N 'MET Z'N ALLEN GEVOEL' 3 x 80 si jder de vlag van Albert Heijn, Etos, Gall ikels. Ze gaan 'franchisen'. In de jaren zestig jerika. Franchising heeft voordelen voor bei- jan we denken dat ze bij ons passen.' DE NIEUWKOMERS. 3 Peter en Carla Scholte uit Schiedam kozen na 23 jaar zelf standig ondernemerschap voor samenwerking met Call Gall. Peter: 'Ik ben eens bij een Gall Gall-franchiser binnengestapt. Om rond te kijken en om een praatje te maken. Je krijgt een 'met-z'n-allen-gevoel' terwijl je toch zelfstandig ondernemer kunt blijven. Het was voor mij de aanleiding voor een gesprek. Dit is het resultaat. Onze pas geopende Gall Gall slijterij!' tot 25 a 30. Groei is een belang rijk doel. En als je sneller wilt groeien, is franchising een prima manier. Eigenlijk heb je twee soorten kandidaten. Aan de ene kant de financiers, waarmee je voornamelijk over geld praat en aan de andere kant ondernemers die zelf als bedrijfsleider in de winkel willen staan. In dat geval kijken we ook naar zaken als di ploma's, vakkennis, ervaring, lei dinggevende capaciteiten, klant gerichtheid en ondernemer schap. Ik vind dat elke kandi- daat-franchiser de potentie moet hebben om zelfstandig onderne mer te zijn. Verder moeten kan didaten aan onze financiële eisen voldoen en een bepaald eigen vermogen bezitten. En ze moeten bereid zijn zich aan de formule van De Tuinen aan te passen. Sterker nog: ze moeten zichzelf daarin herkennen.' DE MEGA-FRANCHISER. - - jWim van Doormalen had vroeger samen met twee broers vijf supermarkten met een eigen formule. 'Toen m'n broers zijn gestopt ben ik gaan franchisen. Zo n formule alleen in stand houden is moeilijk. Ik heb nu drie grote AH-franchisewinkels in Eindhoven, Aalst en Veldhoven. Eindhoven is eind '94 flink uit gebreid, nu zijn er plannen voor een verbouwing van de winkel in Aalst. Het zijn inves teringen van miljoenen maar het is de moeite waard.' 0> ichiser een overeenkomst I, ik ben Wim. Jullie willen igisterij, laten we kijken of winkel, in de jaren tach- lis. ie we dat gaan doen? Flink ad- •teren in vakbladen en na- ikkelijk aanwezig zijn op irzen. Verder moet je gewoon jar de drogisten toe. Kennis- ;en, praten over de mogelijk- iden van samenwerking enzo- wrt. En we hebben eigen filia- p omgebouwd naar franchise- inkels. Het gaat dan meestal b winkels die voor een groot drijf als Etos niet aan de ren- bnentseis voldoen, maar waar in een zelfstandig ondernemer jg een flink belegde boterham bi verdienen.' ALL GALL: ONDERD ONTRACTEN dl Gall tekende sinds het irtjaar 1991 bijna honderd inchise-contracten. Verwacht irdt dat het aantal franchise- nkels in de komende jaren n groeien tot honderdvijftig. "We onderscheiden ons duidelijk als franchisegever in de slijters branche', zegt Wim Beerens, franchisemanager bij Gall Gall. Van oorsprong zijn we een detailhandelsorganisatie, geen groothandel. Dat spreekt de zelf standige detaillist aan.' De Gall Gall-franchisers hebben, net als bij AH, Etos en Jamin, een eigen vereniging opgericht. Daarin worden de gezamenlijke belangen van franchisers behar tigd. 'Een goede zaak', vindt Beerens. 'Als je een zakelijke overeenkomst hebt, moet je re gelmatig overleg voeren, onder handelen en plannen maken voor de toekomst. Goede com municatie tussen franchisegever en -nemers is dus van groot be lang.' Sommige franchisers heb ben èn een AH èn een Gall Gall; winkels met deels hetzelf de assortiment. Is dat geen inge wikkelde situatie voor een fran- chise-gever? 'In principe niet', zegt Beerens. 'Franchise-nemers hebben met bijvoorbeeld AH en Gall Gall onafhankelijke over eenkomsten. Als zo'n 'mega- franchiser' naar ons toekomt, dan beoordelen we de situatie net als in andere gevallen. Zo kijken we of de plek geschikt is en hoe het staat met de concur rentie. Ik denk zelfs dat het in veel gevallen versterkend werkt. Je hebt klanten die alleen bij de slijter wijn kopen, en klanten die daarvoor altijd naar een su permarkt gaan. Maar de meeste mensen komen bij allebei. Als een franchiser zowel een Albert Heijn als een Gall Gall opent, is de kans alleen maar groter dat het produkt bij een Ahold- winkel wordt gekocht.' JAMIN: AMBITIEUS Jamin is met de invoering van het theaterwinkel-concept een geheel nieuwe weg ingeslagen en dat heeft ook gevolgen voor franchising. Vroeger was Jamin niet zo kritisch bij franchisers. Als ze hun rekeningen betaal den was het goed', zegt Aart Vo gel, assistent opera tionsma- nager. 'Tegenwoordig kijken we meer naar ondernemerschap, creativiteit en feeling met de produkten en de lokale markt.' In 1995 vond een sanering plaats en bleven er 60 van de 115 franchisers over. 'Allemaal Aantal Ahold franchise-filia- len per werkmaatschappij: Albert Heijn 169 Etos 155 Gall Gall 95 Jamin 60 De Tuinen: Franchising in Nederland: Aantal franchisegevers 1985 215 1994 341 Aantal vestigingen van franchisenemers 1985 6.747 1994 11.975 Omzet franchisevestigingen x 1 miljard gulden 1985 10,2 1994 16.3 mensen die mee willen en kun nen in het nieuwe concept. Het doel op lange termijn? In 1998 willen we naar zo'n 135 franchi- se-winkels toe. Om dit ambitieu ze doel te bereiken stonden we onlangs op de Nationale Fran- chise-beurs in Utrecht. Daar hebben we onze nieuwe theater formule aan vele kandidaat- franchisers getoond. We weten nog niet met hoeveel mensen we zullen doorpraten, maar er was veel enthousiasme.' DE TUINEN: BEGINSTADIUM Bij De Tuinen was tot nu toe nauwelijks sprake van franchis ing. Maar daar gaat dit jaar ver andering in komen. Manager Operations Fons van der Leen is aangesteld om samen met de overige leden van het manage mentteam franchising van de grond te krijgen. We zitten nu in een opstart-stadium, het doel is zes franchise-filialen aan het einde van dit jaar. Eind 1998 hopen we te zijn doorgegroeid

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 11