GVA-CONGRES SMAAKT f NAAR MEER REGELING WINST DELING AANGEPAST AH EN 01 WERKEN SAMEN 3 jij, Ahoid en Azië HEESTER MAAKT MIX VERANDERINGEN NIEUWE SPAARREGELING GUNSTIGE LIJFREN TEVERZEKERING De nieuwe filiaalorganisatie: NOODZAKELIJKE OMMEZWAAI NAARBitWo Imago en sfeer. Daar gaat het om bij voedsel. Dat is de conclusie van de 21e Najaarsbeurs en het con gres van Grootverbruik Ahold (GVA). De beurs werd van 18 tot en met 22 september gehouden in de Americahal in Apeldoorn. Daar presenteerden GVA en haar leveranciers hun produkten en dien sten aan de Nederlandse grootverbruikersmarkt. Tijdens het GVA-congres in september vergeleek 'zakenvrouw van het jaar 1985' Sylvia Tóth een goede onderneming met een geslaagd diner AHOLD FLITSEN OKTOBER 1995 Tijdens het congres bleek dat grootverbruikers (bijvoorbeeld hotels en ziekenhuizen) inmid dels gewend zijn geraakt aan de hoge kwaliteit van het voedsel dat hen wordt voorgeschoteld. Ook aan het voortraject, zoals de logistiek, de bereidingswijze en de controle op de kwaliteit van eten, hoeft weinig meer ge sleuteld te worden. De afnemer (Vervolg van pagina 1) Dit is een onderdeel van het So ciaal Plan, dat inmiddels met de vakbonden is opgesteld. Henk Sterk, directeur van Meester, geeft als commentaar: 'In de vleeswarenbranche ver andert veel. De overcapaciteit is nog steeds fors en de concurren tie neemt toe. In zo'n situatie moeten wij - nog meer dan an ders - precies leveren wat de klant wil. En onze voornaamste klanten zijn de winkels van Al- bert Heijn. Zij moeten zich ook in hun vleeswaren-assortiment onderscheiden naar de consu ment toe. Daar werken wij hard aan. Dat we tot ontslagen moe ten overgaan doet pijn, maar we ontkomen er niet aan. Ik ge loof echter dat we goede kansen hebben in deze krimpende markt, wanneer we samen ver antwoordelijk willen zijn voor het overleven van Meester. De verandering van vandaag is de boterham van morgen.' Op 10 oktober tekenden Maar ten Dorhout Mees (directie AH Sales Services) en Ger Dam mers (voorzitter OR) een be langrijke intentieverklaring. De complete OR Sales Services was hierbij aanwezig. De ko mende jaren werken directie en OR samen in het traject waarin de nieuwe filiaalorganisatie wordt ingevuld. 'Daarbij gaat de praktijk van de winkelvloer een zeer belangrijke rol vervul len', zegt Lammers. Want je kunt van te voren wel veel be denken, maar alleen in de prak tijk kom je er achter wat het beste werkt.' en zijn klant hebben daarente gen méér oog gekregen voor voeding die er extra mooi en lekker uitziet, en goed wordt gepresenteerd in een sfeervolle omgeving. De congresgangers werden on dermeer toegesproken door bin nenhuisarchitect Jan de Bou- vrie en door directievoorzitter van Content Beheer Sylvia Die kosten zijn de afgelopen ja ren flink gestegen. Dat is posi tief, omdat hieruit blijkt dat het bedrijfsresultaat van Ahold in Nederland voortdurend is ver beterd. Maar door de steeds duurder geworden winst- delingsregeling zijn de loonkos ten van Nederlandse Ahold-be- drijven erg hoog geworden, in vergelijking met de concurrent. Dat gegeven is zorgelijk. Ahold- bedrijven kunnen zich op ter mijn niet permitteren aanzien lijk hogere loonkosten te dragen dan de concurrenten. Dat wil len wij dan ook veranderen, om een gezond voortbestaan van ons bedrijf te waarborgen. Tóth (Zakenvrouw van het jaar 1985). Sylvia Tóth zei met be trekking tot de praktijk van de grootverbruikers: 'Het succes van een goede onderneming is als een geslaagd diner. Er moet een juiste mix zijn tussen de kwaliteit van het eten, de stem- De afspraken hebben de volgen de doelstellingen: De kosten van de winstde- lingsregeling niet verder te laten stijgen. Negatieve inkomenseffecten zoveel mogelijk te beperken De laagste inkomens te ontzien. De spaarzin van Ahold- medewerkers te stimuleren. Een deel van de winstdelings- regeling afhankelijk te ma ken van het bedrijfsresultaat van de eigen werkmaat schappij. De verandering in de regeling ming van de gasten en gast vrouw/ gastheer, de omgeving en de presentatie van het gebo- dene. De tevredenheid van de klant bepaalt of hij nog eens te rugkomt.' De sprekers bevalen aan om re gelmatig onderzoek te doen komt er in grote lijnen op neer dat in 1995, 1996 en 1997 de winstfractie een vaste waarde zal hebben van f 200.-. Elke me dewerker krijgt één fractie (van f 200.