OPLEIDING AH-FILIAAL- HULPVERLENING VAN START AH komt volgend jaar met eigen chipkaart Elfsteden-koorts bij AH in Sneek VERKIEZINGEN IN AANTOCHT In een Flits Als een klant onwel wordt in de winkel past de filiaalhulpverlener EHBO toe VEILIGHEID VAN 8 TOT 8 VOORPOSTFUNCTIE OVERLEG Loonstrookjes en onze winkels AHOLD FLITSEN FEBRUARI 1996 Begin maart gaat elke AH-winkel in het kader van de Arbowet een aantal filiaalliulpverleners aanwij zen en opleiden. Getrainde medewerkers die eerste hulp bij ongelukken kunnen verlenen, maar die ook de winkel kunnen ontruimen en bijvoorbeeld de brandweer en de politie kunnen assisteren bij calamiteiten. In samenwerking met vier collega- bedrijven ontwikkelde AH een op de supermarkt toegesneden opleiding. 'De Arbowet verplicht ons dat in elke winkel, gedurende ope ningstijd, altijd tenminste één filiaalhulpverlener aanwezig moet zijn', aldus Agnes Schrij ver van de afdeling Arbeidsza ken bij AH. 'Maar niet alleen de Arbowet, ook de te verwachten verruiming van de openingstij den is aanleiding voor het ma ken de nieuwe opleiding. On derzoek van de OR wees uit dat medewerkers zich nu in de su permarkten veilig voelen, maar dat dat gevoel minder kan wor den bij openingstijden van acht tot acht. De beveiligingscom missie heeft geadviseerd alle medewerkers bij de vergroting van de veiligheid te betrekken.' Reden voor AH om Veiligheid' aan de taken van fhv-ers toe te voegen. De overlap van eisen die de Ar bowet stelt en de behoefte aan meer veiligheid leidde vorig jaar bij AH tot het project 'Vei ligheid van 8 tot 8'. De project groep, onder leiding van Agnes Schrijver, deed aanbevelingen over de organisatie van veilig heid en filiaalhulpverlening. Daarnaast zorgde de groep voor de ontwikkeling van de oplei ding 'filiaalhulpverlening'. De groep heeft ook onderzoek laten uitvoeren naai- veiligheid in de winkels. 'Ik verwacht dat er in elke win kel vijf tot zeven medewerkers zullen worden opgeleid tot fhv- er', zegt Schrijver. 'De opleiding heeft vier modules: EHBO, brandbestrijding, ontruiming (Vervolg van pagina 1) drijven kunnen we zeggen dat overal bij Ahold de ontwikkelin gen elkaar in hoog tempo opvol gen. Op vele gebieden staan veranderingen voor de deur. De OR moet er dan zijn licht over laten schijnen. Daarbij staat het algemeen belang van alle Ahold-medewerkers voorop. In middels hebben de OR-en van Ahold bewezen dat ze serieuze gesprekspartners zijn, die zeer veel kunnen bereiken.' Presi dent Cees van der Hoeven on derstreept het belang van goed functionerende ondernemings raden: 'In actief overleg met de Raad van Bestuur en de direc ties van werkmaatschappijen ontstaan nieuwe inzichten, die van wezenlijke invloed zijn op het beleid.' De Raad van Be stuur roept een ieder die be langstelling heeft op om aan dit proces van medezeggenschap een bijdrage te leveren.' De eer ste bijdrage kan heel eenvoudig maar veel betekenend zijn: gaan stemmen op 20, 21, 22 of 23 maart aanstaande. Opleiding fhv start begin maart Vier modules: EHBO, brandbestrijding, ontruiming en veiligheid en veiligheid. 'Filiaalhulpverle ners vervullen een voorpost functie', legt Schrijver uit. 'Ze moeten snel en effectief kunnen optreden vanaf het moment dat een ongeval of calamiteit zich voordoet tot het moment dat hulpverlening kan worden over genomen door professionele hulpverleners. Verder zijn ze verantwoordelijk voor de aan wezigheid van belangrijke hulp middelen, hulpverleningsproce dures en het toezicht op de na leving ervan. En natuurlijk de communicatie hierover naar medewerkers.' Schrijver bena drukt: 'Veiligheid is natuurlijk niet alleen een zaak van de fhv- ers. Alleen als alle medewer kers zich betrokken voelen, kan pas echt sprake zijn van veilig heid in de winkel.' In Friesland liggen meerdere AH-winkels aan het water, maar slechts één aan de route van de Elfsteden-tocht. Deze eer gaat naar filiaal 1259, aan de Prins Hendrikkade in Sneek. De medewerkers willen nog wel eens een baantje trekken, maar geen van hen had geoefend voor de 200 kilometer lange Elfste den-tocht. Ook vervangend su permarktmanager Abe Kroes moet bekennen dat hij het niet zou halen. 'Maar het is een prachtig feest', zegt hij met klem. In de roes van de Elfste den voorbereidingen hadden dertien Friese AH-winkels de koppen bij elkaar gestoken. Wat doen we als de tocht der tochten dóórgaat? 