§£5g, I 'WE ZIJN HELEMAAL GEK VAN DE DAM TOT DAMLOOP' VIA DE PC BOODSCHAPPEN DOEN BIJ AH é&E' 8 ïa£' m wmêm OBERSJIEN AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1995 Elke maand zet Flitsen een groepje vrienden of vriendinnen in de schijnwerpers die samen werken, maar ook buiten het werk samen actief zijn. Achterste rij v.l.n.r. Cors Huizer, Ben Waasdorp, Martin Ritmeester en Kees Mulder. Middelste rij v.l.n.r. Ruth Bolman, Aad van Santvliet, Heins Rustwat en Adrie van Veen. Voorste rij v.l.n.r. Leo de Borst, Nico van Voort, Arie Hokke en daarachter Frans Vos Het begon ooit met een klein clubje, maar in middels is de hard loop-woede in de Vers centrale Zoetermeer niet meer te stuiten. De 'Sweetlake Run ners', zoals ze zich noemen, be staan uit zo'n 15 man. '"We lo pen overal', zeggen ze, 'maar de Dam tot Damloop is het ab solute hoogtepunt van het jaar.' Cors Huizer is zo'n beetje de aanstichter van het renfa- natisme. Hij noemt zichzelf 'helemaal gek van de Dam tot Damloop.' 'Kijk, als ik erover begin krijg ik kippevel.' 'De Dam tot Damloop is gewoon gein', zegt Martin Ritmeester. 'Alles, de hele sfeer, dat vind je nergens. Niet bij de City Pier City-loop in Den Haag, niet bij Oosterhof in Rotter dam, niet bij de mini-triathlon in Reeuwijk. Bij de Dam tot Dam klapt iedereen voor je, er zijn allerlei gekken onderweg, zoals de vent die zich als ha mer verkleedt en meeloopt als 'de man met de hamer'.' Hij herinnert zich dat hij toen hij flink stukzat langs een caféetje kwam en uitriep: geef me wat te drinken. 'Ik krijg gelijk een biertje toegestopt. Had zoiets van: vocht is vocht. Twee kilo meter verder stond ik stil.' De runners zijn tijdens het werk flink verdeeld over de werk vloer. Maar in de pauzes zitten ze altijd bij elkaar. *En het ge sprek gaat over lopen', zeggen ze. 'Dan nemen we op maan dag even door wie in het week end waar gelopen heeft. En dan worden de afspraken ge maakt voor de wedstrijden die eraan komen. En ja, dingen als voeding, schoeisel, er is altijd wel wat te praten over onze hobby.' Trainen doen de AH'ers niet samen. 'Onmoge lijk', beweren ze. "We hebben hier dag- en nachtdiensten en bovendien woont iedereen in een andere plaats.' Maar naar de wedstrijden reizen ze vaak met een groepje af. 'Ik weet nog dat ik met Rut ergens liep. Ik zat er helemaal doorheen' begint Martin aan weer een verhaal. 'En Rut, die heeft dus de neiging om vreselijk te gaan ouwehoeren onderweg. Man, waar die de lucht vandaan haalde. Vraag me niet waar hij het over gehad heeft. Ik dacht alleen maar aan de finishlijn.' Ze mogen dan lopen voor de fun', de zaken worden wel pro fessioneel aangepakt. Cors daarover: 'Iedereen geeft aan het begin van het seizoen de tijd op die hij denkt te gaan lo pen in de Dam tot Damloop. Na de zomer kan die nog wor den bijgesteld. Nu is het bij voorbeeld een hete zomer ge weest. Weinig trainen dus. Zelf heb ik mijn begroting van 1 uur 10 minuten, verlaagd naar 1 uur 12 minuten.' Cors is daarmee de snelste van het stel. 'Een leuke loper', zegt-ie zelf. 'Maar snelheid is niet be langrijk. Ook de langzaamste zet een prestatie neer.' Hoe moet het als de Verscentrale straks gesloten is? 'Tja, dan zullen we elkaar toch blijven zien. Bij de wedstrijden en ze ker bij de Dam tot Damloop. In de tent. Voor de Dam tot Dam loop is iedereen bereid een jaar te trainen. De adrenaline stroomt door je benen. En als je spierpijn hebt, kun je je ook nog even laten masseren. Per fect toch?' Dat is voor de sla gers geen overbodige luxe. In de hal van de Verscentrale is het namelijk constant een graad of nul. En da's nou niet bepaald de ideale temperatuur voor vermoeide lopersspieren. Begin september hebben de circa 100 Albert Heijn- klanten in de regio IJmuiden-Haarlem-Den Haag er een nieuwe manier van winkelen bij. Met een aange paste computer en een CD-Rom schijfje kunnen ze voortaan thuis de AH-winkel inkijken en een bood schappenlijst versturen. De naam van het AH-pro- gramma: Vizier. Geestelijke vaders van Vizier zijn Jan Boers en Dick Bellm, van Management Information Services van AH. Zij geven met gepaste trots tekst en uitleg. 'Op de CD staan 12.000 artikelen: het assorti ment van AH 1135 in het Haar lemse Schalkwijk. Daar worden de bestellingen ook 'gepiekt'.' Op de CD past dus heel veel in formatie. Voor de kenners: het schijfje biedt ruimte die gelijk is aan 650 megabyte of 500 floppie-disks. 'Toch is Vizier heel gemakkelijk te gebruiken' zegt de Haarlemse José Els- kamp. Zij is één van de honderd klanten die via deze proef voor taan kan bestellen via Vizier. 'We maken er zo'n twee a drie keer per maand gebruik van' zegt José. 'Ik beschouw het als een handige aanvulling op het 'gewoon' boodschappen doen. Je vindt me zeker eens per week in de winkel. Al was het maar, omdat de minimumbestelling voor Vizier f 75,- Vaak genoeg doe ik boodschap pen voor een kleiner bedrag.' De bestelkosten bij Vizier varië ren, net als bij de catalogus van AH Thuisservice, van f 6,75 per keer tot f 14,75. De prijs wordt beïnvloed door het tijdstip van bezorgen en de manier van be stellen en betalen. Heb je er een vreselijk luxe en duur apparaat voor nodig? 'Nee' zegt Boers 'dat valt erg mee. De mensen die nu een computer aanschaffen - en dat zijn er bij na een miljoen per jaar - kopen meestal een apparaat, dat ge schikt is voor allerlei toepassin gen. Spelletjes bijvoorbeeld, of hulp bij het huiswerk. Aan zo'n computer wordt alleen nog, als een soort extra accessoire, een CD-Romspeler toege voegd. En een geluids kaart.' Want in de rechter boven hoek van het scherm zie - en hoor - je elke vijf minu ten een TV-reclame van AH voorbij komen. En soms waant de klant zich in de win kel wanneer een aanbieding wordt 'omgeroepen'. 'Om de winkelende klant op een idee te brengen' zegt Bellm. Zo geeft het programma ook, op verzoek, nieuwe recepten uit AllerHan- de. Een andere vorm van servi ce is dat Vizier spelfouten niet al te ernstig opvat. Weet je niet hoe je 'aubergine' schrijft? 'Obersjien' snapt Vizier ook. Een deel van het scherm laat kleine plaatjes zien, waaronder de klant een specifiek boodschappen lijstje kan zetten. Voetbal fans kunnen achter een voet bal hun favoriete merk bier zet ten' legt Boers uit. 'Plus andere lekkere dingen. Voor elk avond je voetbal voor de buis heb je je boodschappenlijst dan al klaar.' Hoe gebruik je 'Vizier'? Je leest het op de binnenkant van de platte opbergdoos

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 8