KIJK JEAN, DIT LUSTEN DIE HOLLANDERS' GALL GAIL GOES AMERICA PROEF MET VERRIJDBARE DISPLAY E4C0 wil vers BETERE PLiSC LIKKEBAARDEND AHOLD FLITSEN OKTOBER 1995 De fabriek van VACO in het Belgische Geel heeft een grondige facelift ondergaan. Vergro te produktieruimtes en een reeks van koelcel len blinken de bezoeker volgens EG-normen tegemoet. Hier bereiden de Belgische meester kok en zo'n tachtig produktiemensen Albert Heijn's kant-en-klaarmaaltijden. Ze krijgen het steeds drukker. Is VACO-directeur en ex- AH-man Rob Schreuder een tevreden mens? 'Ja', zegt hij, 'maar we kijken vooruit. We wil len een groter versimago en méér klanten.' VACO's bestaan is kort - acht jaar - doch bewogen. Als het aan de directeur ligt, zijn de woelige jaren nog niet voorbij. De laatste twee jaar steeg de omzet van VACO gestaag, met zo'n 30 per jaar. 'We weten ook hoe dat komt' zegt Schreu der. We brengen nu vertrouw de gerechten. Te bijzondere kost wordt alleen door yuppen in de randstad gegeten. Daar heeft Albert Heijn dus niks aan. Als ik het de laatste drie weken zelf niet op mijn bord heb ge had, is een gerecht eigenlijk verdacht. Ook moeten de maal tijden er smakelijk uitzien en vooral: gezien kunnen worden in de winkel. Dat kan met een transparante verpakking. En tenslotte: VACO moet versuit straling hebben.' Schreuder noemt het "VACO's versfilosofie'. 'De maaltijden moeten er fris en lekker uitzien, alsof ze net zijn verpakt. Ze ho ren dan ook op het schap bij de versafdeling. Wat dat betreft hebben we al heel wat bereikt.' Hij benadrukt: 'Samen met Al- bert Heijn. Die investeerde on der meer in nieuwe koelmeube- len, vond een betere plek in de winkel voor de presentatie en zorgde voor een snelle aanvoer via WM. Mede door de snelle aanvoer is de tijd nu rijp om te werken aan het versimago.' De 15 dagen tussen verpakken en uiterste verkoopdatum wil Schreuder voor een aantal pro- dukten terugbrengen tot onge veer een week. Schreuder noemt als voorbeeld de nasi, ba mi en lasagne. De klant ziet dan vaker verse aanvoer. Punten waarop VACO zich wil blijven verbeteren zijn presen tatie en smaak. "Want: zien is kopen', betoogt Schreuder. En wat de smaak betreft: "Met onze Chinese gerechten is het Chine se restaurant onze graadmeter. Maar misschien kunnen we bé ter. Ons assortiment moet opti maal aansluiten bij de eettradi- tie van het Nederlandse gezin. Onze Belgische kok heeft het er druk mee: Onze 'neus' voor dat soort zaken geeft aan: 'Kijk Jean, dit lusten die Hollanders.' En Jean kan aan de slag met bereidingswijzen, hoeveelheden en sausjes. Zo kreeg AH in week 41 een nieuwe worp kant- en-klaarmaaltijden, waaronder zes nieuwelingen 'met stip' uit de keuken van VACO.' 'We denken met onze aanpak nieuwe klantgroepen enthou siast te maken. Ouderen bij voorbeeld. En alleenstaanden. Maar ook gezinnen.' Schreuder kan het weten. 'Mijn vrouw ge bruikt de nasi al als basis voor haar eigen Indische gerecht', likkebaart hij. 'Doet ze er zelf groente bij. Echt iets voor de Nederlandse huisvrouw.' In week 41 kregen 18 AH-winkels in de binnenring van Amsterdam (cluster 104) de jubileumkoffie van Perla aangeleverd op verrijdbare displays. Het gaat om een Kant Klaar (K K) display op een rolly. De verrijdbare display wordt getest, naast een Amsterdamse proef met rollend uitleveren vanuit de regionale distributiecentra. Tineke van der Horst van de af deling Winkelprocessen onder zoekt het nut van de verrijdba re display in de winkel. 'In week 41 hebben de winkels die meedoen aan de proef een en quêteformulier toegestuurd ge kregen. We vragen naar het transport, tussentijdse opslag, tussentijdse verplaatsing en het gemak voor de winkelmedewer kers.' Van der Horst had al eens een balletje opgegooid in de winkel. Zouden de medewer kers de verrijdbare display een aanwinst vinden? 