ALLE AANDACHT GAAT Uiï NAAR LAGE, LAGE PRIJZEN nemen in onze winkels in Amerika? AANMELbÏNGSFÖR^ AMERIKAREIS Succesformule discounter Sesam (Tsjechië) 5 SESAM OLOMOUC KOSTEN.... OMLOOPSNELHEID AHOLD FLITSEN DECEMBER 1995 BUITENLAND Kijkje nemen in onze winkels in Amerika? Stuur deze bon zo snel mogelijk in voor informatie en inschrijving. NaamVoorletter(s)m/v Factuuradres Postcode Telefoon overdag Woonplaats Telefoon privé_ Ahold-personeelsnummer_ Vergezeld door (naam) Voorletter(s)_ 0 Ik wil deelnemen aan de Ahold-reis, en heb een voorkeur voor: 0 23-28 februari 0 1-6 maart 0 8-12 maart 0 22-27 maart 0 éénpersoonskamer 0 tweepersoonskamer 0 Wil een annuleringsverzekering a f 42,50 per persoon. 0 Wil een reisverzekering a f 33,- per persoon, plus f 7,50 poliskosten. 0 Wil informatie over individuele verlenging (zie het artikel). Handtekening Datum Je ontvangt een bevestiging, tevens factuur, vergezeld van een acceptgirokaart. De betaling dient 14 dagen na ontvangst plaats te vinden. Verkoopvloeroppervlak: 600 m2 Aantal produkten: 800 Beleveringen: 2 x per week Aantal medewerkers: 8 fulltime, 8 parttime Openingstijden van maandag t/m vrijdag: 8.00 -18.30 uur. Zaterdags: 7.00 -11.30 uur De discountformule lijkt zo simpel. Hoe lager de inkoopprijzen en de kosten, hoe lager de ver koopprijzen. Maar de werkelijkheid is een stuk ingewikkelder en vereist veel discipline. Voor spiegelen is geen tijd en veel produkten blijven in de dozen of op de pallets. 'Een klein beetje dis count werkt niet/ zegt Ivan Kopriva, Euronova's manager van Sesam. 'Consequent lage prijzen en een afgemeten basisassortiment, daar draait het om.' ongelofelijk efficiënt samenwer ken, doordat je voortdurend het overzicht hebt en doordat het aantal taken beperkt is.' Grote omzetstijgingen ziet Kre- pelka vooral in diepvries, dat nu 25% van zijn totale omzet uitmaakt. Vooral de diepgevro ren kippen vliegen de winkel uit. Ook wijst hij op twee vruch tendranken die nauwelijks aan te slepen zijn. Daarbij valt de omzet van Coca Cola en Pepsi nog in het niet. De groente- en fruitafdeling is klein, zoals het hoort in een discount winkel, maar het broodassortiment is opvallend groot. 'Dat is in Tsjechië nu eenmaal belangrijk. Een behoorlijk gevarieerd vers broodassortiment, daar kan zelfs een discounter niet om heen.' Euronova's hoofdkantoor her bergt slechts enkele Sesam-spe- cialisten. Ivan Kopriva, de ma nager van Sesam, legt uit waar om. Lage vaste kosten op het hoofdkantoor zijn een van de tientallen discountgeheimen. Verder moeten alle andere kos ten natuurlijk ook stuk voor stuk laag zijn. 'Innovatie heeft bij ons geen prioriteit. Dat laten we grotendeels aan anderen over,' zegt Kopriva. 'Wij concur reren alleen maar op prijs en pikken af en toe een goed idee van een ander.' Menig Albert Heijn'er zal even moeten slik ken, maar Kopriva is resoluut. Een succesvolle discountformu le vereist verder: een platte or ganisatie die snel kan beslissen (een nieuw pand kan in drie weken omgetoverd worden in een Sesam), harde onderhande lingen met leveranciers, en een zeer grote alertheid op prijsont wikkelingen, 'want je moet echt heel goedkoop blijven.' Van de 800 produkten worden er 720 gezamenlijk met Mana ingekocht,' zegt Kopriva, 'waar door we profiteren van schaal voordeel. Maar bij Sesam zijn die produkten natuurlijk wel goedkoper.' ven winkels van Ceska General Food, zullen er zeker een aantal de Sesam-kleuren krijgen. Met acht fulltimers en acht parttimers moet Milos Krepel- ka, de manager van de Sesam in Olomouc, het doen. Maar hij klaagt niet. 'Er wordt hier niet harder of minder hard gewerkt dan in een Mana; wèl anders.' Krepelka kan het weten. Voor hij afgelopen jaar manager van de eerste Tsjechische Sesam werd, heeft hij in een Mana-su- permarkt gewerkt. 'Een Mana is veel bewerkelijker dan een Sesam. Er zijn zoveel details waar je op moet letten. Hier zijn geen bedieningsafdelingen. Alles is selfservice. In een Vooral in diepvries ziet het Tsjechische Sesam grote omzetstijgingen. De diepgevroren kippen vliegen de winkel uit Sesam draait alles om tijdig bij vullen. De omloopsnelheid van de produkten ligt een stuk ho ger dan bij Mana.' De Sesam- teams kennen geen afdelings managers. Krepelka vindt het wel prettig dat hij met iedereen direct contact heeft. 'Je kunt Het rood en groen van het Sesam-logo komt terug in de plafond hangers en de schap- kaarten, maar ver der oogt een Sesam wit, koel en eenvoudig. Alle aandacht moet uitgaan naar het basisassorti ment en de lage, lage prijzen. De plafondhangers vertellen: 'Betaal minder!', 'Het leven wordt goedkoper' en 'De laagste prijzen voor uw dagelijkse bood schappen.' Voor funshoppen komt de klant hier niet. Er zijn acht Tsjechische Sesams, maar hun aantal groeit snel. Van de tientallen dit jaar door Eu ronova verwor- Geïnteresseerd? Stuur de bon naar Carlson Wagonlit Travel, postbus 3832, 1001 AP in Amsterdam. Telefoon: 020 - 5221490, fax: 020-5221498. Weet wel: vol is vol. Ahold organiseert voor medewerkers unieke groepsreizen naar de Verenigde Staten. Daar be zoek je met collega's meerdere Ahold-winkels. Je komt bij Tops, Edwards en Giant. En voor je naar huis gaat, heb je een leuke dag New York. In april van dit jaar werd één reis aangekondigd. Wegens overweldigende belangstelling is het aantal reizen drastisch uitgebreid. Dit jaar bezochten al tweehonderd Ahold'ers de VS voor de vriendelijke prijs van f 995,-. Ook volgend jaar zijn een aantal reizen gepland. Op vier ervan zijn enkele plaatsen vrij. De data van deze reizen zijn: 23 - 28 februari, 1 - 6 maart, 8 - 12 maart en 22 - 27 maart. Extraatje bij deze reizen is, dat ze individueel verlengd kunnen worden. Zo kun je drie nachten extra in New York blij ven voor f 300,- per persoon. Of met de trein naar de stad Washington (drie nachten voor f 460,-). Ook kun je op eigen ge legenheid maximaal een maand langer blijven (toeslag f 75,-).

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 5