'WE MOETEN IN ALLES UITSTRALEN DAT WE DE BESTE ZIJN, WANT DAT ZIJN WE' 4 Chris van den Broek, directeur Speciaalzaken: 'Ik weet zeker dat we dik winnen als het gaat om advies en klantenbenadering' 'En opeens brengen we geuren binnen handbereik van mensen voor wie het altijd te duur was' AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1996 'JA, IK BEN NOG STEEDS EEN TEVREDEN MAN', antwoordt SpA-direc- teur Chris van den Broek als we hem confronteren met een uitspraak van drie jaar terug. Toen liet hij op deze pagina weten 'in de winning mood te zijn'. Inmiddels stagneert de drankenmarkt van Call Gall, is de concurrentieslag onder drogisten heviger dan ooit en is de snoepmarkt ook al geen groeier. Tijd dus voor een nieuw gesprek met de jubilaris, die 40 jaar geleden ('laten we dat nu voor eens en voor altijd rechtzetten') niet in Roosendaal, maar in Breda bij Albert Heijn begon. A Is ik kijk naar de cij- fers over 1995 heb ik alle reden om te- A A vreden te zijn. SpA groeit 9% in omzet, maar liefst 30% in bedrijfsresultaat, dus in winst. We hebben vijftig nieuwe winkels. Dit jaar openen we de duizendste winkel. Om maar wat aan te geven.' De directeur geeft toe dat de zaken er twee jaar geleden minder rooskleurig voor stonden. 'In 1994 zijn we nauwelijks gegroeid. Dat heeft alles te maken met het veran derend consumentengedrag. Je ziet dat mensen meer gaan voor zekerheid en weer meer sparen. Dat heeft tot gevolg dat onze markten nauwelijks groeien. Als bedrijf moetje intekenen op die veranderin gen. Achteraf kun je zeggen dat we deze ^^9 trendbreuk on voldoende heb ben voorzien. In '94 hebben we daar last van 'Maar het afge lopen jaar zijn we weer op het goede pad geko men. Hoe? Door de formules aan te passen aan het gedrag van de consument. De trefwoor den zijn genieten, verwennen, plezier. Kijk naar de theater- winkels van Jamin, één en al fun. Dit jaar gaan er weer der tig vernieuwde winkels open. Maar kijk ook naar de Wereld- geuren bij Etos. Dat is een heel mooi voorbeeld van inspelen op het veranderde uitgavepatroon van de klant en de wens om geld uit te geven aan plezier. Geuren zijn plezier, jezelf ver wennen, lekker ruiken. En op eens brengen we dat binnen handbereik van mensen voor wie een geurtje altijd te duur was. Maar je begrijpt dat stun ten met prijzen niet genoeg is. Dat zie je ook gebeuren. Wij verlagen de prijzen, een paar weken later doet de concurrent hetzelfde. Het gaat dus om meer. Om de uitstraling van de winkel, van de medewerkers. Ik weet zeker dat wij het dik win nen als het gaat om advies, om klantenbenadering, om hoe je wereldgeur wordt ingepakt. Het ziet er ge woon prachtig uit. En als de concurrent dat ook gaat doen, dan bedenken we weer wat nieuws. Da's ook de uitda ging. We zit ten, zoals dat heet, op ver dringingsmark- ten, en dus moeten we groei weghalen bij de concurrent. We moeten in alles uitstralen dat we de beste zijn, want dat zijn we.' UITDAGING Van den Broek is nu vijfjaar di recteur van de divisie Speciaal zaken Ahold. Een record, want nooit eerder hield hij het vijf jaar uit op een plek. In 40 jaar hopte hij van 'jongste bedien de' bij AH, via bedrijfsleider, naar directeur van Miro. On dertussen zette hij de Vers Vlees Groep op voor Ahold, was er een tijdje di recteur van en kwam toen bij Speciaalzaken terecht. 'Het feit dat ik er nog steeds zit, geeft aan dat er uitdaging ge noeg inzit. Wat hebben we niet allemaal gedaan? De Tuinen gekocht, Jamin gekocht. For mules verbeterd. Gegroeid van 350 miljoen gulden omzet naar 1,3 miljard. Echt, geen dag is hier hetzelfde.' Van den Broek switcht naar de plannen voor 1996. Het zou im mers geen Chris van den Broek-verhaal worden, hadden we afgesproken. De plannen lie gen er niet om. 'We gaan nog eens 12% groeien in omzet en we willen naar 20% winstgroei.' Hij durft zelfs verder te gaan. *Voor 2000 hebben we met de vijf SpA-bedrijven het doel meer dan 2 miljard gulden om te zetten. Dat is dus zonder eventuele acquisities.' Hoe denkt hij die klus te klaren? 