'MARVELO WORDT "AANTREKKELIJKE PARTNER" VAN ALBERT HEIJN' Wi 4 Marvelo-directeur Tam Winkel: In Zaandam groeit iets moois tussen p rod u ktie bed rijf Marvelo en afnemer Albert Heijn. Begin 1996 gaat een nauwe samenwerking van start, die Marvelo-directeur Teun Winkel grif vergelijkt met een huwelijk. Een 'spannend huwelijk', welteverstaan. 'Als je wilt geven en nemen in een relatie, varen beide partijen daar wel bij.' Een gesprek over een vrij unieke vorm van samenwerking en ook: vernieuwing. 'Daar draait alles om, bij Marvelo.' 'We hopen al in 1996 resultaat te zien' VOLSTREKTE OPENHEID EUREKA 'We maken sa men de koek gro ter. Hoe we hem verdelen, is even bijzaak' PRIMEUR AHOLD FLITSEN DECEMBER 1995 Marvelo-directeur Teun Winkel: 'We gaan voor vernieuwing' an niet meer vreemd', belooft Teun Winkel, direc teur van pro- duktiebedrijf Marvelo. 'Het wordt een spannend huwelijk. We zorgen ervoor dat we een aantrekkelijke partner worden voor Albert Heijn.' Winkel han teert de tot de verbeelding spre kende vergelijking om de band tussen de twee Ahold-bedrijven te illustreren We gaan voor honderd procent Marvelo-omzet bij Albert Heijn en de winkels van Schuitema, waarin Ahold een aandeel heeft van 73%. We stoppen met alle andere klan ten binnen Nederland', verdui delijkt hij. 'Intern krijg je dan de reactie: maak je je als bedrijf niet erg onderge schikt aan Al- bert Heijn? Mijn antwoord is: als je wilt geven en nemen in een re latie, varen beide partijen daar wel bij. Trouwens', lacht Winkel: 'méér verkopen aan je bestaande klanten is toch de basis van goed koopmanschap!' En dat gaat gebeuren. Daarvan is Mar velo's directeur overtuigd. We verwachten met name een ver laging van de kosten bij ons en een verhoging van de omzet en meer marge bij Albert Heijn. We hopen al resultaat te zien in de tweede helft van 1996. Als het lukt, is het een prachtig voorbeeld van synergie: het krijgen van een meerwaarde door samenwerking.' Een goed huwelijk is geven en nemen. Voor beide partijen. Hoe ziet dat er binnenkort bij Albert Heijn en Marvelo uit? 'Je kunt wel stellen dat Albert Heijn en Marvelo al een stevige band hébben. 17% van alle huismerken komt uit Marvelo's fabrieken. Niet veel, denk je? We praten wel over de hele 'üjn' Perla-koffie, de thee en de huis wijn. Produkten die beeldbepa lend zijn voor de grootste kruidenier van Neder land. Neem nu alleen al de koffie. P e r 1 a heeft een imago dat een A-merk niet zou misstaan, met een groot markt aandeel. Ondanks die band ope reren we nog als afzonderlijke partijen in het zakelijk contact. Dat gaat nu veranderen. In van ieder voor zich zo goed mogeüjk scoren, werken we vanaf het komende jaar in volstrekte openheid samen om een zo groot mogelijk voordeel te bewerkstelligen. We maken samen de koek groter. Hoe we de koek gaan verdelen, is even bijzaak. Dat dat kan is heel bij zonder. Het is onder meer mo gelijk omdat zowel AH als Mar velo Ahold-bedrijven zijn. De centen blijven, als het ware, in de familie. Daarnaast', zegt Winkel, 'geeft én krijgt Albert Heijn exclusiviteit. Wij zetten onze produktdeskundigheid, marktkennis en de inkoop van grondstoffen vanaf 1996 alleen in voor de huismerken van deze kruidenier en voor de produktie voor Ahold's speciaalzaken, Grootverbruik (GVA) en Schui tema. En nee: andere Neder landse kruideniers zullen we niet meer bedienen.' Ook in het buitenland zal de nauwe band met Albert Heijn zijn weerslag hebben. We zullen ons in de toekomst afzijdig houden van versnipperde projecten. Onze kracht ligt in zaken doen met een beperkt aantal progressieve retailers, zoals Safeway in En geland en Casino in België. We concentreren ons in principe op AMS-partners (Associated Mar keting Services, red.) van Ahold. En uiteindelijk moet een buitenlands project voordelen opleveren, die óók een lagere kostprijs voor AH mogelijk ma ken. Anders stoppen we de ex port.' De komende maanden zetten AH en Marvelo de puntjes op de i. 