WINNAARS FACE THE FUTURE' NAAR SMART STORE TURKSE AH-MEDEWERKERS VIEREN 25-|ARIG JUBILEUM AH en Gall Gall terughoudend met Beaujolais Primeur 9 Naar de winkel gaat de klant alleen nog om ideeën op te doen SLIMME WINKEL? WAAR ZUL JIJ ZIJN? ff DC Zaandam blij met de 'blijvers' NOOIT SPIJT ZWAAR WERK VOORMALIG IMAM Spanje profiteert van terugval Franse wijn AHOLD FLITSEN NOVEMBER 1995 Schets de winkel van de toekomst, vroeg Flitsen in het voorjaar aan haar lezers. 33 originele inzendin gen leverden drie winnaars op: Hans Goedege- buure uit Alphen aan den Rijn, Arno Haarsma uit Gorinchem en Utrechtse Constance Noij. Zij troffen elkaar op 20 oktober op Schiphol. Flitsen nam ze mee naar Londen, waar de Smart Store zijn futu ristische deuren voor hen opende. It's simple: je laat je paspoort zien, stapt in, leest een krantje met een croissantje en there you are: Londen. Eigenlijk ben je er zo. Tenminste, als alles meezit. De Smart Store-gangers hadden pech: een uur vertra ging. En bovendien brandalarm op het vliegveld in Londen. Vals, dat wel. De ontvangst op vliegveld Heathrow maakte veel goed. Een Nederlands sprekende heer van de Smart Store (Mark) stond de Hollan ders op te wachten, met twee enorme taxi's in de achterhoe de. Zij brachten hen spoorslags naai- Windsor waar, praktisch naast het kasteel van Enge- lands koningin, de Smart Store Europe is gevestigd. Een 'slimme winkel'? Slim is het zeker. In het gebouw zijn het huis en de winkel van de toekomst ingericht. In de Smart Store wordt de volgende visie getoond van boodschappen doen: zware of onhandige spul len bestel je via de computer in de keuken en laatje thuisbezor gen. Naar de winkel gaat de klant alleen nog om ideeën op te doen en om andere mensen te ontmoeten. Vooral de winkel ziet er daardoor heel anders uit dan de winkel van nu. Op veel plekken waar de toekomst is uitgebeeld, zijn tafels en zitjes. Want de bezoekers van de Smart Store benutten deze plek om na te denken over de toe komst. Arno, Hans en Constan ce checkten er hun fantasieën over de winkel en de klant van de toekomst. De rondleiding begint met een reeks dia's: de twintigste eeuw in 2,5 minuut. Rampen, de eer ste auto en vliegmachien en de computer trekken voorbij. Het jaar 2000 komt in zicht. 'Waai- THE COURT JESTER De prijswinnaars van de wedstrijd 'Face the Future': Arno, Hans en Constance. Op naar de Smart Store in het pittoreske Windsor zul jij zijn?' is de vraag die de kijker op het eind wordt ge steld. De diawand blijkt te be staan uit panelen die om hun as draaien. Zo wordt de keuken van de toekomst onthuld. 'Ik dacht eerst dat het een dia was', zegt Arno, lichtelijk over donderd. Acht Turkse collega's die eind jaren zestig in hun eigen land door Albert Heijn werden geworven voor een baan bij het Distributiecentrum Zaandam, vieren dit jaar hun 25-jarig jubileum. Terwijl de meesten toch echt niet had den gedacht zolang in Nederland te blijven. 'Terugkeren was het uiteindelij ke doel', bekent één der pioniers, de heer Özdemir. 'Maar de kansen voor mijn kinderen waren hier veel beter.' Bij elk jubileum wordt stilgestaan en is er tijd voor een feestje! In 1969 vertrokken de toenma lige PZ-chef en het hoofd Admi nistratie van het AH Distribu tiecentrum in Zaandam naar Turkije. Met een maquette van het DC onder de arm en wat testmateriaal in de tas gingen ze op zoek naar nieuwe mede werkers. AH maakte immers een flinke groei door en op de Nederlandse arbeidsmarkt was nauwelijks personeel te vinden. Kort na de eerste voorlichtings bijeenkomsten in Turkije wer den honderdvijftig kandidaten geselecteerd. Een derde van hen doorstond een cursus, een examen en een medische keu ring en kwam in 1970 naar Ne derland. De Turkse jubilarissen van het DC Zaandam kwamen onlangs bij elkaar. Een middag om her inneringen uit de afgelopen 25 jaar op te halen en weer eens bij te praten. Een van de 'pio niers' was Faruk Özdemir: 'In Turkije werkte ik als wegen bouwer. Ik had nooit gedacht zolang te blijven. Terugkeren was het uiteindelijke doel.' Toch bleef hij in Nederland, kocht V.l.n.r. de jubilarissen B. Dönmez, S. Oszoy, E. Sahara, Y. Karaarslan, R. Ölmez en C. Celik. Met vakantie en dus niet op de foto: F. Özdemir een huis in Zaandam en liet zijn gezin definitief overkomen. 'Ik heb daar nooit spijt van ge had', zegt hij terugkijkend op die beslissing. 