-) meer dan in 1994 (part-timers naar verhouding). Ook zal de winstuitkering niet hoger kunnen zijn dan één pe riodesalaris. Medewerkers die in dienst treden na 31-12-1995 ontvangen over het eerste jaar van hun dienstverband geen winstuitkering meer. Door dit alles zullen circa 41.000 mede werkers in december 1995 een hogere uitkering (tot 2% van het jaarsalaris) ontvangen dan in 1994. Ongeveer 7.200 mede werkers ontvangen een uitke ring die nagenoeg gelijk is aan die van 1994. En circa 2.200 medewerkers krijgen een uitke ring die lager is dan in 1994 (0,4% tot 1% van het jaarsala ris). Daarnaast kan in 1995,1996 en 1997 elke werkmaatschappij besluiten om voor 50% aan de centrale winstdeling mee te doen in plaats van voor 100% (zoals in 1994 het geval was). De eigen OR van de betreffende werkmaatschappij moet het daar wel mee eens zijn. In 1997 komen er voorstellen voor één centrale winstdelingsregeling met ingang van 1998. Ook is afgesproken dat vanaf 1996 een nieuwe premiespaar regeling wordt ingevoerd. Er naar de wensen van de klanten en de acties van de concurren tie. Directeur Ton den Hertog is erg tevreden over het verloop van het congres: 'De reacties van de bezoekers waren uiter mate positief; dit is dus zeker voor herhaling vatbaar!' zijn dan geen stortingen meer mogelijk in het huidige Spaar fonds; dat wordt bevroren. Over de precieze gevolgen hiervan krijgen alle spaarders persoon lijk bericht. De nieuwe premie spaarregeling biedt een fiscaal- vrije premie van max. f 1053,- per jaar mits het gespaarde be drag (en de ontvangen premie) vier jaar worden geblokkeerd. Begin 1996 volgt tevens meer informatie over de nieuwe (vrij willige) premiespaarregeling. In 1996 voert Ahold bovendien, in samenwerking met Centraal Beheer, een zeer gunstige lijf renteverzekering in. Deze heeft lage kosten en de mogelijkheid om ook te beleggen in het AH Vaste Klanten Fonds. Bij zo'n verzekering stort u geld bij CB, die dit voor u belegt. Daarmee kunt u op een later moment in komen verwerven. De premie kan worden betaald uit geblok keerde gelden (bijvoorbeeld de nieuwe premiespaarregeling) maar ook door geld te storten of van het salaris te laten inhou den. De nu betaalde premies mag u van uw inkomen aftrek ken. De fiscus betaalt dus mee. Uw toekomstige uitkering wordt echter wel belast. Over deze lijfrenteverzekering komt ook begin 1996 meer informa tie. Chris van Gent, hoofd Ar beidszaken Ahold, zegt desge vraagd: Wij raden iedereen aan, die van plan is een lijfren teverzekering te sluiten, daar mee te wachten tot januari 1996. Betere condities zijn el ders thans niet te verkrijgen.' WAT HEB je er eigenlijk aan als je winkelmedewerker bent in Nederland en jouw werk gever zet z'n eerste voorzichti ge stappen in Azië?... Zo op het eerste oog niets. Er zit ze ker 10.000 kilometer tussen. De mensen eten er anders, winkelen er anders, slapen er anders en kijken niet naar Goede Tijden Slechte Tijden. Dus denk je misschien: So what?... TOCH KAN het ons - op den duur - meer beinvloeden dan we nu wellicht nog denken. Deze Flitsen laai dat al een beetje zien op pagina 1 en 5. Want Ahold heeft voor zijn plannen in Azië, zeker op lan gere termijn, capabele specia listen nodig, die nu nog el ders binnen Ahold werken. Lang niet iedereen kan aan alle eisen voldoen; lang niet iedereen zal willen en kun nen, maar voor collega's die zich kwalificeren, komen er unieke mogelijkheden om bij te dragen aan de ontwikke ling van het kruidenieren' in Azië. Ook onder onze Ameri kaanse collega's is belangstel ling voor deze posities. MAAR ER is meer. Zoals de kennis en ervaring van Ahold-ers straks doorklinkt in de winkelinrichting, win keltechniek, logistiek en in formatiesystemen in super markten in Indonesië, zo vin den wij wellicht in de Indo nesische aanpak aantrekke lijke punten voor onze win kels. Het is twee-richtingsver- keer. Onze Amerikaanse col lega's leren al jaren veel van de slimme logistiek van Al- bert Heijn, terwijl AH veel oppikt van hun knappe pre sentatietechnieken. ONTWIKKELING in Azië is een nieuwe uitdaging die m,ede mogelijk wordt door de resul taten die in Nederland wor den gehaald. Azië is voor Ahold ook een bewuste keuze om onze groeiplannen voor de langere termijn nieuwe im pulsen te geven, waarvan we op den duur ook weer in Ne derland kunnen profiteren. Weliswaar benadrukt de Raad van Bestuur dat niet te snel resultaten verwacht moe ten worden. Dat is een reeele opstelling. Maar succes heeft, als altijd, een lange adem. Als we goed om ons heen kij ken, zien we dat overal in ons bedrijf terug. Hoofdredactie De Raad van Bestuur (RvB) heeft met de Centrale Ondernemingsraad (COR) afspra ken gemaakt over een aanpassing van de winstdelingsregeling voor Ahold-mede- werkers in Nederland. Doel: in de hand houden van de kosten van de regeling.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 3