'We hebben een gezamenlijke organisatievorm bedacht waar bij alle aspecten die in de keten Van plant tot klant' meetellen, in onderling overleg bij de kop worden gepakt. Overigens is het niet zo dat we bij nul begin nen. Zo werken de inkopers van wijn nu nauw samen, waarbij Marvelo de buikwijnen voor haar rekening neemt en de in koper van AH 'in de fles' impor teert. Wel stemmen ze in de toekomst verfijnder af op gebie den als transport en leveran ciers.' We gaan voor nieuw', vat de Marvelo-directeur samen. 'En 'nieuw' kan bij ons schuilen in simpele, maar doeltreffende verbeteringen, maar ook in wa re produktrevoluties. Elk jaar komt zo'n 5 a 10 van onze omzet uit nieuwe produkten.' Als voorbeelden van 'klein maar fijn' noemt hij enkele verbete ringen op het gebied van ver voer en verpakkingen die direct nut opleveren op de winkel vloer, zoals de nieuwe omver- pakking van koffie en de intro ductie van de verrijdbare dis play. 'Een paar jaar geleden maakten we een videofilm over het verwerken van goederen in het filiaal. De jongeman in het filmpje bromde als commentaar op de omverpakking van hagel slag: 'Ik begrijp niet dat daar een deksel op moet zitten.' Win kel klapt in zijn handen in een Eureka-gebaar. T)oor zijn op merking werd het idee van een handiger verpakking geboren Een duidelij ke voorberei ding op de nauwe samen werking in 1996 is de in voering van een computersys teem, waarmee Marvelo sinds ok tober landelijk inzicht heeft in de omzet op bepaalde produk ten. 'Zo kunnen we vooruitwer ken op de bestellingen van de distributiecentra.' Winkel vindt koffie een prach tig produkt. 'Ik ben een koffie- leut', geeft hij grif toe. 'Maar af gezien daarvan is het niet moei lijk om van het produkt koffie te gaan houden. Neem alleen maar de verscheidenheid van wat er te koop is en de plaatsen waar het groeit.' Met zijn 25 jaar bakkerij-achtergrond aanvankelijk in het familiebe drijf, later als directeur van Ahold's bakkerij Albro - heeft hij veel inzicht in het techni sche proces van branden, malen en verpakken. 'Bij bakken en branden gebeurt, chemisch ge zien, hetzelfde.' De koffie is een bron van ver nieuwing. De Marvelo-man gaat er eens voor zitten. We in troduceren in het voorjaar van 1996 een absolute top per op de kof- fiemarkt. Onder het huismerk Perla brengen we zes soorten gourmet-kof- fie; een pri meur in Ne- derland.' Winkel: 'Het is de mooiste koffie uit de beste landen, die door Marvelo wordt geselecteerd, gebrand en verpakt. Het zal een prachtig voorbeeld van ketenvoordeel zijn', verzekert hij. Voor zowel AH als Marvelo zal de gourmet- koffie extra omzet betekenen en we komen gezamenlijk met een eersteklas primeur.' Een prach tig wapen in de strijd om de vierkante millimeter schap- ruimte. 'De concurrent', zegt een tevreden Winkel, 'besteedt vele miljoenen méér aan com municatie met de klant dan Perla. Toch kiest de AH-klant in bijna de helft van alle geval len toch voor Perla.' Over goede huwelijken gesproken.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4