Sara Lee/DE-bestuurder Simon Hemus op werkbezoek bij AH 'JE BENT HIER BELAND IN EEN UNIEKE JAMIN, WE HEBBEN ZELFS EEN SOORT VAN KANTINE', JAMIN, LEIDSESTRAAT, AMSTERDAM VOLGENDE STAP - AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1996 Bianca Zegt Linda Wingelaar, bedrijfsleidster van de splinter nieuwe snoepwinkel aan de Leidsestraat in Amster dam. 'Bij de meeste jamins bestaat de kantine meer uit een koffiehoekje in het magazijn.' 'Ik zal het je nog sterker vertellen, ik heb als bedrijfsleidster zelfs een eigen kantoortje.' De theaterwin kel, met draaiende pierrots in ge kleurde spots en zakken zoet in roodwitte trommels, is gevestigd in het oude Etos-pand. Etos is verhuisd naar even verderop. 'Denk maar niet dat dat zomaar gaat, hoor', weet stand-in Wen- deline Woortman. 'Omdat je alle maal bij Ahold hoort, ledereen wil hier zitten. Daar wordt nog best een robbertje over gevoch ten.' 'Maar ja, wij zitten er. De twaalfde jamin in Amsterdam', zegt Linda. 'Nu nog een Gall Gall en we hebben heel Ahold hier zitten, in de Leidsestraat.' De jamin zit inderdaad ruim in z'n jasje. En het is er een drukte van belang. Beneden, waar de kanti ne, het magazijn en de kantoor tjes zijn, tellen we even gauw vijf mensen. 'In totaal komen er hier tien te werken', zegt Wendeline, die een eigen jamin in Schagen heeft, maar haar schoonzus (Lin da) bij het opstarten van deze nieuwe winkel met nieuw perso neel komt helpen. 'Tien mensen hebben we ook wel nodig. Het is druk, dat merk je nu al. We ma ken dagen van 9 tot 9. En we zijn op zondag open.' 'Lin, de sollici tante is er', roept Bianca Rep van boven. Zij is de enige die in de zwart-witte blokjes tenues van Ja min loopt. 'De rest heeft nog geen bedrijfskleding.' Bianca heeft al wat Jamin-ervaring. Het gesprek in de kantine: 'Nou, ik ben Sacha. En ik werk hier een week. Hiervoor heb ik bij Hun- kemöller gewerkt.' 'Nou, en ik ben Joyce. Ik moet vanmiddag beginnen. Ik ben net binnenge komen. Even een kopje thee en dan ga ik mijn eerste snoep ver kopen voor Jamin.' Linda heeft zich uit het koffiehok terugge trokken en doet haar zoveelste sollicitante. 'Ik geloof dat we er alles bij elkaar veertig langs krij gen. In een winkel staan is een vak', zegt Wendeline ondertus sen tegen Joyce en Sacha. 'Nou krijg je hier natuurlijk ander pu bliek dan bij mij in Schagen. Minder vaste klanten. Maar toch, als ik iemand in de winkel hoor zeggen: zal ik het nou wel kopen vanwege de lijn, dan zeg ik ge woon: kijk naar mij, bij mij zit er ook geen lijn meer in. Positief denken. Ja, je moet het verko pen.' Sacha's dag zit erop. Zij wikkelt een Ajax-sjaal om haar hals. 'Ja, ik ben een fan. Ik ga ook naar de wedstrijden. Dat is wel een beetje jammer van op zon dag werken. Maar ach, dat is maar een paar keer per jaar.' Het sollicitatiegesprek zit erop. De te lefoon gaat. 'Lin, heb je nog mensen nodig?' 'Geef maar even.' Joyce maakt zich op voor haar eerste uren bij Jamin. 'Ik ga maar eens naar boven.' 'Succes', wordt er geroepen. Als we even later de winkel verlaten, vragen we of ze al wat verkocht heeft, 'jazeker, en het eerste was na tuurlijk een puntzak drop.' Eind januari was Simon Hemus, lid van Sara Lee/DE's Raad van Bestuur, enkele dagen te gast bij Albert Heijn. Voor de heer Hemus, die afkomstig is uit Enge land was dit de eerste uitgebreide kennismaking met 's lands grootste kruidenier. Na afloop van het bezoek was hij onder de indruk van de professionaliteit en de kwaliteit van de Albert Heijn-organisatie. Voor Sara Lee/DE zijn retailor- ganisaties zoals AH één van de distributiekanalen. Simon Hemus houdt zich bezig met di rect selling: de rechtstreekse verkoop aan consumenten. Vooral in opkomende markten, met vaak een gebrekkige in frastructuur en beperkte distri butiemogelijkheden, biedt di rect selling enorme mogelijkhe den. 'Als direct seller ben ik dus geen specialist op het gebied van supermarkten', aldus Si mon Hemus. 'Als consument heb ik echter wel eens kritiek geuit op de kwaliteit van de Ne derlandse supermarkten in ver gelijking met die in mijn ge boorteland Engeland. Daarom was dit bezoek heel verhelde rend. Ik heb bewondering voor de grote zorg die management en medewerkers van Albert Heijn besteden aan zowel de kwaliteit van produkten als de diensten voor de consument. Voor kwaliteit zijn supermark ten natuurlijk ook afhankelijk van producenten en leveran ciers, zoals Sara Lee/DE. Maar ze kunnen er zelf veel aan doen. En dat is mij gebleken: Albert Heijn doet dat ook.' Tijdens het bezoek stond He mus uitvoerig stil bij de inrich ting van de winkels en de voort durende aandacht voor vernieu wingen. 'Ik heb daarvan goede voorbeelden gezien, zoals de be dieningsafdeling met vers brood en sandwiches van hoge kwali teit. Veel mogelijkheden biedt ook het zelfscanningsysteem waarmee de consument zelf haar produkten kan scannen en niet meer hoeft te wachten voor de kassa. Boodschappen doen vanuit de huiskamer is een vol gende stap, die bij de nieuwe generaties een belangrijke rol gaat spelen, denk ik. Het zijn allemaal initatieven waarmee ingespeeld wordt op verande rende consumentenvoorkeuren en toekomstige ontwikkelin gen.' 'Voor fabrikanten, zoals Sara Lee/DE, is het een uitdaging om samen met detaillisten veel aandacht te besteden aan inno vatie van produkten, diensten en distributiesystemen. In Ne derland is AH zeker een van de vernieuwers. De inzet en visie van management en medewer kers tonen aan dat Albert Heijn klaar is voor de 21e eeuw', al- AM Henk van Ewijk van AH 1463 in Heemstede demonstreert het 'zelfscanningsystyeem' dus Hemus. aan Simon Hemus (I) Even rust! Even bijpraten met collega's, de krant lezen, een spelletje doen. Kopje koffie, kopje thee. Kantines, koffiehoeken en bedrijfsrestaurants zijn vaak de sociale spil van het bedrijf. Het hol van de leeuw. Flitsen kijkt elke maand één keer achter de schermen. Wendeline, Sacha en Joyce Sacha Linda (en in de spiegel Wendeline)

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 8