COLLEGA'S MOET 'DE KOFFIEMELK STAAT T|EN FACINGS DREED.' Emballage Verwerkingsinstallatie van Retourencentrum in het DC Zaandam De EVI herkent kratten, sorteert ze en zet ze op pallets. Jaarlijks moet de EVI 250.000 lege kratten van AH verwerken. Dochterbedrijf van Ahold in Tsjechië. Gevestigd in Brno op 6 mei 1991. Heeft inmiddels ruim 100 winkels, meer dan 3000 medewerkers en in 1995 een omzet van 250 miljoen gulden. Laag geprijsde produkten bij AH, die bij verschillende AMS-part.ners worden verkocht (1995). Door grootschalige produktie en verkoop kunnen de produkten voor discountprijzen worden aangeboden. Just in time Oude voorraad op? Er wordt precies voldoende nieuwe voorraad geleverd. Dus geen extra opslag. De grootste slijter van Nederland. In 1989 bij Ahold gekomen. Een bedrijf met een geschiedenis die teruggaat tot 1884. Gall Gall heeft nu bijna 400 winkels en, zoals de slogan zegt: 'Altijd iets bijzonders'. Het aantal facings geeft aan hoeveel stuks van een artikel er naast elkaar gepresenteerd worden in het schap. 'De koffiemelk staat tien facings breed.' FAG Filiaal Artikel Gegevens, computerbestand waar het hele assortiment van een filiaal in zit. Via dit bestand worden o.a. de verkopen bijgehouden. Filiaal Bestel Assistent, computersysteem dat aan de hand van o.a. kassa aanslagen bestelt. FCDO Filiaal Colli Drager Order. De zondagse benaming voor de ladingdrager (pal let, rolcontainer etc.). Feira Nova Portugese hypermarkten 8000 m2). In 1992 werden er drie overgenomen door de joint venture Ahold/Jerónimo Martins. Feira Nova betekent "Nieuwe Markt'. Dit jaar wordt de tiende geopend. FIFO First In First Out (wat het eerst binnenkomt het eerst verkopen) Filiaal Database. Alle gegevens van het adres van de supermarktmanager tot het aantal metrages per assortimentsgroep en het aantal raamposters dat een filiaal ontvangt, staan hierin. Finast Officieel: Finast National. Ooit, in de jaren '30, met 2700 winkels de vijfde keten van Amerika. Nu zijn er nog 40 over. Ahold kocht Finast in 1988. Of eigenlijk kocht het twee ketens tegelijk. Finast en Edwards. De winkels in de oostelijke divisie (Ohio) werden in 1994 omgebouwd tot Edwards-win- kels. Het gebied daar vroeg om een EDLP-formule. Flexibilisering Deze term hoor je steeds vaker. Nachtwerk, avondwerk, zondagwerk. Andere functies. Maak je breed inzetbaar, zorg dat je flexibel bent. Ahold is in beweging en de medewerkers moeten meebewegen. Flitsen Officieel: Ahold Flitsen. Begonnen als AH-Flitsen in april 1946 als opvolger van een naamloos personeelsblaadje dat in de oorlogswinter (1944) had opgehouden te bestaan. Voor de naam Flitsen werd gekozen, heette het personeelsblad AH-cocktail. Een naam die later te frivool werd geacht. Nu verschijnt Ahold Flitsen 12 x per jaar in een oplage van 65.000. Flow rack Doorrolstelling (distributie). Filiaal Logboek Verzending. Ligt in het magazijn. Daarin wordt alles bijge houden wat aan spullen inkomt en uitgaat. Filiaalmanager. Leider van een filiaal bij Gall Gall en Jamin. Bij Etos - bedrijfsleider. Bij AH supermarktmanager. Filiaalmanager Assistent. Degene direct onder de supermarktmanager. Filiaal Norm Uren. Hoeveel uren mag een filiaal invullen gelet op de omzet en het winkeloppervlak. Filiaalomzet Informatiesysteem. Geen uitleg nodig. Food Assortiment eetbare/drinkbare goederen. Franchising Een Amerikaanse winkelconcept, waarbij de complete formule wordt over gedragen aan een zelfstandig ondernemer. Die betaalt hiervoor een zoge naamde 'fee'. Franchising combineert lokale kennis met bijvoorbeeld cen traal geregelde inkoop en distributie. In 1981 was Abel Banus uit Appingedam de eerste AH-franchiser. Maar Albert Heijn was niet de eerste in Nederland. Jamin deed al