ter plekke moet zijn. We zijn er nog niet helemaal uit hoe wat dat gaan uitwerken. Een projectgroep met mensen van de werkvloer is daar mee bezig. Maar dat we flexibel moeten zijn in onze werktijden, om mee te kunnen draaien met WM, is wel duidelijk.' 'Het werd hoog tijd dat we het retourencentrum in gebruik konden nemen', zegt Louis van der Meer, produktieleider. We improviseerden enorm met alle goederenstromen die retour kwamen. Zo ging voor 11 maart een groot deel van de vrachtwa gens naar de verscentrale in Eindhoven. Op 12 maart wer den de 32 docks van het retou rencentrum in gebruik geno men.' Van der Meer somt wat klussen op die voortaan door het nieuwe centrum worden ge klaard. 'In mei krijgen we hier een nieuwe fustwas-installatie. Dat apparaat maakt in 75 uur per week 200.000 fusten gron dig schoon. Zo'n zelfde komt trouwens in augustus in Zwolle. Verder krijgen we wekelijks 50.000 rolcontainers, rollies en containers te verwerken. Wat kan terug naar de leveranciers, wat gaat naar het DC en wat naar de diepvriesdepots. Kar ton - ruim 200 ton per week - plastic en etenswaren komen bij ons binnen, opdat ze kunnen worden gerecycled. En vergeet de retouren niet, die te maken hebben met het einde van een actie of met een verkeerde leve ring. Eigenlijk kim je zeggen, dat we met het retourencen- Produktie- leider Louis van der Meer in het Tilburgs retouren centrum Even rust! Even bijpraten met collega's, de krant lezen, een spelletje doen. Kopje koffie, kopje thee. Kantines, koffiehoeken en bedrijfsrestaurants zijn vaak de sociale spil van het bedrijf. Het hol van de leeuw. Flitsen kijkt elke maand één keer achter de schermen. Gerby (met Els in Weekend)

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 12