'ACHTER DE KASSA CHECK WE SLAAN HEM OP ZIJN VINGERS! 'MIEN WICHT' 1 'De caissière is een vrolijke meid, die gediciplineerd kan werken!' DE KLANT HEEFT VEEL GEZICHTEN ZWENGEL SPAART UUH, IETS? Wm Wat heeft AH 1562 in de zeg AH 1122 Antwoord: het vrouwe® 'Slechts 12% van de cai kunne' meldt AH-arbeidsa van het woord cai Wie is 'de caissière'? Hoe En bestaat ze i ALBERT HEIJN'ER De Albert Heijn-winkel aan het Cornells Troostplein in de over volle Amsterdamse wijk 'de Pijp' is onverwacht ruim. Voor het oog van de klant strekt zich een 5 winkel uit met een hele rits kassa's. Ruim veer tig caissières hebben er werk aan. Jacqueline de Hosson is er afdelingsmanager kassa. T)e caissière?' zegt zij. 'Da's een vro lijke jonge meid die goed kan omgaan met haar collega's in het team. Er zijn heel wat re gels, dus ze moet gedisciplineerd zijn. Op de hoogte zijn van alle acties, vriendelijk blijven tegen alle klanten, niet tussendoor naar de wc...' Waarom de kassa het domein van vrouwen is weet eigenÜjk niemand. 'Die enkele jongen die je er aantreft is vaak student', zegt Sjanneke van Goch pro jectleider van de verkopersoplei ding. 'Onder de vrouwelijke cais sières vind je van alles.' Dat be vestigt Jacqueline de Hosson. 'Gemiddelde opleiding? We heb ben hier meisjes met LHNO, maar er zitten ook studentes tussen. Die het trouwens niet per sé beter doen. Sommigen willen eerst een complete analy se van de kassa, vóór ze weten hoe ze een foute aanslag kunnen Er gaat heel wat geld door de handen van de caissière. Voor sommige "klanten' geeft de aanblik van een volle kassa aanleiding tot een snelle graai; een 'kassagreep'. 'Een bijzon der veivelende ervaring voor de caissière' beaamt Leen Oos terveen van winkeltechniek. Veiligheid is bij AH altijd een belangrijk punt van zorg ge weest. In veel winkels scher men we daarom de geldla af met een metalen klep met 'zij vleugels' Die klep maakt een kassagreep minder aantrekke lijk, omdat je immers niet kunt zien hoeveel er in de kassa zit, conigeren. Anderen onthouden gewoon watje uitlegt.' Kassa draaien is een vak apart. Dat vonden ze al bij Albert Heijn in de 'wilde' jaren '60. Als caissière kon je meedingen naar de titel 'Caissière van het Jaar' door te bewijzen dat je snel en efficiënt kon werken. Wild zijn deed je maar in je vrije tijd. An no 1995 wordt daar weinig an ders over gedacht, maar verder is er het nodige veranderd. We- melina Beishuizen van AH 1122 uit Stadskanaal kan er over ■Elltt* maar ook moeilijker uit te voe ren. Bovendien zijn sommige caissières zelf niet ongevaar lijk: 'We slaan die klep op zijn vingers' zegt Jacqueline de Hosson stellig. Elke kassa be schikt over een zogenaamde afroombox, waar het grote geld in verdwijnt. 'De afroombox wordt nog steeds verbeterd' zegt Leen Oosterveen van win keltechniek. De nieuwste box zit dusdanig verankerd in het kassameubel, dat roof een complete verbouwing van het meubel vereist. En daar krijgt een dief uiteraard geen gele genheid voor.' meepraten. Haar kassa-carrière begon in 1970. Ze zegt 'Het gaat nu veel gemoedelijker toe in de winkel. Vroeger had je een chef, daar zei je meneer tegen. Zelf was ik 29 toen ik begon. Ik was getrouwd, en dus 'mevrouw'. Jongere meiden, die nog niet in het huwelijksbootje waren ge stapt, werden aangesproken met 'juffrouw'. Ondertussen hoorde je bar weinig over wat er om ging in de win kel. Hoe je had gedraaid in een drukke week: je had geen idee. Je deed je werk en daarmee was de kous af. Nu ben ik Wemmie voor jong en oud. Voor collega's in een jolige bui zelfs, in goed Gronings: 'mien wicht'. Maar er veranderde ook veel toen Allerhande in de winkel kwam en AH meer acties ging voeren. Mede daardoor werd je als medewerker veel meer be trokken bij de winkel. Het hele verhaal aan de kassa - spaart u zus of spaart u zo - los sen we voor een groot deel op door te vragen: 'Spaart u iets'. In de praktijk werkt dat prima.' De klant van AH 1562 praat trouwens niet uitsluitend Am sterdams. Het aantal talen dat je tussen de schappen kimt ho ren is niet op de vingers van twee handen te tellen. Ook bij de caissières kom je veel varia tie tegen in de nationaliteiten. 'Onderling, en in de kantine pra ten we Nederlands' verklaart Jacqueline. 'Die taal hebben we gemeenschappelijk. Tegenover de klant is het wat anders. We vinden het een extra service dat de klant iemand kan treffen die zijn taal spreekt. Tenslotte zijn we een buurtwinkel. En de klan ten waarderen dat wel, al die verschillende koppies achter de kassa. Zelf vinden we: een cais sière is een caissière. Een meer waarde haal je niet uit een andere nationaliteit, maar uit je wei*k goed doen en, je raad het al: gediscipli neerd kunnen wer ken.' In dertig jaar is er veel in de winkel veranderd. Het nieuwste kassameubel is door AH zelf ontworpen. Zowel het meubel als de kassa zelf blijven in ontwikkeling Het contact met de klant is ei genlijk altijd wel hetzelfde ge weest, zegt Wemelina. Vroeger vonden mensen het leuk om even een praatje te maken, nu nog steeds. Achter de kassa ben je het aanspreekpunt van de winkel. Ook al ben ik altijd part timer geweest, ik voel me op en top Albert Heijn'er als ik er zit, en gastvrouw.' De Amsterdamse Jacqueline sluit zich daar hele maal bij aan. 'Alhoewel 't praat je er de laatste tijd wel meer bij inschiet', zegt Jacqueline. 'De caissières hebben het druk met alle acties. Er zijn er niet alleen véél, maar ze wisselen vrij regel matig. Je moet er elke week even voor gaan zitten om alle veranderingen door te nemen. Het van de caissière veranderde door de jaren heen revolu tionair. Wemmie Beishuizen herinnert zich: 'Ik heb met zo'n vijf, zes verschil lende kassa's gewerkt. De mees te moderniseringen zijn eigen lijk van de laatste tien, twaalf jaar. Mijn eerste tien jaar werk te ik maar met één soort kassa. Dat was een heel eenvoudige. Je kon daar niet eens een statie geldbon mee aftrekken.' "Klopt' zegt Leen Oosterveen van win keltechniek. In de tijd van me vrouw Beishuizen was de me chanische kassa al antiek. Die kon alleen optellen en aftrekken en moest worden aangezwen geld. Een hele verbetering was het electro-mechanische appa raat. Die kon al wat meer. De zwengel deed alleen nog dienst als de stroom uitviel. Dat ge beurde echter niet zo vaak en meestal was dan de zwengel zoek. Zo'n vijftien jaar geleden kwam de ontwikkeling van de kassa in een stroomversnelling. Een heel populaire was de Swe- da 350. Alle caissières die wat langer meedraaien, hebben met dit model gewerkt. Een voordeel Jacqueline de Hosson, AMK

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 6