IT mm NAAR HUIS IN DE WINKELS' nze werkplek? Zowel voor medewerkers als voor bedrij- ;er de veiligheid en hoe minder zieken. Bij een dalende lijn. In welke mate verbeter- jn, is niet exact uit te rekenen. Maar dat ze uit de vele recente verbeteringen die naar len-wet (Arbo-wet) zijn gerealiseerd. 'HET TOCHT ALLEEN NOC BI) WINDKRACHT 10' MINDER BUKKEN EN SJOUWEN WAT DOET DE ARBO-DIENST? ir verbetering van de arbeids- ihappij werkt met een Arbo- let plan vermeldt welke verbe- ig legt vast wat er is bereikt, nemen robots het zware werk e moeten tillen en zieken wor de nieuwe kassastoel rugklach- oogklachten. ntwoorde, elektrische kaassnij- nachine bestond nog niet. Win- eltechniek besloot het apparaat elf te maken. Vedder: 'Het pro- ötype is getest en de resultaten varen uitstekend. Het snijden raat sneller en bovendien zijn ie snijverliezen kleiner. Ruim 5% van de AH-winkels heeft er ip ingetekend.' Bij de ontwikke ling van de ergoslicer was ook Dick Ravenstijn betrokken. Als gigonoom is hij specialist in het taterv aansluiten van gereed schappen en werkomgeving bij ie mens.Volgens Ravenstijn is er op zijn gebied nog veel te doen in de winkels. 'Bij Albert Heijn bestaat nog veel fysieke arbeid. We blijven kijken op wel ke punten we de arbeidsomstan digheden nog meer kunnen ver beteren.' Op veel plekken, kan nog wat verbeterd worden! Overal binnen Ahold (dus in el ke winkel en in elk DC, etcetera) heeft in 1995 een risico-inventa risatie plaatsgevonden. Aan de hand daarvan worden op de werkplek zaken verbeterd. Heb je toch nog een dringende vraag of probleem dat te maken heeft met je arbeidsomstandigheden? Overleg dan met je supermarkt manager of je chef. Afhankelijk van het probleem wordt via hem/haar een beroep gedaan op de afdeling winkeltechniek, de bedrijfsarts, de personeelsfunc tionaris of een andere deskundi- Bij het laden en lossen moet de deur van het magazijn open. En het waait nog wel eens in Maassluis. De klap deuren van AH filiaal 1291 waren daar niet echt op be rekend. Als de gure najaars stormen vanaf de Nieuwe Waterweg de winkel ingier- den, wilde het nog wei eens lelijk tochten bij de kassa's. De caissières liepen daardoor dikwijls een stijve nek of een fikse verkoudheid op. 'We zaten hier regelmatig met dikke sjaals om', vertelt Pe tra 't Hart, de FMA van het filiaal. Na de risico-inventari satie werd het probleem aangepakt. Het magazijn kreeg nieuwe, zware tocht deuren. Petra: 'De flappen van die deuren druk je niet zo makkelijk opzij. De klach ten zijn daardoor groten deels verdwenen. Alleen bij windkracht 10 hebben we nog last.' Over ruim twee jaar zal Ahold verplicht zijn zich op arbo-gebied te laten onder steunen door een (externe) ar- bo-dienst. De meeste werk maatschappijen maken nu al gebruik van zo'n dienst. Bij een arbo-dienst werken be drijfsartsen, arbo-adviseurs en andere specialisten. Be drijfsartsen waren er voor heen ook al, maar hun taak is in de nieuwe opzet verruimd. Behalve het houden van spreekuren en het verrichten van keuringen, bestaat hun werk tegenwoordig ook uit het ondersteunen van de chef bij het begeleiden van zieke werknemers. Zo gaan ze bij voorbeeld op huisbezoek bij zieken en helpen bij het op stellen van terugkeerplannen voor medewerkers die lang durig ziek zijn geweest. De arbo-dienst houdt zich verder op verzoek bezig met het in kaart brengen van risico's op de werkplek en, naar aanlei ding daarvan, het adviseren van bedrijven over de verbe tering van de arbeidsomstan digheden. Sinds de verhuizing van twee jaar geleden beschikt de gehaktafdeling van de Centrale Slagerij Zaandam over een robot die fusten met vleessnippers op de lo pende band zet. 'Vroeger deden we alles met de hand', zegt Wim Swart, ver vangend coördinator van de Draaigroep. 'De robot heeft dat werk voor een groot deel overgenomen. Niet he lemaal, want de omzet is zo gegroeid dat de robot het alleen niet meer aankan.' Ruud Kranenburg, coördina tor van de Draaigroep: 'We draaien hier 35 ton gehakt per dag. Ik schat dat 40% van de fusten door de robot wordt gepakt. De rest gaat met de hand. Afwijkende fusten pakt-ie ook niet. Of we er blij mee zijn? Natuur lijk. We hoeven minder te bukken en te sjouwen. En zo'n fust weegt toch tussen de 15 en 20 kilo.' malsen, is onlangs geslaagd voor de cursus Professionele Ar- ar ook waarom hij het zo moet doen. 'Een week nadat ik hier oos wijn. Twee maanden thuis gezeten. Als iemand het belang 'eg als een wrak.' Leo sjouwt gemiddeld zo'n 6.300 kilo per doen. Leo doceert: 'Altijd eerst door je knieën, je schouders phaaltruck lopen. Het gaat erom je rug zo min mogelijk te be- arschil. Aan het eind van de dag ben ik ook veel minder moe.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 7