'WINKELS OPEN VAN ACHT TOT ACHT? PERSOONLIJK VIND IK HET SCHITTEREND' Onder de 640 supermarktmanagers van Albert Heijn vind je ook verschillende vrou wen. De 35-jarige Kathleen Dresmé is één van hen. Zij zwaait de scepter over het AH-filiaal 1048 in het centrum van Laren, met 120 medewerkers. 'Laren is nieuw. En veeleisend.' KINDEREN? ZEGEN SERVICE AHOLD FLITSEN OKTOBER 1995 athleen Dresmé werkt pas enkele maanden in het Larense filiaal (een '4' en tevens de enige supermarkt van het dorp) dat zich weet inge klemd door de verleidelijkste speciaalzaken en elegantste boutiques. In haar zeven jaren als supermarktmanager is dit haar vierde winkel. 'Binnen Al- bert Heijn leeft de filosofie dat het voor de meeste managers goed is om regelmatig van plek te veranderen. Veel bedrijfslei ders worden na een paar jaar 'blind' voor hun eigen winkel. Zelf vind ik het leuk om telkens een grotere winkel onder mijn hoede te krijgen. Mijn vorige baan was in een filiaal in het centrum van Hilversum. Totaal anders dan het sjieke Laren. Er gebeurde elke dag wel wat. Maar ik had alles perfect onder controle en dus keek ik uit naai- iets nieuws. En La ren is nieuw. En veeleisend. Om maar eens wat te noemen: door de verbou wing hebben we nieuwe af delingen gekre gen en kregen medewerkers dus een nieuwe c.q. andere werkplek. Sa men met aller lei vernieuwin gen die lande lijk door AH worden doorge voerd wordt veel gevergd van hun vermo gen om te ver anderen; als op de vuui'pijl zagen zij ook nog een nieuwe super marktmanager verschijnen met haar eigen stijl van leiding ge ven. Je ziet: voorlopig heb ik hier mijn handen vol.' 'Het is een zware baan', geeft Dresmé grif toe. Of dat de re den is waarom zo weinig vrou wen in de functie van SM te vinden zijn? 'Ook,' zegt ze voor zichtig. "Een baan als deze moet je kunnen èn willen. Beide heeft niets te maken met man of vrouw-zijn, maar is persoons gebonden. Wat wel specifiek voor vrouwen meespeelt is dat de baan van SM pas in zicht komt als je wat levens- en werkervaring hebt opgedaan, dus zo rond je dertigste. Voor veel vrouwen is dat tevens de leeftijd waarop zij beslissen of zij kinderen willen. En deze 'Wist je dat in Laren het hoogste percen tage 'genieters' van Nederland woont?' functie is bepaald geen deeltijd baan. Voor veel vrouwen, die in principe de kwaliteiten in huis hebben, valt hij daarom af. An deren willen het werk wel een paar jaar doen, maar stromen dan door naar, bijvoorbeeld, het hoofdkantoor. Daar kun je wel leuke parttime banen krijgen. En tenslotte', besluit Dresmé, 'moetje het bedrijf door en door kennen.' Zelf heeft Dresmé daarom vijf jaar in de uitvoe ring gezeten vóór ze met haar eerste supermarkt aan de slag kon. 'Het is een kwestie van lange adem. Met je vooroplei ding (in haar geval: MDS plus twee jaar warenhuiservaring in Engeland en Amerika waarvan één jaar in een leidinggevende functie) denk je toch snel als leidinggevende aan de slag te kunnen. Er wordt door AH ech ter in de eerste plaats een be roep gedaan op je uithou dingsvermo gen, terwijl de buitenwereld zoiets heeft van: 'Gos, zit je daar nou nog steeds'. Het is dus zaak je niet van je stuk te laten brengen.' Dresmé had binnen AH weinig vrouwe lijke voorbeel den. 'Vóór mij waren er maar twee vrouwen in deze functie. Ik had niet het gevoel dat ik langer dan mannen werd getest, integen deel. Ook op het hoofdkantoor waren ze zich ervan bewust dat er wel erg weinig vrouwelijke supermarkt managers rondliepen.' Gelooft Dresmé dat man of vrouw zijn iets uitmaakt, in haar baan? 