langer aan franchising. Ook bij Etos en Gall Gall scoort franchising vandaag de dag goed. Het aantal franchisenemers groeit. In 1996 start ook De Tuinen met franchising. Funshopping Term voor het fenomeen dat mensen voor hun plezier boodschappen doen. Winkelen is voor velen niet alleen nodig, het is ook vermaak. Veel winkel bedrijven spelen hierop in door meer en meer 'entertainment' te brengen in de aankleding van winkels en de acties die ze voeren. Fust Krat. Kunststof verpakking. Giant Food Stores i Tweede VS-keten die Ahold koopt op 13 november 1981. Giant huist in de staten Pennsylvania, Maryland, West-Virginia en Virginia. Hun directeur Alan Noddle verschijnt zelf in reclamespots om de produkten aan te prij zen. Hij is inmiddels een regionale beroemdheid. Groepsondernemingsraad. Overkoepelende 0R. Ahold heeft er twee. Eén vertegenwoordigers zitten van alle ondernemingsraden bij AH, één die samengesteld is uit vertegenwoordigers van alle OR'en van de speciaal zaken. Uit de GOR'en worden leden voor de COR gekozen. Goldstar Vlees en vis-assortiment bij meerdere Ahold- werkmaatschappijen. Greenfields I Iers rundvlees. In 1995 besloot AH uitsluitend nog rundvlees van Gieenfields te verkopen. Groen tcboy Verrijdbare presentatie. I GVAI Grootverbruik Ahold. Gevestigd in Ede. Het bedrijf levert aan o.a. horeca, bedrijfrestaurants, ziekenhuizen en cateraars. Op 1 juli 1985 werden groot verbruikersleverancier Kok Ede en dochter Instel (Den Bosch) onderdeel van Ahold, daarna volgde HIC uit Breukelen, een bedrijf dat leverde aan de horeca. Nog eens vijftien bedrijven erbij en Grootverbruik Ahold was een feit. Tijdens de reorganisatie van de afgelopen twee jaar zijn een aantal van die bedrijven afgestoten. HK '96 Het nieuwe hoofdkantoor van Albert Heijn. Wordt in 1996 in gebruik geno men. Van boven bekeken heeft het gebouw de vorm van het AH-logo. Koninklijke Ahold. Benaming voor het hoofdkantoor aan de Albert Heijnweg in Zaandam. Kantine Rustpunt. Maar ook de plek waar het allemaal gebeurt. De roddels, de werkbesprekingen, het eten, het personeelsfeest, het uitpuffen, het wakker worden. Kartonpei Apparaat dat van lege dozen balen maalt. Die worden vervolgens vanuit de filialen van AH teruggestuurd en hergebruikt. Wordt ook gedaan met pias- Wie zit welke week op welke kassa en met welke andere caissières? Heijn, A. en familie Albert Heijn sr. (1865-1945) was de grondlegger van het kruidenierscon cern. Zijn zonen Gerrit en Jan zetten het bedrijf voort, breidden uit en gaven de scepter over aan Albert (Ab) en Gerrit-Jan. Tot 1989 zat Ab in de Raad van Bestuur. Gerrit-Jan overleed in 1987 bij een gijzeling. Hemdtas Plastic tasje waar klanten van AH o.a. hun groente en fruit in kunnen ver pakken. Genoemd naar de vorm van het tasje. Het idee was ooit afkomstig uit de ideeënbus en leverde (door zijn vorm) een flinke materiaalbesparing op. HOKA~| Hoofd van de kassagroep. Hoop op d' Swartc Walvis, De Sterrenrestaurant aan de Zaanse Schans. Omdat niemand indertijd dit pan- nekoekenhuis wilde runnen, riep Ab Heijn (bestuurslid van de Stichting Zaanse Schans) in de jaren '60: 'Dan doen wij het.' Van pannekoeken was al snel geen sprake meer. Manager Willem Zandt en chefkok Jan Kuiper haalde in 1986 hun eerste Michelin-ster binnen. Ook na de brand op 1- 1-1994 waarbij een flink deel van het historische pand werd ve woest, is de kookkunst nog een ster waard. Arie Siliakus is inmid dels Willem Zandt opgevolgd. KDH Klantgericht Denken en Handelen. De fameuze kreet bij alle Ahold-bedrij- ven. De klant is koning. Cursus. Zie ook: KIK Keizer Karei i Eigen biermerk van Gall Gall. Elk jaar weer de piek in de omzet. Razendsnel bijvullen. Klant is Koning. Voorloper van de cursus 'Klantgericht Denken en Handelen'. Klant Zie hierboven. Je hebt 'primaire klanten', de vaste klanten, en 'secundaire klanten', de klanten die wel eens iets bij je kopen, maar ergens anders pri maire klant zijn. Klantenbinder^] Acties of presentaties waarmee je klanten aan je bindt. Voorbeelden zijn het AHVKF en Air Miles. Kleurcijl'er De perfecte kleur waaraan bepaalde koffie na branding moet voldoen. Mokka is bijvoorbeeld iets lichter dan Mild. Ook wel: kopstelling. 