'MOUWEN OPGESTROOPT VOOR TOEKOMST DE TUINEN' 4 IN ZIJN KANTOOR IN RIJSWIJK zit de directeur van De Tuinen achter een gebakje. Een van zijn vier stafmedewerkers is jarig. En dat moet gevierd worden. Veel tijd om ervan te genieten neemt hij echter niet. Er valt veel te zeggen over De Tuinen. 'Over de (te) snelle groei van de laatste jaren, over de trainingen van het personeel en het brengen van duidelijkheid in het assortiment. Met De Tuinen zit het wel goed', verzekert Hans Preeker. 'Maar we hebben nog een hoop te doen.' Nieuwe directeur Hans Preeker: 'Volgend jaar beginnen we met franchising' 'Enthousiaste medewerkers en een sterk assorti ment geeft 30% meer omzet' AHOLD FLITSEN AUGUSTUS 1995 rk startte bij De Tuinen in augustus 1994. Wat ik aantrof? Een bedrijf dat in korte tijd heel snel was ge groeid. Een klein clubje mensen had in vier jaar tijd 23 winkels toegevoegd aan de zeven die er al waren. De interne structuur en de formule hadden het daar door behoorlijk te verduren. Met zeven winkels als uitgangs punt weet je niet precies waar in een keten van dertig succes vol zal zijn en waarin niet. Zo hebben we op een paar plek ken winkels die beter moe ten gaan draai en. En Preeker windt er geen doekjes om: 'Dat voel je, op een bestand van dertig. We zijn daar meteen mee aan de slag gegaan.' 'Dit jaar doen we dan ook een pas op de plaats wat betreft uit breiding van het aantal win kels. We richten ons voor het moment op andere zaken. Vol gend jaar beginnen we met franchising. Daardoor kunnen we aanzienlijk groeien. We heb ben nu 30 eigen winkels in Ne derland (er zijn vijf Belgische Tuinen) en hebben nog enkele steden op het oog. Groningen bijvoorbeeld, en Tilburg. En wat dacht je van Buitenveldert in Amsterdam?' Maar voor het moment gaan andere zaken voor. Welke *We gaan aan de slag met oplei dingen voor onze medewerkers en het versterken van de positie van onze winkels in hun lokale markt. Het enthousiasme van onze mensen is hartverwar- mend. Iedereen 1 is bezig met zijn eigen Tuin. We gaan De Tuinen weer een unieke positie geven tussen alle an dere winkels. Uit onderzoek, maar ook uit de geschiedenis van onze oudere winkels weten we dat er prima kansen liggen voor onze winkels. En wel op twee fronten. Het eerste is de versterking van onze rol als specialist; onze adviesrol. Ken nis en kimde van onze mede werkers is daarbij essentieel. Het tweede is duidelijkheid brengen in het assortiment.' Wat heb je voor ogen bij een verbetering van kennis en kunde'? Wijzend met zijn gebaksvorkje De nu 35 jarige Hans Preeker is in 1984 bin nengekomen bij Albert Heijn. Via een mar- ketingtraject bij AH en SPA en een één jaar durend uitstapje naar een direct marketing bedrijf werd hij tien jaar later directeur van De Tuinen. Zijn basis: Nijenrode en be drijfskunde in Delft. legt Preeker uit: TVlet name op de gebieden natuurlijke gezond heid en -verzorging hebben we een naam hoog te houden. Door die snelle uitbreiding van het aantal winkels kregen we wèl heel enthousiaste mensen bin nen, maar die hebben niet altijd meteen de vakkennis in huis die bij De Tuinen hoort. En een goede opleiding om daar wat aan te doen, lag nog niet klaar. Daarnaast hebben we de kennis die wel in de winkels aanwezig was, tot nu toe onvoldoende be nut. We gaan beslist beter luis teren naar onze mensen in de winkel en daar vervolgens ook naar handelen.' Bij een grotere kennis dan nu algemeen bij De Tuinen te vin den is, zal elke afzonderlijke Tuin meer vrijheid krijgen om het assortiment uit te breiden naar eigen inzicht' belooft Pree ker. 'De 'oudere', dat wil zeg gen: ervaren bedrijfsleiders hebben die vrijheid al. Meer dan we nu doen, zullen we in de toekomst de vraag aan bedrijfs leiders voorleggen: geef nou eens aan wat jij verstandig acht voor de winkels.' Het assortiment: welke plannen heb je daarmee? 'De Tuinen is een mix van een natuurlijke drogist met een aansluitend cadeau-assorti ment. De kracht zit 'm echter in de kern, dat bestaat uit voe dingssupple menten zoals vitaminen, cos metica, verzor ging en gezond heid. Daarbin nen zullen we duidelijke keu zen maken in de merken die passen bij onze rol als natuur lijke drogist. We maken veel ruimte voor het eigen merk. Dat breiden we fors uit. Onder de naam Botanies verkochten we al essentiële oliën en een badlijn. Daar voegen we bin nenkort een douchelijn aan toe. Ook met de shampoos en de huidverzorging komen we bin nenkort met nieuwe produkten. Onze eigen lijn voedingssuple- menten 'Dimedici' wordt uitge breid en gemoderniseerd.' En het cadeau- assortiment? 'Daarin zijn we duidelijk te veel van de basis afgeweken. Een sfeervol cadeau-assortiment zal wel een belangrijke plaats in onze winkel behouden. Mede hierdoor is de drempel om De Tuinen binnen te gaan immers heel laag. We blijven in de toe komst echter met dit assorti ment veel dichter bij onze rol als natuurlijke drogist. Een mandje natuur lijke badpro- dukten past prima bij ons. Maar het ligt anders voor fel gekleurde va zen.' 'Wie onze klant is? De 25-plus- ser, die bewust en op een even wichtige ma nier wil leven. Maar er niet loodzwaar mee om wil gaan.' Wijst op de restanten van zijn gebakje: 'dat bijvoor beeld, moet kunnen. Maar wat er bij komt' zegt Preeker 'is dat onze klant een bewuste klant is. Die wil deskundig advies bij een vertrouwd adres. Als hij naar De Tuinen komt, heeft hij een vraag. Daardoor zijn we veel meer in staat om klanten een produkt te verkopen.' Waarmee we weer bij de vakkennis van de medewerkers zijn. Die kan beter. Hoe wil je dat aanpakken en wat verwacht je ervan? 'We investeren veel in opleidin gen en trainingen. Een van de graadmeters van de kennis en kunde van de medewerkers is de gemiddelde omzet per klant. Die gaat omhoog naarmate je mensen beter zijn geschoold. De eerste resultaten daarvan zien we al. Voor het komende jaar hebben we daarom hoge ver wachtingen van dit deel van het traject. Naast de normale dro gisterijopleidingen volgen onze medewerkers nu acht maal per jaar onze eigen trainingsavon den. Deze trainingen hebben steeds betrekking op een deel van het assortiment.' De kennis, inzet en het enthou siasme van de mensen in de winkel èn een sterk assorti ment, gaat ons 20 tot 30 om zetstijging opleveren. Dat duurt zo'n twee a drie jaar. Maai* dan zijn we er. Let maai' op.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4