IEL IK ME OP EN IOP T OUT! terdamse Pijp gemeen met, Stadskanaal? werk van de kassagroep. res is van de mannelijke :n. En een mannelijk versie re bestaat niet eens. haar 'gereedschap' eruit? over tien jaar? NEUSJE VAN DE ZALM HET EINDE INZICHT? PIJN IN Dl KUITEN Het gereedschap van de caissière heeft een ware revolutie doorgemaakt EN CASTVROUW 1562. Op en top gastvrouw L was dat je aanslag een stuk lich ter kon dan bij zijn voorganger. Daar moest je nog ferm op slaan. Op de Sweda 350 kon de caissière maar vier assorti- mentsgroepen aanslaan. Dat waren er zo'n vijftien te weinig, maar de benodigde extra toetsen zaten er gewoon niet op. De elec- tronische groepentoetskassa was het antwoord. In snelheid bleek de electro-mechanische NCR III onverslaanbaar. Hij werd ook wel 'de blauwe kassa' genoemd. Die kleur was bijzon der. Kassa's zijn in de regel grijs of vaalgroen.' Sneller werden de modernere kassa's dus niet. Ze kregen wel méér deugden. 'Een ware revo lutie' zegt Gert Jan van Loo, hoofd informatievoorziening winkelsystemen, was de intro ductie van de scankassa.In plaats van prijzen aanslaan, haalde de caissière voortaan de artikelen over de scanner.' De scankassa laat exact zien hoe veel is verkocht van welk arti kel. Die kennis is onontbeerlijk voor 'just in time' bestellen. De winkels in het Zuiden van Ne derland worden er dan ook alle maal mee toegerust, voor de aanvang van het bestelsysteem Vandaag voor Morgen (week 38). Het neusje van de zalm is in middels de 7450. Vóór medio '96 wordt deze geplaatst in 180 (meest grote) winkels als ver vanger van de 2126. Ook het ou de, blauwe kassameubel wordt dan door het hele land vervan gen. 'Het wordt een hele opera tie' zegt Ronald Vedder van win keltechniek. 'Met negen winkels per week vervangen we in totaal 2000 kassa's.' Natuurlijk houden de ontwikke lingen van de kassa en het kas sameubel niet op bij de 7450. Zo denkt de afdeling winkeltech niek hard na over de toepassing van de 'scannerscale' Dit is een normaal scanapparaat, met daaraan toegevoegd een weeg- functie. Wichtartikelen, zoals AGF, legt de caissière op de scanner. Ze toets de produktcode in en de scanner verbindt arti kel, prijs en gewicht. 'In het na jaar gaan we de scannerscale in verschillende winkels uitprobe ren' zeggen de mensen van win keltechniek'. Het systeem is ove rigens niet nieuw. In Amerika wordt het al op grote schaal toe gepast. Een andere ontwikkeling is de handscanner. Met behulp van een klantenpas kunnen vaste klanten in Heemstede en Gel- dermalsen al afrekenen zonder dat daar in eerste instantie een caissière aan te pas komt. Het begin van het einde van het be roep 'caissière'? 'Dat denken we niet' zeggen ze In de jaren tachtig ontstond een nieuwe mode: ergonomie. Dat betekende dat de werkplek werd aangepast aan de mens. Binnen Albert Heijn was daar wel belangstelling voor. De kassa en het kassameubel stonden daarbij ook in de be langstelling. Met name aan het meubel is stevig gesleuteld. Het nieuwste meubel is door AH zelf ontworpen. Typische klachten van de caissière wa ren dat ze last kreeg van haar schouders ('froozen shoulders') en van haar mg. Daarmee kon winkeltechniek aan de slag. De wet verplicht de werkgever om een meubel neer te zetten dat 60 cm diep is. AH heeft hier van ontheffing gekregen. Het eigen ontwerp was namelijk zó gebouwd dat 50 cm diepte het best voldeed voor de gebruiker. Het kassameubel dat nu bijna overal in gebruik is heet Lar- gah. 'De ontwerper had iets moois met de Italiaanse taal' legt Leen Oosterveen van win keltechniek uit. 'Larg betekent groot; de laatste twee letters slaan op Albert Heijn.' Bij het meubel hoort een stoel waar de caissières aanvanke lijk niet eens blij mee waren. Ze kregen er pijn van in hun kuiten! 'Dat komt' legt Ooster veen uit, omdat je bij deze stoel drie steunpunten hebt. Nor maal gebruik je op een stoel al leen je zitvlees. Alle bewegin gen komen daarmee vanuit je mg. Bij het werk dat een cais sière doet, is dat op den duur niet goed. De stoel die we heb ben ontworpen heeft een be weegbaar zitgedeelte. Je voe ten staan op een verstelbare voetsteun en je gebruikt beide benen bij de bewegingen die je maakt. Als je de stoel goed ge bruikt, krijg je daardoor in het begin spierpijn in je kuiten.' bij winkeltechniek. 'Voorlopig koersen we af op eerder meer, dan minder kassa's. De 5000e kassa is dit jaar in zicht.' 'Wel gaat het werk van de cais sière er in de teokomst anders uitzien' zegt Sjanneke van Goch van AH-opleidingen. 'Zij zal va ker te vinden zijn achter info-ba- lies om klanten wegwijs te ma ken in het systeem. Daarnaast verhelpt zij kleine storingen en geeft zij informatie.' Ronald Vedder vult aan: 'Bij de hand scanner blijft bovendien de affe- kenfunctie bestaan en komt de 'steekproeffunctie' erbij. Elke zelf-scannende klant mag af en toe ook even met zijn boodschap pen langs de caissière. Het kan nooit kwaad om van tijd tot tijd te checken of de klant op de juis te wijze met het systeem om gaat. Alhoewel de praktijk tot nu toe leert dat zelfscannende klanten dat met groot verant woordelijkheidsgevoel doen. Soms dubbelscannen ze zelfs, als ze denken dat het de eerste maal niet goed ging. Het appa raat geeft dan een seintje: 'reeds gebeurt'.' 'Eén en ander' verze kert Sjanneke van Goch 'komt natuurlijk, te zijner tijd, terug in de opleidingen. Een verande ring waar de caissière eerder mee te maken krijgt is de ont wikkeling van een andere werk wijze binnen het filiaal. Mede werkers zullen, meer dan nu het geval is, als team gaan werken en op meerdere plaatsen in win kel ingezet kunnen worden. Die verandering wordt in de winkels zelf afgerond, vóór 1997. Ook de caissière zal op meerdere plek ken in de winkel kunnen gaan werken. Alhoewel' denkt Sjan neke hardop, 'het eerder zo zal zijn dat een aantal verkopers óók kassa kunnen draaien, dan dat de caissière tussendoor op een andere plek wordt ingezet. De verkopers vallen dan in als het heel druk is. Zoals het er nu uitziet, zal het beroep 'caissière' voorlopig dus niet verdwijnen. Anders ligt het voor de bena ming. 'Caissière' past steeds minder bij het beroep van de toekomst. Wat dacht je 'Mede werker kassa'?'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 7