TWEE AH-SUPEMMA1KT- MANAGERS OP WERKBEZOEK IN TSJECHIË 80-JARIGE JACK 'DOET' DE ZUIVEL EURO-SHOPPEN BEVALT AH-KLANT BUITENLAND Kijkje bij Edwards in Amerika LEUKE DINGEN FRITES GOEDKOOP GOED INSPELEN HgjEEE^ AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1995 Jack Goldberg (80): 'Ik ben en blijf een zuivelman' Bij de Edwards-wiïikel in Brooklyn, New York, is Jack Goldberg een bekende figuur. Niet omdat hij er zo lang werkt, wel omdat hij zonder twijfel de oudste medewerker is. Goldberg is tachtig, ziet er uit als vijfenzestig. Loopt als een kievit en lacht om de oefeningen die hij el ke ochtend doet om de stramheid uit de botten te houden. We vinden Jack Goldberg in de koele zuivelstraat. Pet een beet je achterop zijn hoofd. Daar vertelt hij zijn verhaal. Over hoe hij een jaar geleden binnen stapte bij Edwards. Over zijn carrière bij de concurrent en over de meer dan zestig jaar die hij heeft besteed aan toetjes, melk en yoghurt. 'Toen ik zes tien was, ben ik begonnen bij een kleine kruidenier. Dat wa ren de jaren dertig, nog voor de eerste supermarkten. Bij zo'n kleine zelfstandige deed je van alles. Je had veel contact met de klant, ja. Nu nog steeds. Mensen nemen veel aan van een oude, grijze rot in het vak. Maar hebben ze een vraag die niet over zuivel gaat, dan stuur ik ze door. Ik ben en blijf een zuivelman.' Jack Goldberg werkt twintig uur per week. 'Ik hoef dat na tuurlijk niet te doen - met mijn leeftijd krijg ik een pensioentje. Maar dat is laag. Ik zou een be roep moeten doen op de welfare voor een aanvullende uitkering; m'n hand ophouden. Maar zo lang ik kan, wil ik zelf mijn geld verdienen. Bovendien heb ik een leuk huisje, hier in Brooklyn, rijd ik nog auto en wil ik samen met mijn vrouw leuke dingen doen. En dat kost geld.' Toen de eerste zelfbedie ningswinkels in de VS hun in trede deden, kwam de zuivel man bij Waldbaum, een keten die nu een 'grote jongen' is en een concurrent van Edwards. 'Ik kwam terecht op de zuivelaf- deling en heb me er langzaam opgewerkt. Tot assortiments manager.' Golberg peinst: 'Mooie tijd.' Een nieuwe eige naar vond hem te oud. 'Ja, en toen ben ik bij Edwards geko men. Bevalt me prima hoor. Ik kan het hier precies zo doen als ik wil. Ik zorg dat alles om drie uur strak vol zit. Vol verkoopt! Ik heb ook kritiekpunten. Ik heb een briefje in mijn zak waarop staat wat er nog ont breekt in het assortiment. Maar ja, ik bestel hier niet.' Hij groet joviaal een klant. Die heeft prompt een vraag. Over soep. Vriendelijk verwijst hij haar naar een paar straten verderop. 'Soms denken ze dat ik alles weet.' De deze maand door AH geïntroduceerde laaggeprijsde produktlijn Euroshopper valt bij de AH-klanten goed in de smaak. Bij de start zijn meteen al zestig produkten uit veertig verschillende produktgroepen beschikbaar. De produkten zijn herkenbaar aan het Euroshopper-logo. 'Met de Euroshopper-produkten heeft de Albert Heijn-klant een uitgebreidere en beter zichtbare keuze gekregen aan goede arti kelen in het lage prijssegment,' zegt category manager Wim van den Berg. 