In Nijverdal staat Albert Heijn in het kerkblad VAN 'T SCHAP BONUS PROCENTEN VIRGIN VODKA WINTERDIEREN RUSSISCHE SEKT De actie startte in september, in het Twentse Nijverdal, bij AH. Sparen voor je ver eniging via de kassabonnen. Twee maanden later is het een favoriet onderwerp op Nijverdalse verjaardagen. Al 55 verenigingen doen fanatiek mee. 'Natuurlijk kost deze actie me geld', zegt supermarktmanager john Kamphuis. 'Maar hij levert me ook veel op. Negenduizend extra winkelbezoeken in twee maanden, je hoort mij niet klagen.' AHOLD FLITSEN DECEMBER 1995 AH Nijverdal heeft een goede reden voor de actie. Dit jaar be-_ staat de winkel zestig jaar. 'Nou ja, niet als supermarkt na tuurlijk, en eigenlijk ook niet als zelfbediening... We bedoelen de geschiedenis van deze win kel.' In ieder geval werd er iets moois bedacht. Geef mensen een stempel op hun kassabon. Zij leveren hun kassabonnen van twee weken in bij hun ver eniging en die krijgt één pro cent van het totaalbedrag van AH. 'Voor we van start gingen, was Nijverdal niet eens zo en thousiast', bekent Kamphuis. Op een voorlichtingsavond za gen we maar twintig verenigin gen, die bovendien een hoop mitsen en maren naar voren brachten. We hebben toch door gezet. De kunst is om het te la ten gonzen. Heb je het al ge hoord... AH....kassabonnen...? Dat is aardig gelukt. Kinderen bellen inmiddels op zaterdag ochtend de buren uit bed: 'Heeft u nog kassabonnen van Albert Heijn?' En in het kerkblad wor den de gelovigen opmerkzaam gemaakt op de actie. Voor de re paratie van het kerkdak.' Mede dankzij de actie registreerde Kamphuis negenduizend extra winkelbezoeken in oktober en november. Voor in de winkel hangen grote vellen papier met een overzicht van alle deelnemende vereni gingen, het aantal leden en het tot dat moment gespaarde be drag. Vijfenvijftig puur Nijver dalse verenigingen, waaronder de bridgeclub, het gospelkoor, de Nijverdalse Boerendansers en zwemclub De Waterspetters, wedijveren inmiddels elke veer tien dagen om de AH-bonus. De vereniging die procentueel het meest is gestegen in vergelij king met de vorige spaarperio de krijgt f. 200,- extra. Naast de AH-bonus keert telkens een an dere leverancier een bonus kwartje uit op elk aangekocht produkt. 'De vrouwenvereni gingen sparen het meest', weet Kamphuis. Ineke Vossebeld van De Waterspetters, een zwem club voor verstandelijk gehan dicapten met 86 leden, zegt: 'Hoewel we niet zo groot zijn, halen we toch heel wat bonne tjes binnen. Onze mensen zijn enthousiast, ongeveer de helft doet mee, kinderen gaan voor ons langs de deuren. Op dins dagavond, onze zwemavond, worden alle kassabonnen verza meld.' Dat leverde na vier ron des al f. 450,- op. Ineke: 'We gaan er kleine materialen voor in het water voor kopen. Dolfij nen, balletjes, bloempjes die op gedoken moeten worden, dat soort dingen. Als we nog wat geld overhouden, organiseren we ook een gezellige middag voor de kinderen.' 'De bedoeling van dit alles is om mensen binnen te krijgen en dat meerdere malen achter een', legt Kamphuis uit. 'De concurrentie is hier hevig. Nij verdal telt 30.000 inwoners, heeft acht supermarkten en is heel prijsgevoelig'. De enthou siaste supermarktmanager kan er niet mee zitten. De voorbeel den van acties stapelen zich let terlijk op, naast de doos met koek op de kantinetafel. 