'Succes wordt behaald in de winkels', zegt hij. 'Ook daar borrelt het van de ideeën om meer omzet te realiseren. Dat is mooi om te merken. En omdat de mensen zo enthousiast zijn, geloof ik er heilig in dat we on ze doelstellingen gaan halen.' Verder moeten op de kosten besparen. Dat is noodzakelijk om ook qua prijsstelling de concurrentie te verslaan. We doen dat vooral door synergie. samenwerking Voorbeelden waar synergie werkelijk de kosten heeft ge drukt zijn er genoeg. Het geza menlijke distributiecentrum van Etos en De Tuinen. De sa menwerking door Etos en Ja min op bouwkundig gebied en winkelinrichting. De gezamen lijke inkoop van verpakkings materialen. Momenteel kijken we ook of we synergie kunnen brengen in de inkoop van snoep voor Jamin, De Tuinen en Etos. Die voordelen kunnen we beha len, omdat we met alle speciaal zaken onder één paraplu zit ten.' En dan is er het franchise- verhaal. Ook hier een succes story. Daar waar de uitbreiding van de eigen filialen gestaag vordert, schieten de franchisers als paddestoelen uit de grond. Bij Etos, Gall en Jamin gebeurt het al jaren, De Tuinen gaat er dit jaar mee beginnen. 'Dat zegt iets over de kracht van de for mules', vindt Van den Broek. 'Zelfstandige ondernemers zien dat ook. En de combinatie is na tuurlijk goud. Lokaal onderne merschap en de voordelen van het grootwinkelbedrijf. Beide partijen zien hun omzet en winst toenemen. Wat je noemt een win/win situatie.' BETERE PLEK Steeds meer stadscentra lopen langzaam leeg. Die trend is ab soluut aan de hand. Toch zie je in een stad als Amsterdam steeds meer SpA-winkels op de mooiste lokaties. Om je een idee te geven. In de drukke Leid- sestraat in Amsterdam is de Etos verhuisd van een gewoon rijtjespand naar een prachtig pand op de hoek met de Prin sengracht. Winkels die we op een betere plek hebben gezet of hebben geremodeld hebben in 1995 gemiddeld zo'n 10% groei laten zien.' Meerdere keren in het gesprek met Van den Broek heeft hij het over 'mensen. Het lijkt zijn stokpaardje. 'Mensen zijn zo on gelofelijk interessant', zegt hij. 'Ze zijn het belangrijkste wat we hebben. Dat meen ik echt. Gemotiveerde medewerkers die de klant spontaan tegemoet tre den, die er een band mee heb ben, die naar de klant luiste ren, zulke mede- B werkers zorgen dat onze score goed is. Een mooi voorbeeld was laatst in Ede. De Tuin aldaar was afgebrand. Na enkele weken gingen we weer open. Komen de klanten met ca deautjes voor het personeel. Taar ten, bloemen. Dat zijn op zo'n moment beloningen die niet in geld zijn uit te druk- satie met korte fijnen. De mede werkers daar komen zelf met ideeën voor acties. Ze hebben in het afgelopen jaar heel goed gescoord met partij-verkoop. Er wordt weieens gedacht dat er bij Ter Huurne niets gebeurd. Vergis je niet. Ter Huurne heeft het hoogste rendement binnen SpA. Laatst hebben ze een tuin centrum overgenomen in Haaksbergen. Daar gaan ze een klein vast assortiment voeren en verder seizoensgericht plan ten, bloemen en heesters verko pen voor natuurlijk de Duitse markt, maar ook de Nederland se.' 'Een laatste voorbeeld. Lo kaal ondernemerschap is bij Gall Gall echt van de grond gekomen. Daar zie je ook hoe belangrijk mensen zijn. Vooral bij acties als de Amerikaanse wijn, dan zit Van den Broek mag dan ooit be gonnen zijn bij Albert Heijn, bij Spe- ciaalzaken heeft hij het ook naar de zin. 'Ik heb mij altijd aangetrokken gevoeld door de mentaliteit van groeien ken. Ik vind dat heel belang- en voorop lopen, vernieuwen, rijk. Dat je het gevoel hebt dat Dat heb ik lange tijd bij Albert je het ergens voor doet. Op een Heijn gedaan, nu bij Speciaal- heel ander niveau speelt dat bij zaken.' Ter Huurne. Een kleine organi-

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 4