'In mijn managementstijl zitten ze ker vrouwelijke elementen. Maar," zegt ze beslist: 'dat is eerder gewoon een feit, dan iets dat voor- of nadeel oplevert.' Terug naar het pittoreske La ren, waar achter de winkelpui van AH veel vernieuwing zo ge ruisloos mogelijk wordt ver stouwd. 'De spannendste maan den hebben we achter ons en ie dereen zit weer in het ritme. Al hoewel het op veel fronten nog zoeken geblazen is. Dat geldt trouwens niet alleen voor ons. Zo is vorige maand landelijk het besluit genomen om open te Kathleen Dresmé, su permarktma nager van AH 1048 in La ren: 'Voor on ze klanten is het een zegen dat ze om kwart voor acht nog te recht kunnen. Maar er wordt van ons een heel andere denk wijze ver wacht om die langere dag in te vullen.' gaan van acht tot acht. Per soonlijk vind ik het schitterend. Ik heb er ervaring mee opge daan in het buitenland en ik ben overtuigd van het nut er van. Ook in Laren. Om acht uur 's ochtends zal het hier niet storm lopen. Tot acht uur 's avonds echter, denk ik dat we veel klanten zullen zien. Je merkt het nu al met die ope ningstijd tot half zeven: hoeveel mensen hier niet op het laatste ogenblik binnenkomen... We hebben veel tweeverdieners in het dorp en veel artiesten. Bij beide groepen zijn lange werk dagen geen uitzondering en is er overdag weinig tijd voor de boodschappen. Voor hen is het een zegen dat ze om kwart voor acht nog terecht kunnen. Maar er wordt van ons wel een heel andere denkwijze verwacht om die langere dag in te vullen. We zullen gaan werken met een ploegensysteem. Dat vereist een grote flexibiliteit bij de me dewerkers. Dat is één. Daar dwars doorheen loopt de lande lijke opzet van Albert Heijn om een plattere winkelorganisatie door te voeren. Dat is verande ring numero twee. De nieuwe opleidingen die daar bijhoren, zijn nog niet voor handen. On dertussen hebben we wel in stroom van nieuwe en enthou siaste mensen, die een oplei ding nodig heb ben, waarmee ze ook kunnen doorstromen. Ik hoop', zegt de SM uit de grond van haar hart, 'dat het hoofd kantoor ermee voortmaakt.' Tijdens de su- permarktma- dienstverlener' snel en structu reel wordt opgepakt. Met het nieuwe beleid waarmee we de mogelijkheid krijgen om heel goed in te spelen op de lokale situatie, gaan we in Laren ab soluut aan de slag. Hoe? In on- 'Deze functie is geen deeltijdbaan. Voor veel vrouwen die kinderen willen, valt hij daarom af' september legde het manage ment aan hun bedrijfsleiders het idee van verscheidenheid voor. Was Dresmé verrast? "Niet echt. Van veel afzonderlij ke proeven zijn we intern na tuurlijk wel op de hoogte. Maai de manier waarop zaken aan de orde kwamen, maakte duidelijk dat 'Albert Heijn als grote ze winkel gaan we veel aan dacht besteden aan ons assorti ment 'houdbaar'. Van onze klanten horen we namelijk: 'prachtig hoor, jullie kaasafde ling. Maar hebben jullie pro- dukt X niet? Daarop bepalen de klanten in deze streek naar welke winkel ze gaan. De vers- produkten gaan dan in één moeite mee.' Dresmé's tweede rode draad is Service. Met een hoofdletter. 'Wist je dat in La ren het hoogste percentage 'ge nieters' van Nederland woont?' vraagt ze. 'Hier wonen de wel- gestelden van Nederland. Dat zie je aan de winkels; ont zettend sjiek. Na de verbou wing passen we qua uitstr aling en assor timent prach tig in het dorp. Het aantal transacties per week is dan ook met 3000 gestegen, de omzet na venant. Maar dat is pas het be gin. Voor onze winkel kun je le gio mogelijkheden bedenken om de klanten in die servicewaai-- dering helemaal tegemoet te komen. Het is een leuke klus waar we met het hele team over zullen brainstormen.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4