'Waar staat de actiewijn?' 'Op de kop van het wijn straatje.' Met de kraan worden pallets in de stellingen van het hoogbouwmagazijn gezet bij GVA. Houdbaar Het assortiment houdbare artikelen (frisdranken, pasta, suiker, koek, zuren etc.). Hoofd Personeelszaken. HuismerlT] Alle ketens van Ahold hebben ze wel, hun eigen merken. Bij Etos staat er gewoon Etos op het etiket. Bij Gall Gall Weduwe Visser of Keizer Karei. Bij De Tuinen Botanies of Dimedici. Bij AH: Perla, Delicata of Brouwers. Algemeen kenmerk is de scherpe prijs/kwaliteit verhouding. Veel waar voor relatief weinig geld. Impulsartikel Artikel waarvan de aankoop niet gepland is, zoals snoep of bloemen. Als je het ziet, wil je het hebben. Indonesië Land waar Ahold in oktober 1995 zijn eerste Aziatische contacten heeft aangeknoopt met het bedrijf PSP. Internationalisering De groei die Ahold ook in de volgende eeuw wil realiseren over de Hollandse grens. Eigenlijk werd die koers al ingezet in 1977 toen de Amerikaanse supermarktketen BI-L0 werd gekocht. LDC Landelijk Distributiecentrum ('91) in Geldermalsen. Hier staan zo'n 7200 minder snel lopende produkten en produkten met speciale artikel-eigen- schappen (breekbaar, hoge waarde etc.) Wekelijks vertrekken 1,1 miljoen colli in 360 ritten naar de RDC's. LIA Levensmiddelenindustrie Ahold. Divisie waaronder de produktiebedrijven Meester, Marvelo, Nistria en Vaco vallen. Lokaal ondernemerschap De winkels krijgen steeds meer ruimte om het assortiment aan te passen aan de lokale markt. Het hoofdkantoor bepaalt niet langer het complete assortiment van elke afzonderlijke winkel. Luis Pacz Sherryfabrikant van AH en Gall Gall uit Spanje. Voor 50% van Ahold, voor 50% van de familie Medina. Jamin Op de een na laatste dag van 1992 werd de basis gelegd voor de overname van deze grootste snoepverkoper van Nederland. Jamin bestaat al sinds 1883 en is vooral bekend om zijn dubbeldik ijs. Tegenwoordig doet Jamin aan 'theater'. Funshopping in optima forma. Jamcaps 'FUppo's' van Jamin met 120 verschillende afbeeldingen. Een rage in 1995. James Tclesuper j AH's experiment met thuisbezorging en bestellen via de computer, kortweg teleshopping. Jerónimo Martins Portugese produktie- en retailonderneming, waarmee Ahold in 1992 een joint venture aanging om samen de winkels van Pingo Doce en Feira Nova te exploiteren. Joint venture Samenwerking tussen twee of meer bedrijven waarbij gezamenlijke activi teiten worden ontwikkeld. Maandagmorgen-praatje of -procedure Supermarktketen van Ahold in Tsjechië. De eerste ging open in juni 1991 in Jihlava. Mana betekent 'hemels brood'. Produktiebedrijf van Albert Heijn waar o.a. de Perla-koffie wordt gebrand, de huiswijnen worden gebotteld en pasta's en hagelslag worden gemaakt. Eigen produktie stamt al uit 1887 toen Albert Heijn sr. achter de winkel in Oostzaan begon met het branden van koffie en pinda's. Later verhuisde de produktie naar de Westzijde in Zaandam aan de rivier De Zaan. Ruim 82 jaar werd daar geproduceerd. De naam Marvelo stamt uit 1977. Tot die tijd heette de fabriek Albert Heijn Produktiebedrijf. Op 6 november 1993 opende Marvelo een gloednieuwe fabriek aan Wester- spoor-Zuid. De naam luidt nu officieel Marvelo Foodcompany.

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 1