'WAAR STAAT DE ACTIEWIJN?1 'OP DE KOP VAN HET WIJNSTRAATJE. 'THEE? DAT STAAT |N HET KOFFIESTRAATJE. r~^i Mayfair Amerikaans supermarktbedrijf dat in de zomer van 1995 door Ahold werd overgenomen. Mayfair heeft 28 winkels in de dichtbevolkte en welvarende staat New Jersey, een nieuw gebied voor Ahold. Perla-koffie~| Meester Vleeswarenproduktiebedrijf in Wijhe, Overijssel. Opgericht in 1847 door Jan Meester. In mei 1966 overgenomen door Albert Heijn. De eerste vacuüm verpakte vleeswaren komen in het voorjaar van 1967 in de winkels. In 1995 kondigt Meester een ingrijpende reorganisatie aan. Eigen merk koffie van Albert Heijn, gebrand bij Marvelo. Perla is Italiaans voor 'Parel'. Het eerste pak onder die naam verscheen in 1977. Er zijn 19 verschillende soorten Perla-koffie. Van mokka en mild tot n smaken als butterscotch en rumorange. Perop I Periodieke opgave van uren van een filiaal. Persoonlijk gesprek. Mei Blad voor de klanten van Mana (vergelijkbaar met AllerHande). Eerste nummer: juni 1995. Verschijnt vier keer per jaar in een oplage Mop-wagen Dweilwagen. Management Team. Muscuimvinkel Prototype van de eerste winkel van Albert Heijn uit Oostzaan (1887), nagebouwd aan de Zaanse Schans. Product Group Manager. Commerciële man of vrouw die verantwoordelijk is voor produktgroep(en) bij Etos en Jamin. Elders ook produktgroepmanager genoemd, bij AH de category manager. Pingo Doce Portugese supermarktketen. De naam betekent 'zoete druppel'. Sinds 1992 is Pingo Doce voor 51% van Ahold. De andere 49% is in handen van Jerónimo Martins Retail. Er zijn ongeveer 100 zoete druppels. Pilot store Proefwinkel. Hier worden nieuwe winkelconcepten uitgeprobeerd. Pinnen Het met behulp van een PIN-code betalen van aankopen. Via Beanet zijn de kassa's aangesloten op banken. Het te betalen bedrag wordt automatisch afgeschreven van het banksaldo van de klant. Voordeel voor klant en winkel: minder cash-geld. O-dok Ontvangstdocument (distributie). öe| Order Entry (bestelsysteem). Een leespen scant waar aanvullingen nodig zijn door hem over een streepjescode te halen. Lijnverbinding met centrale computer. One Stop Shopping Het ideale supermarktconcept: alles onder één dak. Oostzaan I In 1887 begon Albert Heijn sr. hier zijn eerste kruidenierswinkel. Een prototype van die winkel staat nu aan de Zaanse Schans. Openingstijden j In 1995 werd in Amsterdam een proef gestart met openstelling van acht tot acht. In 1993 werden de openingstijden verruimd van zes uur tot half zeven. Opmerkelijk is dat het eerste winkeltje van Albert Heijn in Oostzaan open was van zes uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Zoveel is er niet veranderd. OPK OPW 1 Omzet Prestatie Wedstrijd. Per divisie werden de filialen ingedeeld om hun verkoop en omzetten te vergroten. Omzet per gewerkt uur. I °r| Ondernemingsraad. Bij Ahold zijn er 14, plus twee GOR'en en een COR. OTC Over the counter-produkten, bij Etos bijvoorbeeld aspirines, bij AH Out of stock Nee-verkoop. Geen goede zaak. Panklaar Gewassen, gesneden en verpakte groenten. Pakbon] Transportformulier waarop o.a. het aantal colli, een produktom- schrijving en een artikelnummer worden ingevuld. Winkelmedewerkers checken aan de hand van de bon de levering. Palace, Thël Koosnaampje voor het filiaal van BI-LO aan Pelham Road, Greenville, South-Carolina, een prachtige winkel waar het dondert boven de groente en waar elk verkocht pak melk wordt begroet met koeiege- Medewerkers die slechts een gedeelte van de week werken. Part-time werken wordt steeds populairder. Voluit: prijspistool, ook wel prijstang of prijsrevolver. Plafondhanger Bord waarop acties aangekondigd worden, te bevestigen aan het winkelplafond. Plomb Het loodje dat achteraan een vrachtwagen werd gedaan ter verzegeling. Tegenwoordig gebeurt dit elektronisch, maar de term is nog steeds in zwang. De vier-cijferige code die een artikel krijgt in de digi. Personeel en Opleiding. Polen Nistria Produktiebedrijf waar dieetvleeswaren worden gemaakt. Gevestigd in Moergestel. In 1988 nam Ahold hierin een belang van 68,75 procent. Non food Assortiment niet-eetbare artikelen. En om precies te zijn: zaken als WC-papier, tijdschriften, schoenveters. Pompwagen Kleine vorkheftruck met handbediening. Power Prices Actie-programma van Finast met scherpe prijzen. Produktiebedrijvi PROF Periodiek Resultaten Overzicht Filiaal. Indonesische onderneming, waarmee Ahold in oktober 1995 een intentie verklaring tekende voor technische assistentie bij de opbouw van een supermarktketen. Periodiek Werkoverleg. Bij Gall Gall het overleg dat de filiaalmanager voert met zijn personeel over de gang van zaken in de winkel (acties, omzet etc.). reinig vakjargon! Raildock De ruimte in een DC die dient om extra voorraad aan goederen tijdelijk op te slaan. De term komt uit het DC Tilburg waar men indertijd een spoorwegaansluiting had vanuit het DC. Die ruimte, het raildock, heeft maar even dienst gedaan en werd daarna gebruikt voor de opslag van extra voorraad. 