WAT DOEN WE MET DE KERST?' 'Ei 'WE ZITTEN MET Z'N TIENEN AAN HET KERSTDINER' 'KERSTMIS VIER JE MET JE FAMILIE' 'KOKEN MET KERST, DAAR HEB IK GEEN ZIN IN' AHOLD FLITSEN DECEMBER 1995 Sherry Aoth, caissière bij Giant Food Store (Allentown Pennsylvania) Waar gaan we naartoe? Wie nodigen we uit? Wat gaan we eten? Doen we cadeautjes? Waar zet ten we de boom? En wat zijn de wensen voor het nieuwe jaar? Vragen die ondanks de drukte op het werk ai weken door de hoofden van veie Ahold-medewerkers flitsten. Flitsen belde een «4® aantal van hen en stelde de brandende vraag: -mas Day begint tradi tiegetrouw in mijn ou derlijk huis, met een paar cadeautjes voor mij en mijn zusje. Die hangen aan zogenaamde 'X-mas stockings' aan de open haard. De rest van de dag zijn we druk bezig met het gezellig maken van het huis en de voorbereidingen van het eten. Om vijf uur 's middags komt de rest van de familie er bij: mijn opa en oma, twee ooms en twee tantes. We zitten dus. met z'n tienen aan het kerstdi ner. Dat wordt urenlang praten met elkaar èn genieten van de 'turkey' of'hamm' die mijn moe der heeft klaargemaakt. Ik ver heug me er nu al op! Eerste kerstdag is overigens de enige dag van het jaar dat Giant ge sloten is. Tweede kerstdag gaat het werk gewoon weer verder!' Joris van Olmen, lijn-operator bij Vaco (Geel, België): igenlijk hou ik niet zo van familie-aangele genheden. Maar het is hier traditie dat je Kerst met je familie viert. Dan vind ik het dus wèl leuk; is het iets speci aals. Het begint allemaal op kerstavond. Dan komen mijn ouders, gaan we lekker eten en vervolgens naar de midder- nachtmis. Eerste kerstdag ko men de ouders van mijn vriend in. Cadeautjes onder de kerst boom en wéér eten natuurlijk. Tweede kerstdag gaan we altijd met vrienden naar de kerst markten. Dat doen we al jaren. 'n de weken voor Kerst is het enorm druk in de win- .kel. Draai ik weken van zestig a zeventig uur. Zelfs de zondag voor Kerst ga ik wer ken, want dan moeten de Oud en Nieuw-displays opgebouwd worden. Vind ik leuk hoor. want ik hou ervan om de han den uit de mouwen te steken. Kerstmis zelf is voor mij een rustpunt, een tijd van bezin ning. Op kerstavond ga ik daar om naar de mis. Ik ben gelovig opgevoed en de hele sfeer rond Kerstmis doet me wat. Niet dat ik nou streng gelovig ben, maar toch. Het is een tijd waarin ik even stilsta bij alles wat me lief is. Eerste kerstdag lekker sa men met m'n vriendin uitslapen en daarna uitgebreid koken. Wat we gaan eten weten we nog niet. Ik ben gek op wild èn we hebben een konijn. Maar die gaat niet in de pan, die mag blijven. Wat mij betreft wordt het een hertenbiefstukje. Twee de kerstdag doen we het ook rustig aan. Misschien gaan we nog even naar een van onze ou ders. Als het mooi weer wordt, trekken we de natuur in. Lek ker wandelen of fietsen.' Eerst naar Leuven en dan nog naar een grotere markt in Duitsland. Wat er op 't menu staat? We doen lekker prak tisch. Fondue of gourmet. An ders staat m'n moeder de hele dag in de keuken. Voornemens voor 't nieuwe jaar heb ik niet. Dat is makkelijk, want dan hoef je je er ook niet aan te houden.' oor mij begint Kerst al op zondag. Overdag bereid ik een groot kerstfeest voor bij onze korfbal club, waar ik in het jeugdbe- stuur zit. Hapjes klaarmaken, de kerstboom optuigen en zor gen dat het bier klaarstaat. Ik koop veel in onze winkel; ik moet toch een beetje aan m'n winstuitkering denken, niet waar? 's Avonds is het natuur lijk feesten. We hebben een band geregeld, dus 't zal wel laat worden. Tja, en als ieder een naar huis is, moet ik met een paar anderen poetsen en opruimen. Eerste kerstdag staat in het teken van de fami lies. We zullen vanaf het mid daguur wel afspraken hebben. Als het even kan allemaal op één dag en zoveel mogelijk bui- Joke Koops, hoofdcaissiere AH- filiaal 1515 (Assen): ten de deur. Want koken met Kerst, daar heb ik geen zin meer in. Ik zie de dagen ervoor al zóveel eten langs de kassa's gaan! Tweede kerstdag, samen met m'n vriend, gewoon gezellig met z'n tweetjes. Ik zie die da gen ook gewoon als extra vrije tijd. Daarna wordt 't weer druk want de oliebollen komen er- "T"n mijn geboorteland Suri- I name is Kerstmis een X groot familiefeest. Dan kruipen we allemaal bij elkaar en komt er een grote pan met eten op tafel. Normaal gespro ken doen we dat hier in Neder land ook. Spreken we af bij mijn ouders. Dit jaar is een uit zondering omdat mijn zussen er niet zijn. Dus vier ik kerstfeest thuis met m'n vriend en m'n drie dochters. Eerste kerstdag ga ik languit met de benen ge strekt, heerlijk uitrusten van de drukke dagen ervoor. We verkopen in de winkel veel ca deaus voor de Kerst. Natuurlijk ga ik lekker koken, maar als het even kan niet te moeilijk. Het liefst een varkenshaasje, maar ja, dat lusten de drie da mes niet. Tweede kerstdag wil ik wel uit eten. Kerst is voor mij de tijd van de kaarsen, ik hou van die sfeer. En een kerst boom hoort erbij. Die is bij ons niet weg te denken. Een echte hè, niet zo'n plastic ding. Met een van m'n goede voornemens voor het nieuwe jaar ben ik al begonnen. Ik ben gestopt met roken. M'n dochters hebben daar de laatste tijd flink op aangedrongen. Ze zijn behoor lijk fanatiek. De sigaretten die gevonden worden, gaan direct de prullebak in. Maar ik wil 't volhouden, ook in het nieuwe jaar.' ët is zo raar. Ik werk sinds m'n negentiende .bij Etos en ben al ja ren bedrijfsleidster. Omdat ik december m'n tweede kind verwachtte, ben ik voor het eerst in al die jaren thuis in de maand december. Kerstmis staat bij mij voor gezelligheid en samenzijn met de familie. Eerste kerstdag vieren we bij mijn broer in Valkenswaard. M'n andere broer uit Purme- rend komt ook. We zien elkaar weinig, dus gezellig borrelen en eten met Kerst is extra leuk. We doen 't. op z'n Amerikaans. De één neemt soep mee, de an der maakt een cocktail. En m'n moeder is de bavarois-specia- list. Tweede kerstdag blijven we thuis, dan komen m'n schoonouders. Wat we gaan eten weet ik nog niet. Ik laat me door m'n schoonmoeder ver rassen. Kerstmis wordt anders dan anders met ons tweede kind erbij. Maar ik ben niet van plan om fulltime moeder te worden, integendeel. Mijn wens voor 1996 is het starten van een franchisewinkel van Etos. We zijn er al druk mee bezig!'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 9