Koksmes naar AH 1230 OPGELET: PENSIOENREGELING VERANDERT Geachte Directie, KERST TOESPRAAK 'Grootste uitdaging in 1996: onze saamhorigheid vasthouden' EERSTE ETOS- STATIONSWINKEL Marianne adviseert het vlees de vitrine uit BASIS In een Flits PERSOONLIJK AHOLD FLITSEN DECEMBER 1995 'IK HEB ER BEHOEFTE aan U mede te delen dat ik, en velen met mij, toch zo tevreden zijn over het personeel van Albert Heijn, dat hier in onze stad werkt. Altijd vriendelijk, al tijd beleefd, altijd bereid om even te helpen, je even te woord te staan enook een grapje op z'n tijd. Ik vind het belangrijk om U dit eens 'n keertje te melden. Dat het fili aal zo goed loopt is voor een groot deel aan het personeel te danken. Ik dacht dat het leuk zou zijn en ook positief zou werken, wanneer deze mensen van U, directie, eens 'n compliment mochten ont vangen en heel misschien met 'n extraatje tegen Kerstmis zouden worden verrast!' DIT SCHRIJFT MEVROUW Thijssen uit Breda aan de di rectie van Albert Heijn. AH ontvangt veel van dit soort brieven met gemeende com plimenten van klanten, die goed door hebben dat het nog steeds de mensen zijn die de winkel maken. DE WAARDERING voor het harde werken van dit jaar kwam ook naar voren in de kersttoespraak van Ahold- president Cees van der Hoe ven. Hij benadrukte de vele positieve punten van ons be drijf en stelde onomwonden vast dat het sociale beleid van onze onderneming de toets van oprechte kritiek kan doorstaan. DOOR ONZE INSPANNINGEN staat ons bedrijf er opnieuw sterker voor dan aan het eind van 1994. Veel posities in de markt zijn verbeterd. De dienstverlening aan de indi viduele klant krijgt meer aandacht en op zowel ar beidsomstandigheden als kostenbeheersing wordt strikt gelet. Dat is ook nodig, want de slag om de consument wordt heviger. De klanten krijgen steeds meer waar voor hun geld. De felle con currentie daagt ons uit om steeds beter te werken en met nieuwe initiatieven te komen. DIE UITDAGING blijft, want ze zit in onze economie ingebak ken. Ook in 1996. Maar voor het zover is vieren we de feestdagen en daarvoor wenst de hele redactie u alle goeds en veel gezondheid. Hoofdredactie den, half februari. (Vervolg van pagina 1) Wij gaan steeds meer in de richting van flexibele structu ren die op ieder gewenst mo ment en wijze ter beschikking staan van de kernactiviteit, de winkels. Niet altijd is vanaf het eerste moment duidelijk zicht baar waar de verandering toe leidt. Dat roept onzekerheid op. Mensen gaan op verschillende manieren met die onzekerheid om. Sommigen zien het als een grote uitdaging, een spannend traject. Anderen zien het als een mogelijke bedreiging, een aantasting van verworvenhe den. Laat er geen misverstand over bestaan dat wij het als on ze taak zien alle medewerkers perspectief te bieden. Oók als zij moeite hebben met verande ren. Toch zijn er situaties waar er, ook na veel inspanning, geen geschikte werkplek wordt gevonden. In die gevallen laat Ahold haar sociale gezicht zien. Ik wil de COR en OR-en bedan ken voor him grote inzet en wij ze waarop zij u allen vertegen woordigen.' Aan het einde van zijn toe spraak toostte Van der Hoeven 'op alle 135.000 medewerkers, op ons mooie bedrijf en op een gezonde toekomst.' Op 24 november opende Etos in Rotterdam haar eerste stationswinkel. Het Niet een vleesmes of een koksmuts, maar een koksmes won Marianne Atmowerdojo van AH Zuidplein in Rotterdam. Het koksmes werd haar op 13 november door kok Ton Boer van het Bedrijfschap Slagersbe- drijf overhandigd. 'We geven bij AH een nieuwe invulling aan het vak medewerker slagerij', zegt Dré Romme, pro jectleider Formuleont wikkeling bij AH. 'De opzet van het koksmes past daar naadloos in.' Het koksmes wordt maande lijks uitgereikt aan de beste van een groep cursisten van het Bedrijfschap Slagersbedrijf. De cursisten werken in allerlei sla- gersbedrijven en kunnen bij koks van het Bedrijfschap leren hoe zij de klant het best kun nen adviseren. Een kolfje naar de hand van AH. 