'De kansen voor mijn kinderen waren hier veel beter. Drie van de vier hebben gestudeerd aan de Universiteit of Technische Hogeschool. Gek eigenlijk. Ze hebben een veel hogere opleiding dan ik en spre ken perfect Nederlands. Het is het mooiste wat mij ooit is over komen. Terugkeren? Daaraan denk ik niet meer!' De Turkse medewerkers woon den de eerste jaren in een pen sion. Een voormalige basis school op een steenworp af stand van het DC. Ook Yünüs Karaarslan, een collega van Öz demir, weet daarover mee te praten: 'We deelden met meer dere mannen één kamer en er werd gezamenlijk gekookt en geboend. We draaiden onregel matige diensten in drie ploegen en het werk was zwaar. In het begin ging het met name om het laden van vrachtauto's. Verder veel buitenwerk, houten fusten sjouwen enzo. Nee, de omstandigheden waren niet ideaal. Maar in 1973 kon ik wel een eigen huis kopen. Gelukkig zijn de werkomstandigheden te genwoordig veel beter. De meeste 'blijvers' werken nu als heftruckchauffeur of orderver zamelaar. Ikzelf ben corveeër op de afdeling Houdbaar 1.' Ook Karaarslan's zonen wonen in Nederland. De een volgt een opleiding in Utrecht, de ander werkt in het DC. 'Afscheid ne men van je geboorteland valt niet mee', zegt Karaarslan. 'Ook nu nog is Turkije heel belang rijk voor me. Mijn enige dochter en mijn 87-jarige moeder wonen er. Ik luister daarom vaak naar de Turkse radio- en televisie zenders.' Als voormalig 'imam' (voorganger in de moskee) neemt hij dagelijks ruim de tijd voor gebed. 'Volgend jaar als ik in de VUT ga, hoop ik naar Tur kije te kunnen. Ik wil dan meer tijd aan mijn moeder en mijn oude werk besteden.' Als het hele gezelschap na een 2,5 uur durende rondleiding en half gaar weer op straat staat, blijkt dat iederéén onder de in druk is. 'Het mooiste? Dat je be gint met foto's en voorwerpen uit de vorige eeuw', zegt Con stance. 'Een broodkar waarmee de bakker thuisbezorgde en fo to's waarop je een winkel van vroeger ziet, met heel veel ser vice; zitjes voor de klanten en- zo. Eigenlijk keren we daarnaar terug. Alleen nu met allerlei moderne middelen.' Bij Hans was een lampje gaan branden bij alle manieren van thuisbe zorgen. 'In Delft bezorgen we ook aan huis, maar dan moeten De Smart Store is onderdeel van Andersen Consulting, een internationaal adviesbureau met kantoren in 47 landen. Het bureau richt zich op re search en ontwikkeling voor de levensmiddelenindustrie. mensen eerst hun boodschap pen uitzoeken en betalen aan de kassa', zegt hij. TSn hier heb ben ze het over: bestellen via de computer en dan bezorgen op je werk, bij het benzinestation waar je toch al tankt, thuis of in een boodschappenkluis. Als klant kun je kiezen. En dat is inderdaad hartstikke handig.' Anders dan voorgaande jaren zullen de winkels van Albert Heijn en Gall Gall dit jaar niet bol staan van de Beaujolais Primeur. De wijn die traditioneel vanaf de derde donderdag in november te koop is, wordt met terughoudenheid aangeboden. Reden daarvoor is de kritische houding van veel klanten ten aanzien van Franse produkten. En dat heeft weer alles te maken met de kernproeven die de Fransen nemen in de Stille Oceaan. Helemaal verdwijnen doet de Beaujolais Primeur niet. Unit manager Snacks en Dranken Jan Kempenaar van AH: 'We laten de klant de keus. Er zijn voldoende alternatieven. Maar we zullen met de Beaujolais niet, zoals gebruikelijk, groot adverteren in de krant en op tv. Dat geldt trouwens ook voor de andere Franse wijnen.' Op basis van dat besluit en de te ver wachten terughoudendheid van de consument hebben de AH- winkels 30% minder van de populaire Beaujolais Primeur besteld. Gall Gall bestelde 40% van vorig jaar. Op de derde donderdag van november ad verteerde de drankenspecialist bovendien met Spaanse wijn. Al met al lijken de Spaanse wijn producenten het meest te pro fiteren van de terugval in ver koop van Franse wijnen. Ook andere produkten, zoals Franse kaas, merken een terugslag. De omzet in buitenlandse kaas, waarvan 60% Frans is, loopt met 8% terug. Hoelang het boy cotgedrag zal aanhouden, is on duidelijk. Kempenaar weet ech ter dat er nog steeds telefoon tjes binnenkomen van klanten die aangeven acties met Franse artikelen niet te waarderen. 'Als marktleider moet je daarop reageren.' Als de koopstemming anti-Frans blijft, venvachten AH en Gall Gall ook een aan zienlijke dip in de verkoop van champagne aan het eind van het jaar.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 9