'Het werkt', verzekert Kamphuis. In januari zaten we al dik boven de omzet van vorig jaar en eind november konden we er nog een paar procenten bij optellen.' Vodka is populair, vooral bij mensen onder de dertig jaar. Geen wonder dat Richard Branson zich met zijn Virgin- imperium in 1994 op de vodka-markt. stortte. Na successen in de platenbizz, de luchtvaart en op de frisdranken- markt gaat de wereldberoemde zaken man nu voor het succes van Virgin Vodka. Voor de introductie van zijn nieuwe drank koos Branson op het Eu ropese vasteland voor Gall Gall. Tot en met het einde van het jaar is dat de enige slijter die Virgin Vodka verkoopt. Vodka-fanaten drinken 'm puur, maar het trendy drankje wordt ook vaak ge- mixed met jus d'orange of tomatensap. De produktie van Virgin Vodka vindt plaats in de distilleerderij van William Grant Sons in Girvan, Schotland. Drievoudige distillatie zorgt ervoor dat deze vodka bijzonder zuiver is. Tot en met 30 december 1995 geldt een spe ciale actieprijs. Dan kost een fles met 70 cl. bij Gall Gall geen f 25,95 maar f23,95. Cheers! Werp één blik op de bierschappen van AH en je weet 't: de speciaalbieren zijn sterk in opkomst! Na lentebok, zomer- goud, herfstbok en vele andere brouw sels is het nu tijd voor eindejaars- en winterbieren. 'Binnen de biermarkt zie je een verschuiving van pils naar zwaardere bieren', zegt category ma nager Rens van Abswoude. 'De kleine brouwerijen zijn zich daar een aantal jaren geleden sterk op gaan richten omdat ze niet langer op konden boksen tegen de massale pilsreclames van Hei- neken, Grolsch en Bavaria. Nu zie je dat die grote brouwerijen zich ook op dat segment storten.' Zwaar bier bevat zo'n zes tot acht procent alcohol, is wat donkerder dan pils en heeft een vollere smaak. "Niet een biertje dat je even achterover slaat', merkt Van Abswoude op. 'De mensen drinken het eigenlijk net als wijn.' Eindejaarsbieren zijn er bij AH onder andere van Heineken (1996) en van Brand (Sylvester). Van Abs woude ver wacht ver der in de winter veel van Grolsch Winter vorst, om dat ook het Zomergoud en het bok- bier van Grolsch het dit jaar goed hebben ge daan. Maar volgens hem moeten we ook Hertog Jan Winterbier niet onder schatten: 'Dat is winterbier voor de bierkenner. Zelf heb ik deze herfst erg genoten van Brand Dubbelbok. Maar die tijd is voorbij. Binnen vier weken was 't uitverkocht.' Champagne mag het niet heten, omdat champagne een beschermde produkt- naam is van de Franse wijnboeren uit die streek. 'Maar wie onze Russische sekt eenmaal heeft geprobeerd, blijft het kopen', zegt directeur Gerrit Paal man van Ter Huurne. De winkels aan de grens met Duitsland verkopen de sekt het hele jaar door, maar de piek ligt uiteraard aan het eind van het jaar. 'In Duitsland is dit produkt enorm groot, met reclames op tv', zegt Paalman. 'Bij ons in de winkels staat het nu breeduit op display.' De sekt is afkomstig van de Krim, het gebied Albert Heijners v.l.n.r.: Edwin Schoon, Robert Flim, Barbara Kleinjan, Bert Kelder, José van de Berg, Dennis Nijen Twilhaar en Sander Oosterveen sparen allemaal voor hun eigen Nijverdalse vereniging. Achter de kassa: Bert Wessels rondom de Zwarte Zee, uit de nieuwe republiek Moldavië. De Krim- sekt, zoals de officiële naam luidt, is er in drie soorten, een droge, een halfzoete en een zoete, die (saillant detail) rood van kleur is. De prijzen variëren van DM (bij Ter Huurne be taal je in Duitse Marken) 12,49 tot DM 13,95. En dat is gezien de kwali teit een prikkie. Ter Huurne heeft de sekt exclusief voor de Nederlandse markt, maar het zijn vooral de oosterburen die er met de Russi sche bub bels van- d o c gaan.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 2