WINKELS VOLOP IN SINT- EN KERSTDRUKTE AH GEEFT PRAKTISCH WIJNBOER UIT AH HOUDT HIT OP GREENFIELDS Duiten of mensen? AH In een Hits TER HUURNE WENNEN AHOLD FLITSEN NOVEMBER J WAT TELT HET zwaarst? De duiten of de mensen Deze vraag kwam op tafel tijdens de themadag over 'De achter kant van de flexihiliteit van de arbeid' (zie pagina 11). Volgens de COR is onze bedrijfsvoering hier en daar uit balans en worden de me dewerkers geconfronteerd met de gevolgen daarvan. HET BEELD ZOU BESTAAN dat alleen kosten en opbrengsten tellen en dat de medewerkers op de tweede plaats komen. Zij moeten vooral flexibel zijn en passen in het financiële plaatje. De directies zouden zulke hoge financiële doelstel lingen hebben, dat het mense lijke aspect ondergeschikt dreigt te raken en iedereen moet huigen voor de cijfer- druk. HET SIGNAAL DAT van de themadag uitgaat is dat er juist in tijden van grote ver andering meer aandacht moet zijn voor de vrouwen en mannen die bij ons werken. Dat is een uitdaging voor zo wel de leidinggevenden als de OR-leden. Als er, al of niet tijdens veranderingen, fouten worden gemaakt ten aanzien van medewerkers, verdient dat aandacht en correctie. 'Er mag geen sprake zijn van on zorgvuldigheid', zei Ahold- president Cees van der Hoe ven. 'De noodzaak van veran deringen, ook op het persone le vlak, kan echter niet van tafel worden geveegd en de gevolgen daarvan in de per sonele sfeer kunnen pijnlijk zijn.' MAAR DAT ER in de meeste gevallen zeer zorgvuldig wordt gehandeld, kan ook met voorbeelden worden ge staafd. De reorganisaties bij GVA (najaar 1994) en Mees ter (najaar 1995) zijn beslist noodzakelijk en worden met veel zorg en sociale regelin gen omgeven. Dat een aantal medewerkers noodgedwongen naar ander werk moet om zien, is inderdaad pijnlijk, maar ze. krijgen daarbij goe de begeleiding. Met de ver koop van Albro Bakkerijen (voorjaar 1995) is pas inge stemd nadat er zorgvuldige afspraken waren gemaakt over de medewerkers en hun werkgelegenheid. Ten aan zien van de veranderingen bij AH zijn inmiddels goede af spraken gemaakt met zowel cle OR-en als de vakbewe ging. DE CONCLUSIE IS dat zowel de mensen als de duiten belang rijk zijn. Beiden zijn nodig voor de groei en continuïteit van onze onderneming. Tus sen beiden is ook een gezond evenwicht nodig. De winst van de themadag is dat zowel bestuurders als OR-leden zijn- aangespoord dat evenwicht tussen duiten en mensen goed te bewaken. Hoofdredactie November en december zijn de 'fun'-maanden bij uitstek. De speciaalzaken van Ahold liggen vol ge schenkartikelen en ook Albert Heijn heeft winkel en assortiment voor de feestdagen aangepast. Fun- winkel nummer één is echter Jamin. 325.000 colli Sint-en Kerst-assortiment waaronder drie miljoen kikkers en muizen gaan dit jaar over de toonbank. En het personeel? Dat schakelt naar twee versnellingen hoger. In het gesprek met LTO-Neder- land en de Produktschappen heeft Albert Heijn haar besluit om vanaf 1996 alleen Iers snij- rundvlees te verkopen toege licht. Centraal voor AH staat de constante levering van een goe de. kwaliteit vlees, waarvoor de klant bovendien een voorkeur kenbaar heeft gemaakt. Er is Nederlands rundvlees van goe de kwaliteit, zegt AH. Dit vlees is echter niet in voldoende mate beschikbaar. AH heeft, op verzoek, een be perkt aantal filialen en franchi se vestigingen aangeboden Ne derlands rundvlees in de vitrine te mogen houden. Dit vlees 'Het Sinterklaasfeest', zegt Frans Keetman, productgroup- manager Seizoen- en Giftarti kelen, 'is één van de belangrijk ste perioden voor Jamin. Niet alleen qua omzet, ook voor de uitstraling naar onze klant toe. Jamin is de enige specialist op het gebied van Sinteiddaas- snoep.' Keetman: 'Het Sint-aan bod bestaat dit jaar uit 400 ar tikelen en is voor een kwart vernieuwd ten opzichte van vo rig jaar. De kikkers en muizen houden we er in. Die gaan naar verwachting met z'n drie mil joenen over de toonbank.' Het magazijn achter de Jamin- winkel in Diemen barst haast uit zijn voegen. De snoepspecia- list heeft zijn deel van de 325.000 colli in goede orde ont vangen. De winkel zelf staat al een maand geheel in het teken jamin is specialist in Sinterklaas-snoep. Het assortiment blijkt bij Jamin Diemen aantrekkelijk voor jong en oud van het kinderfeest. Verkoop ster Shirra Hoffmeister: 'Al in oktober verkopen we Sinter klaasartikelen.' Ze toont het ar senaal van letterzakjes, pakpa pier, stickers, franje en vilten pietenkopjes. Achter de counter maakt collega Theresia Minne- ma tientallen fraaie manden op, met een inhoud voor lekker bekken. 