'Een verkoper bij AH', zegt Romme, 'moet aan de klant van alles kunnen ver tellen over het produkt en het bereiden ervan. De winkels krijgen het vlees tegenwoordig praktisch produkt-klaar bin nen; de medewerkers moeten het, zogezegd, de vitrine uit ad viseren.' Romme en versspecia list Hans Rustwat van Verscen trale Zoetermeer zochten al een poosje naar een opleiding die de AH-medewerker op die rol zou kunnen voorbereiden. 'Zo'n 'cu linaire' opleiding blijkt niet te 1230 in Rotterdam toont, samen met kok Ton Boer, haar Marianne Atmowerdojo van AH pas verworven koksmes bestaan', zegt Rustwat. T)e koks van het Bedrijfschap zijn wat dat betreft een uitkomst.' 1 'Het was best moeilijk om een beste aan te wijzen', zegt kok Ton Boer bij de prijsuitreiking. We hebben gekozen voor Ma rianne omdat zij nèt een tikkie beter was. Ze kan goed met de klant omgaan, is gezellig en gaat heel hygiënisch om met het vlees.' En ze houdt veel van koken, vertelt ze later zelf. i Alle 18 cursisten kwamen uit de clusters 11, 12 en 13: het i verzorgingsgebied van de Vers- centrale Zoetermeer. Zij hebben één middag doorgebracht bij het Bedrijfschap, waar zij de Nieuwe invulling vak 'medewerker slagerij' 'Koksmes' voorbeeld van opleiding van de toekomst basisprincipes van het bereiden van biefstuk leerden. 'Eerst een demonstratie, daarna mochten ze zelf aan de slag. De week er op kwam de kok in hun winkel, waarbij hij de cursisten beoor deelde op verkooptechniek, klantvriendelijkheid en hygië ne. 'Het mooiste is', aldus Rom me, 'als iedere medewerker ach ter de vleesvitrine elk recept uit AllerHande zelf al eens heeft klaargemaakt en er dus van al les over kan vertellen. Ook, waar alle ingrediënten staan in de winkel.' 'Er komt beslist een vervolg', zegt Hans Rustwat. Over deze opzet is iedereen heel enthou siast en het zou zonde zijn als de kennis die nu is opgedaan verwatert. Maar hoe we precies verder gaan, daar buigen we ons in 1996 over.' Per 1 januari 1996 wordt de Ahold-pensioenregeling ge wijzigd. Vanaf die datum vallen de pensioenen hoger uit en betaalt iedereen een bijdrage. Hier de belangrijkste veranderingen. Voor iedereen geldt voortaan hetzelfde pakket, dat bestaat uit een ouderdomspensioen en een wederhelftpensioen. Let op: op de pensioendatum kan het wederhelftpensioen geheel of gedeeltelijk worden omgezet in een extra ouderdomspensioen. Een alleenstaande zal het we derhelftpensioen natuurlijk in zijn geheel laten omzetten. Dat betekent een verhoging van het ouderdomspensioen met 21 Maar ook een gehuwd (of sa menwonend) persoon kan dan kiezen voor een groter ouder domspensioen, ten koste van het wederhelftpensioen. De ongehuwden-toeslag ver valt in de nieuwe regeling. Daardoor kunnen ongehuwden er in totaal iets op achteruit gaan. Voor 50-plussers geldt een garantie die afhankelijk is van de leeftijd. Vanaf 1996 komen de pen sioenen van alle deelnemers ho ger uit. Dat komt omdat de franchise (het deel van het sala ris dat bij de pensioenbereke ning buiten beschouwing wordt gelaten) voortaan lager wordt. Het was per jaar f 33.249,-, het wordt f 28.000,-. Ook volgt de franchise de algemene loonont wikkeling van je CAO in plaats van de AOW. Op langere ter mijn pakt dit, naar verwach ting, iets minder gunstig uit. In de nieuwe regeling beta len alle deelnemers een pen sioenbijdrage. Hoeveel je pre cies gaat betalen, hangt af van de hoogte van je inkomen. Wat betekent de nieuwe pen sioenregeling precies voor jou? Die informatie krijg je na de zo mer, aan de hand van een per soonlijke berekening. Meer al gemene informatie kun je al in het voorjaar verwachten. De nieuwe pensioenregeling geldt alleen voor medewerkers, die op 1 januari 1996 nog bij Ahold actief in dienst zijn. Voor. vutters, RSG'ers, volledige WA- O'ers en gepensioneerden blijft de huidige regeling gelden. assortiment is aangepast aan de wens van de trein reiziger. 'Ondanks zijn 36 m2 is het toch een echte Etos', meent bedrijfsleider Paul Roerbag. 'Handig voor de gehaaste reiziger, maar ook publiek met wat meer tijd zal er graag winkelen.' Etos opent vol gend jaar nog enkele pilotwinkels op de grotere NS-stations, zoals in Lei-

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 3