'We kijken gewoon verder dan onze neus lang is' jan Andreae, president van Albert Heijn: "s Lands grootste kruidenier wordt de huishoudelijk dienstverlener van Nederland 'VeelAH'ers stellen de nieuwe manier van zeer op prijs werken AHOLD FLITSEN SEPTEMBER 1995 Jan Andreae, president van Albert Heijn: We hebben tijdens de supermarkt managersdag voor het eerst over open van acht tot acht gepraat. Veel supermarkt managers reageerden positief. 'HET GAAT GOED MET ALBERT HEIJN', bevestigt jan Andreae, presi dent van Albert Heijn, kort na de supermarktmanagersdag van 5 september. Weer in zijn stoel in het Zaanse hoofdkantoor zegt hij: 'Onze omzet is het eerste half jaar van 1995 méér gestegen dan de totale markt. Dat betekent dat Albert Heijn het beter deed dan menig concurrent. Dat is natuurlijk mooi, maar geen reden om nu op onze lauweren te rusten. Al jaren is onze klant de sleutel voor ons succes. Wij kruideniers zijn nieuwsgierige mensen. Daardoor weten we goed wat er omgaat in de wereld buiten onze winkeldeur. We praten elke dag met onze klanten. Zij zijn een onschatbare bron van informatie. EH oor de wens van de klant als het W ware vóór te zijn, is Albert Heijn in zijn honderdjarig bestaan al twee maal toonzettend ge weest in onze branche. Oprich ter Albert Heijn bracht zijn 'droom' in prak tijk door meer dere filialen te openen. Daar mee kon hij zijn prijzen verlagen en zo de basis leggen voor de keten AH. De klant was er blij mee. Kleinzoon Albert bracht in de jaren vijftig het Amerikaan se concept van de supermarkt naar Nederland. Groente, vlees en kruideniers waren onder één dak. We zeg gen nu: ^Natuurlijk was dat een goed idee'. Maar toen was het een revolutionaire stap. Anno 1995 hebben we gewoon weer een goed idee. We zijn 's lands grootste kruidenier en we worden 'De huishoudelijk dienstverlener van Nederland'. Dat is precies waar de klant van nu behoefte aan heeft. We gaan haar zeer veelzijdig bedie nen. Zowel in, als buiten de winkel. De klant van AH heeft vele gezichten. In de winkel wil zij soms uiterst prijsbewust in kopen; soms ook wil zij uitge breide service en advies. Dat kan, zeggen wij. Zo vindt de zeer prijsbewuste klant voor taan de Euroshopper-produkten in het schap. Dit zijn kwalita tief goede produkten die we gunstig kunnen inkopen met onze buitenlandse partners. We starten met zestig produkten; het worden er meer. Als de klant een uitgebreid maaltijdadvies wil, is zij bij de vleesafdeling van de toekomst aan het goede adres. De slager wordt een vakspecialist die de scepter zwaait over een kleine bedieningsafdeling met een luxe uitstraling.' NEUS Wat we buiten de winkel gaan doen? We starten regelmatig projecten om samen met de klant te kijken of een nieuwe vorm van dienstverlening de moeite waard is. Denk bijvoor beeld aan de boodschappen- automaat of aan de gekoelde kluizen. Daarin kunnen klan ten hun boodschappen plaat sen, tot het hen schikt om ze weer op te halen. Na het werk bijvoorbeeld, of na het winke len. Ook het James-project - winkelen vanuit je luie stoel - is nog in een proefstadium, maar ziet er veelbelovend uit.' 'We kijken verder dan onze neus lang is. En dan zien we dat er meer plekken zijn waar een AH-winkel best op zijn plaats is. Zo openen we binnen kort een win kel in het Aca demisch Zie kenhuis in Groningen. Handig voor personeel, wandelende patiënten en bezoekers! En in buurten waar een AH- winkel te groot zou zijn, ope nen we mini- outlets of, in goed Hollands: buurtwinkels. Organisatorisch gaan die buurtwinkels onder deel uitmaken van de dichtst bijzijnde AH.' VOOR DE BAKKER Wat betekent dit alles voor de medewerkers van Albert Heijn? 'Best veel. We gaan met z'n al len spannende tijden tegemoet. De winkel van het jaar 2000, maar ook die van 1996 ziet er voor de klant heel anders uit. Maar voor de medewerker geldt dat net zo sterk. In verschillen de winkels wordt al een poosje gewerkt met een 'platte' organi satie. Dat betekent: verant woordelijkheid en taken zijn veel meer dan vroeger een ge deelde zorg van managers en medewerkers. In het begin was dat wennen. Sommige mensen zagen het som ber in. De werkdruk zou alleen maar groter worden en de taken zwaarder. In middels heeft een onderzoek van de OR uit gewezen dat de praktijk gun stig uitpakt (zie ook pag 11, red.). Veel Al- bert Heijn'ers houden wel van afwisseling in hun werk en van verantwoordelijkheid over hun eigen stukje winkel. De nieuwe manier van werken doet een be roep op je creativiteit en veel mensen stellen dat op prijs. Na tuurlijk hebben we het nog niet helemaal voor de bakker. Bij nieuwe verantwoordelijkheid hoort nieuwe en méér kennis. Daarom zullen de medewerkers binnenkort dagelijks op de com puter kunnen inzien wat de om- zet van de vorige dag is ge weest. Ook komen er begin 1996 opleidingen die de mede werkers beter voorbereiden op hun nieuwe taak.' VAN ACHT TOT ACHT "Vanaf 1996 zijn alle AH-win- kels langer open. Natuurlijk is dat een prima service aan de moderne klant. Maar de mede werkers moeten het waarma ken. We hebben tijdens de su permarktmanagersdag voor het eerst 'open van acht tot acht' aan de orde gebracht en er over gepraat. Veel supermarktma nagers reageerden positief. Zij hadden voor zichzelf al lang be dacht wat 'vroeger beginnen, la ter stoppen' voor hen in de praktijk zou betekenen. De ver wachting is dat ze 's ochtends veel moeders zullen zien met schoolgaande kinderen, en na half zeven vooral buitenshuis werkende mensen. Ik verwacht dat de verruimde openingstij den voor veel winkels onmiddel lijk voor meer omzet zal zorgen. De CAO-onderhandelingen starten weer op 27 september. We hebben er vertrouwen in dat we er - met deze werktijden in het achterhoofd - gezamen lijk wel uit zullen komen.' TRAPEZE 'Dat Albert Heijn zijn klanten meer diensten gaat bieden, be tekent niet dat we het kosten plaatje mogen verwaarlozen. Tijdens de supermarktma nager sdag maakte mijn collega Hille Bosma de vergelijking met trapezewerkers. Je kunt een ingewikkel de sprong hon derd keer per fect hebben uit gevoerd, maar één moment van onoplet tendheid en je ligt in het net. Alleen heeft AH dan dus geen net. In de laat ste drie jaar is onze produkti- viteit aanzien lijk verbeterd. De omzet per ge werkt uur is navenant geste gen. Die 'sprong' was een we reldprestatie waar de mensen in de winkel trots op mogen zijn. Maar, net als de trapeze werker moeten we blijven oplet ten. Kostenverlaging en groei van de produktiviteit blijven noodzakelijk. We moeten goed koper kunnen werken dan onze concurrent. Daarvan kan dan ook onze klant profiteren.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4