'De praktijk zal het natuurlijk uitwijzen' zegt zij. "We verwachten zeker pluspunten voor het vervoer in de winkel.' Het hele traject van leverancier Marvelo, via DC tot de winkel moet uitwijzen of de overstap naar rolly's en rolcontainers duidelijke voordelen heeft voor alle betrokkenen. In het distri- butietraject vereist de verrijd bare display een snelle hand ling. Door zijn wieltjes is deze display minder geschikt voor opslag in het DC. 'Dit maakt de verrijdbare rolly vooral geschikt voor produkten die we snel kunnen leveren', legt Minne Sytsema, hoofd van de afdeling Logistiek van Marvelo uit. 'Marvelo levert de displays in een vrachtwagen van waaruit zij, bij het DC, onmiddellijk kunnen worden verdeeld over wagens die bestellingen bij de winkels bezorgen. Mits goed ge coördineerd, is het zogenaamde 'crossdocken' een uiterst effi ciënte gebeurtenis', zegt hij. Als alle betrokkenen ervaring hebben opgedaan met de ver rijdbare displays en rolcontai ners, wordt onderling overlegd of het op grotere schaal zal wor den toegepast. "Vóór het eind van het jaar zal die beslissing vallen', zegt Tineke van der Horst. 'Man, het is ongelofelijk als je ziet hoe enthousiast en creatief ze daar mee omgaan', zegt Vis ser. 'Er zijn erbij die slepen een Harley Davidson naar binnen. Maar ik ben ook jukeboxen, Chryslers, Charley Chaplin, in dianen en cowboys en zelfs een authentieke Amerikaanse ben zinepomp tegengekomen. Het is echt fantastisch.' De winnaars van de beste America-presen tatie worden op 6 november be kendgemaakt. Zij reizen naar de States om er behalve rond te kijken ook een paar 'wineries' te bèzoeken. Dat deden ook Henk Zirschky en Min Peng, wijninkopers van Gall Gall. Zij togen langs 42 wineries, proefden zo'n 500 wij nen en kwamen terug met 27 interessante smaken. "Vorig jaar hebben we de Australische wijnen belicht, nu de Ameri kaanse', zegt Visser. 'Niet zo gek. De VS maken een geweldi ge ontwikkeling door op wijnge bied. Je treft er echt een hoog niveau aan. Amerika is een gro te concurrent voor de Europese wijnmarkt geworden. Boven dien wordt het een steeds popu lairder vakantieland en, wat zakelijk gezien heel interessant is, is de lage dollar. We kopen scherp in.' De 27 nieuwe wijnen werden begin september geïn troduceerd op de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Veel pers en mensen uit de wijnwe reld waren aanwezig. Ook de fi lialen volgen dit voorbeeld. In den lande zijn, als we Visser mogen geloven, veel proeverijen georganiseerd. 'Je moet het de mensen laten proeven. Ze ko pen niet zomaar wat. Ze moeten iets hebben van: goeiedag, dat is een glas wijn.' Tussen de 27 nieuwelingen zit een flink aan tal blijvertjes. Andere wijnen zullen weer uit het assortiment verdwijnen. Voor houders van een Gall Gall-wijnkaart heeft de slijter een aantal exclusieve aanbiedingen. De 'American Dream', zoals de actie in de wandelgangen is gaan heten, houdt niet alleen de introductie van nieuwe wijnen in. Ook bier en bourbon krijgen veel aan dacht. 'Er is een actie met Bud- weiser-bier en op tv loopt een zogenaamde 'joint-advertising' met Four Roses- whiskey", zegt Visser. 'Gall Gall is een speci aalzaak. Bij ons moet je zijn. Die autoriteit proberen we met dit soort acties te onderstrepen.' 'Voor een speciaalzaak ais Gall Gall, die boven dien claimt 'altijd iets bijzonders' te bieden, is het introduceren van een paar wijnen in de wijn maand oktober niet spannend genoeg. Zevenen twintig wijnen introduceren wel.' Commercieel manager Erik Visser vertelt over 'the American Dream'. Gall Gall haalde een hele reeks wijnen uit de States, organiseerde een proeverij op de Amerikaanse ambassade en spoorde de filialen aan de winkels een Amerikaans karakter te ge ven. Gall fe Gall filiaalmanager Wim Faber en zijn vrouw Greet hebben hun winkel Amerikaans aangekleed met een jukebox en een Harley Davidson Verkoopster Sheila Eykhoudt in AH 1133 in Zaandam adviseert een klant over de maaitijden van VACO

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 9