'Als Sintcadeau zijn ze erg populair', zegt Hoffmeister. 'Het gerichte inkopen is begon- Op 2 november gaf Al- bert Heijn een gezamen lijke verklaring uit met de vakgroep Roodvlees van LTO-Nederland (Land- en Tuinbouwor ganisatie) en de Pro duktschappen voor Vee, Vlees en Eieren (PVE). Zij zullen samen nagaan hoe Nederlandse rund vleesproducenten in de toekomst met hun vlees zo goed mogelijk tege moet kunnen komen aan de wensen van de klant. moet voldoen aan de kwaliteits eisen van AH. Albert Heijn kan dit aanbod doen omdat het gaat om een beperkte hoeveelheid voor een beperkt aantal win kels. nen met de intocht van Sinter klaas. Kinderen zetten vanaf die dag hun schoen, en' - Shirra kijkt veelzeggend de winkel in - 'voor de inhoud kunnen ouders bij ons terecht.' 'De Kerstomzet', zegt Harold Kats, AM bij AH 1155 in Hil versum. 'is de hoogste van het jaar. We zien hier een verschui ving in de belangstelling van Sint naar Kerst. Toch houden we de winkel eerst in de Sinterklaassfeer. Zwarte Pieten strooien pepernoten en als het even lukt, zitten ze ook achter de kassa.' Met de Sint- en Kerstdrukte is de winkel aan de Kapittelweg zo'n acht uur per week extra open. 'Dat is ook', zegt Harold, 'om de druk op de winkel een beetje weg te halen. In deze tijd halen we een gewel dige omzet. Vooral in de Kerst tijd zien we de vaste klanten veel meer kopen, maar komen Drie miljoen muizen en kikkers bij Jamin over de toonbank Kerstomzet bij AH is hoogste van het jaar Ter Huurne heeft Kerstdrukte al in november ook veel nieuwe klanten naar onze winkel. We zijn namelijk een echt wijn-filiaal. En vanaf week 50 hebben we goede wij nen, zoals Chablis, met een vriendelijke prijs. Dat trekt kenners.' De AM besluit: 'Die weken rond de Kerst werken we keihard, maar het geeft veel voldoening.' Ter Huurne, aan de grens met Duitsland, schenkt alle aan dacht aan de Kerst. 'Negentig procent van onze klan ten komt uit Duitsland', ver klaart directeur Gerrit Paal man. 'Sinterklaas is voor hen een onbekend feest. Zo eens in de maand nemen onze klanten er de tijd voor om bij ons eens uitgebreid te winkelen. Kijk maar in de winkel: niemand heeft hier haast.' Het loont daardoor sowieso de moeite om van Ter Huurne een echte fun- winkel te maken. Maar in de Kersttijd is de hele winkel uit bundig versierd. Zo zweeft bij de ingang een levensgrote kerstman in zijn slede met ren dier, ruik je overal de denne- takken en vind je in de winkel alles voor de kerstboom. 'Onze topdrukte hebben we overigens al gehad', zegt Paalman. 'Mid den november hebben we in on ze Hollandmarkten alle hens aan dek. De meeste Duitsers hebben dan op hun werk een soort Kersttoeslag ontvangen en daarmee komen ze onder meer naar Ter Huurne.' Uit onderzoek onder AH-klanten is gebleken dat er een groeiende behoefte bestaat aan praktische informatie over wijn. Daarom is vanaf 29 november in de winkels van Albert Heijn 'Het Lekkere Wijnboek' verkrijgbaar. Het geeft ant woord op vragen als: 'Waarom kun je bij vis best rode en bij vlees best witte wijn drinken?', 'Waarom kun je bij een ste vige biefstuk maar beter geen al te lichte wijn drinken?' en: 'Hoe komt het dat wijn eigenlijk helemaal niet naar druiven smaakt?'. Vroeger werd wijn in Neder land vooral gedronken door de 'betere' standen. Maar in de loop der jaren is wijn steeds populairder geworden bij een groot publiek, onder andere dankzij de toename van buiten landse vakanties. Albert Heijn verkoopt tegenwoordig enorme hoeveelheden wijn, afkomstig uit alle delen van de wereld. 'Nederlanders moeten ondanks de groeiende consumptie nog steeds een beetje aan wijn wen nen', zegt Anneke Ammerlaan, de samenstelster van het boek. 'Als mensen eenmaal een wijn gevonden hebben die ze lekker vinden, kiezen ze zelden iets anders. Maar er zijn nog zoveel mogelijkheden. 'Het Lekkere Wijnboek' wil de wijndrinker daarbij een handje helpen. Wie bijvoorbeeld gewend is om Beaujolais te drinken, zou ook eens een Bardolino moeten pro beren. Of een Ribera del Duero in plaats van een Bordeaux', al dus Anneke Ammerlaan. Het boek (260 pagina's dik voor f 25,-) schenkt ruimschoots aan dacht aan onderwerpen als ko ken met wijn, wijn serveren, kaas en wijn, wijn als aperitief en het bewaren van wijn. Daar naast zijn verschillende recep ten met wijn opgenomen en ook een compleet wijnalfabet.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 3