'Hiermee dekt Albert Heijn de onderkant van de markt nog beter af. Het suc ces van samenwerking in mar keting binnen AMS (Associated Marketing Services) had voor Albert Heijn tot nog toe vooral succes achter de schermen op geleverd. Nu -willen we van de Europese manier van werken ook iets aan de klant meegeven. Vooral de lage prijs die daar bij- hoort.' Een goed voorbeeld van een standaardiseerd - en mede daardoor scherp geprijsd - Eu- roshopper-produkt zijn Patates Frites. Dit produkt ligt bij tien van de twaalf AMS-partners in de winkels en dus staat er in tien talen op wat er precies in de verpakking zit. Overigens komen lang niet alle Euroshopper-produkten via AMS op het schap. Voor pinda kaas bijvoorbeeld zijn de andere AMS-partners nu eenmaal niet te interesseren. Dat het Euro- shopper-logo toch op de Bongo pindakaas is te vinden, komt omdat het produkt met zijn prijs en kwaliteit verder hele maal in de reeks past. 'Het gaat er vooral om dat de produkten gelijkwaardig zijn in prijs- en kwaliteitsprestatie en dat ze herkenbaar zijn.' Gaat Albert Heijn richting 'dis counter' met deze produkten? Van den Berg: 'Nee, Albert Heijn wordt completer. Wie voor bepaalde produkten niet perse een A-merk nodig heeft, krijgt, nu meer keuze. Ook kim je die produkten nu beter terug vinden op de schappen. Een trend van de laatste jaren is na melijk dat Idanten per produkt- soort verschillende kwaliteitsei sen stellen. Bovendien vertonen steeds meer klanten impulsief koopgedrag. Soms willen ze hoe dan ook zo goedkoop mogelijk uit zijn, soms willen ze primair een bepaalde kwaliteit.' ber, zei hij: 'in Tsjechië wordt grote voortgang geboekt. De re sultaten zijn beter dan ver wacht en het Tsjechische ma nagement heeft kundig de teu gels in handen. Met de recente overname van Ceska General Foods is ons marktaandeel in Tsjechië verdubbeld. Ook sla gen we erin om vlotter nieuwe winkellokaties te krijgen. We zijn zeer positief over de toe komstige ontwikkeling van ons Tsjechische bedrijf.' 'Het viel ons op', zegt Nico, 'dat de winkels goed inspelen op in komensverschillen per buurt. In winkels die op steenworp af stand van elkaar liggen, kun je een volstrekt ander assortiment aantreffen. Zo staat in een rij kere buurt een uitgebreide Ma- na, en even verderop, in een minder welvarende wijk, een Sesam (discount).' Op een winkel van 1000 m2 voert een Mana ongeveer 3500 artikelen. In Tsjechië is dat een rijk samengesteld assortiment. Tien jaar geleden maar drie soorten jam hadden en nu 15 soorten. Een opvallend verschil op het schap ontdekten de SM- en bij de drankafdeling. 'Dure flessen likeur of cognac zagen we ook wel mooi verpakt in knisperend plastic, met een gro te toef bovenop. Nico Koppenol en Stef Gyurakovics tijdens hun werkbezoek in Tsjechië met een gastheer van Mana Het werd bepaald geen vakantieweek, het bezoek van de AH-supermarkt- managers Nico Koppenol en Stef Gyurakovics aan hun Mana-collega's, afge lopen zomer. De Tsjechische Irena Karlickova van het Mana-hoofdkantoor in Brno had een pittig programma samengesteld. Ze nam de Hollanders en hun vrouwen 5200 km op sleeptouw en liet hen dagen maken van veertien uur. Maar ze had eer van haar werk. 'Als je ziet wat de Tsjechen in vier jaar hebben bereikt: petje af.' 'De supermarktmanagers lei den je vol trots rond in hun winkel' zegt Nico Koppenol van AH Amsterdamse Poort. 'En te recht: de winkels zien er perfect uit en de klanten worden prima geholpen.' 'Maar je kijkt met Nederlandse ogen', vult zijn col lega Stef Gyurakovics van AH Diemen aan.' In Nederland kan dat nog niet in de supermarkt, maar in Tsje chië wel. De indrukken van Ni co Koppenol en Stef Gyurako vics worden bevestigd door Ahold-president Cees van der Hoeven. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers, op 7 septem-

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 5