'Maak er maar een raildock van.' RJDC Regionaal Distributiecentrum. AH heeft er drie, één in Zaandam, één in Tilburg en één in Zwolle. Red Food Stores In 1994 door Ahold overgenomen keten in de V.S. Inmiddels zijn de Red Food-winkels omgebouwd tot BI-LO's. Remodelen Winkels van binnen en van buiten grondig van een nieuw, modem jasje Retourencentruin Onderdeel van het DC Zaandam, waaremballage terugkomt uit de filia len, gereinigd wordt en weer voor hergebruik klaargemaakt wordt. Reorganisatie Een hele organisatie veranderen om een betere manier van werken en een hogere efficiency te bereiken. Retail Engelse term voor detailhandel. Roll On Roll Off Nieuwe vrachtwagen (eind 1995) die zo laag op de weg ligt dat bij het laden en lossen geen laadklep meer gebruik hoeft te worden. Roily I Handig karretje met een deurtje waar de melk in wordt vervoerd. Routing In logistiek: De meest logische weg die een chauffeur bij de bevoorrading aflegt langs de filialen. In de winkels: De plaatsing en de volgorde van plaatsing van goederen. De route die een klant loopt. RvB] Raad van Bestuur. Top van Ahold, bestaande uit vijf leden. Runshopping Typisch iets van deze tijd. De klant heeft weinig tijd voor het doen van boodschappen. Hij rent als het ware door de winkel op zoek naar makkelij ke panklare produkten. Rechtstreekse zending bij AH. Gebeurt steeds minder. Wat nog wel rechtst reeks van de leverancier komt is melk en bijvoorbeeld de krant. Begin 1995 zette Ahold voet op Poolse bodem samen met de Duitse retailer Allkauf. In mei van dat jaar maakte Ahold de overname bekend van Mawax-Pomar (negen cash carry's) en in oktober werd Ahold mede-eige naar van zeven MAX-supermarkten. Werkmaatschappijen van Ahold die produkten produceren voor AH. Marvelo (o.a. koffie, thee, wijn en hagelslag). Meester (vleeswaren), Vaco (kant-en klaar maaltijden) en Nistria (dieetvleeswaren). Via een streepjescode worden artikelen gelezen bij de kassa. Het intikken van de prijs hoeft niet meer. Klanten gaan sneller langs de kassa. En ze zijn blij, want de rij voor de kassa is irritatiepunt nummer één. Schap I Winkelstellingen. Sesam Discount-formule in Tsjechië e Sensational Eigen merk koffie van de Amerikaanse keten >Finast, sinds 1992 gepro duceerd door Marvelo. Ploegendienst. Slingeren"] Bij Meester. Draaien van de afgestopte darm van de rookworst, voordat deze kromgekookt wordt. I SpA Speciaalzaken Ahold. Divisie waarin Ahold de werkmaatschappijen Etos, Gall Gall,>De Tuinen, Jamin en Ter Huume heeft ondergebracht. 1 Spiegelen Artikelen naar voren brengen in de stelling. Het schap lijkt hierdoor vol en zorgt voor een verkoopkrachtige uitstraling. Sprinklers""] Soort douches boven de verse groenten in veel Amerikaanse supermarkten. Elke vijf minuten worden de groenten automatisch nat gehouden. Straat Elke straat heeft zijn eigen kenmerken. Zo staat in de Kerkstraat vaak de kerk. En moet je het station in de Stationstraat zoeken. In de supermarkt hebben ze geen bordjes, maar met de term 'straat' wordt wel de weg gewezen. 'Thee? Dat staat in het koffiestraatje.' Daar staat dan trouwens ook de koffie. Wordt om pallets getrokken om schade door vallen te voorkomen. De folie wordt herverwerkt. String f 200,- wisselgeld in zakjes a ook wel 'bakje' genoemd. i elkaar. Tijdens het bestellen aan de kassa In 1994 gestarte spaaractie bij Etos. Zegels sparen, opplakken en je krijgt een cheque voor korting op kinderkleding bij C&A. Supermarkt De eerste supermarkt werd geopend op 25 mei 1955 aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam, drie jaar na de eerste ZB. Supermarktmanager Leider van de supermarkt, voorheen bedrijfsleider. Teleshopping Boodschappen doen 'vanuit je luie stoel'. Per telefoon, fax of computer kunnen boodschappen worden besteld, die vervolgens klaarstaan in de supermarkt of thuis worden afgeleverd. Ter Huurne Twee supermarkten en enkele kleinere winkels op de grens met Duitsland. Het assortiment is sterk gericht op klanten uit Duitsland, die net over de grens goedkoper hun boodschappen komen doen. Bijv. koffie is door een lager BTW-tarief goedkoper in Nederland. THT Tenminste houdbaar tot. Op en na deze datum, die o.a. staat op verspro- dukten mogen artikelen niet meer worden verkocht. De Keuringsdienst van Waren let daar heel scherp op. Tilcursus Tijdens deze cursus leren medewerkers van bijvoorbeeld distributiecentra hoe ze kunnen tillen met minimale belasting van hun lichaam. Machine in AH-filiaal waar klanten hun lege flessen inleveren. Top 1(1 Wekelijks actieprogramma van Albert Heijn. Begon in 1993 als Top 5, maar is door groot succes gegroeid tot 10 produkten, die voor hele lage prijzen worden aangeboden.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 2