'Zelf hadden we in ieder geval al bij zessen met warme chocolademelk bui ten gestaan', verzekert. Kroes. 'Sneek is de tweede stad op de route, direct na Leeuwarden en voor IJlst. De snelste schaat sers kwamen in 1986 (de laat ste keer dat de tocht gereden werd) al om zes uur langs onze winkel.' Overigens is de Elfsteden-tocht niet alleen een Friese aangele genheid. Ook in het Brabantse Eindhoven wapperde in week 6 de Friese vlag bij AH (Insulin- delaan), pronkte een Bartle- hiem-brug met een boterham men-met pindakaas etend jon getje in de winkel, en konden de klanten aan de koek-en-so- pie. V.l.n.r. Henk Nieuwenhuis, Hendrik Alkema, Marcel Grondsma en Sjirk Fluitman. Op slee: Ingrid de Haan van AH 1259 in Sneek Medio 1997. Dan moet-ie er zijn. De chipkaart van Al- bert Heijn. De AH-klant kan dan met zijn privékaart onder meer statiegeld verrekend krijgen, zegels en Air Miles sparen en uiteraard betalen. Met de AH-chipkaart zal de klant ook kunnen betalen. Hier caissière Naima El Hamani van AH 1562 in Amsterdam Sinds enkele jaren wordt door banken (verenigd in de organi satie Interpay) en bedrijven veel nagedacht over en geëxperimen teerd met chipkaarten. Albert Heijn pakte het idee van de klantenpas al in 1991 op. Er kwam in 1992 een experiment in Schagen en in 1994 één in Heemstede. De proef in Schagen is inmiddels gestopt, maar in Heemstede heeft inmiddels een groot aantal klanten het kaartje in de knip. Ze gebruiken het met name in combinatie met zelfscanning. Andere functies zijn het registreren van ge spaarde zegels, het verrekenen van statiegeld en het betalen van het boodschappenkluisje en de parkeergarage. 'Of we tevre den zijn met de kaart?' vraagt AM Henk van Ewijk van AH 1463. *We zouden raar kijken als het systeem weer zou wor den weggehaald. De klanten trouwens ook. Zelfscanning bij voorbeeld, betekent nooit meer in de rij staan voor de kassa. Wie wil dat niet?' AH kan nog niet zeggen hoe de betaalfunctie op de kaart in 1997 geregeld zal worden. Daar over wordt nog overleg gepleegd met de banken. AH vindt het chipkaart-initiatief van de ban ken te duur. Zij vragen 11,5 cent per transactie. 'Zelf denken we aan een veel lager tarief, zegt AH-directeur Hille Bosma. AH is voor de banken een mogelijke samenwerkingspart ner van belang. De kruidenier heeft immers twee a drie mil joen klanten. Als veel mensen met het bewuste kaartje bij AH kunnen betalen, zal de chip kaart sneller op grote schaal in geburgerd raken. Het kaartje krijgt een eigen AH-naam. HET LOONSTROOKjE oan ja nuari is vaak een verrassing. Wat blijft er schoon over? Be lastingen veranderen, ge meentelijke heffingen stijgen. Wat hou je over voor bood schappen en leuke dingen? Als veel loonstrookjes 'krim pen' merken we dat in onze winkels. Hoewel we elke dag eten en drinken, betekent dat nog niet dat de inkomsten van onze supermarkten veilig zijn. Per dag bekijkt de klant waar zij haar boodschappen haalt. Het is onze uitdaging ervoor te zorgen dat de klant dat graag in onze winkels doet. ONZE SPECIAALZAKEN zijn meestal iets gevoeliger voor veranderingen in het vrij be steedbare inkomen. Tegelijk merken ook zij dat de consu ment het geld op een andere plaats besteed. In deze Flit sen (pagina 4) zegt directeur Chris van den Broek van Speciaalzaken Ahold: 'Je ziet dat mensen meer gaan voor zekerheid en weer meer spa ren.'Dat heeft gevolgen voor de markten van de Speciaal zaken. DAT BETEKENT DAT, wil je als winkel toch aantrekkelijk blijven voor de consument, je op tijd de bakens moet verzet ten. Bij Etos, Gall Gall, Jamin en onze andere speci aalzaken gebeurt dat ook. 'Het afgelopen jaar zijn we weer op het goede pad geko men', zegt Van den Broek. 'Door de form ules aan te pas sen aan het gedrag van de consument. De trefwoorden zijn genieten, verwennen en plezier.' DAARNAAST SPEELT DIENST VERLENING een hoofdrol. De klant, die het privé steeds drukker krijgt, vindt het ple zierig om veel dingen tegelijk te kunnen doen, het liefst op één plaats. Daar spelen onze supermarkten goed op in, zo wel in Nederland, waar Al- bert Heijn steeds meer dien sten aanbiedt, als in Ameri ka, waar die diensten ook 's avonds en 's nachts worden aangeboden. Door zo vernieu wend bezig te zijn, blijven on ze winkels aantrekkelijk voor miljoenen klanten en blijft de detailhandel de plaats waar de consument voor zowel de boodschappen als de fun- shopping graag komt. Hoofdredactie

Personeelsbladen | 1996 | | pagina 3