GEDONDER BOVEN DE GROENTE MANA HEEFT PRIMEUR MET 'MENU' EDWARDS: IN ÉÉN KLAP ACHT NIEUWE WINKELS UITBREIDING IN TSJECHIË Amerikaan bezoekt Albert Heijn Eerste nummer Tsjechische 'Allerhande' 'BAGGER' AHOLD FLITSEN JULI 1995 BUITENLAND PRAAG Tim Williams uit Zuid Carolina is Bi-lo'er. Met een groepje mede-stu denten is hij naar Europa gekomen. Hij blijft wat langer. Hij heeft veel gehoord over 'all the good things and the bad things' van Amsterdam en gaat nu zelf op onderzoek uit. Als Amerikaans Ahold'er begint hij met 'the good things', en wel in het Zaanse: de winkels van Albert Heijn. aan met 'zijn' winkel. Groente en fruit worden "bij hun' bij voorbeeld continu besproeid. Zo ziet alles er prachtig glanzend en fris uit. 'But' lacht Tim, Tiet nieuwste 'entertainment' is, om bij de sproei-installatie donder na te bootsten. Zo krijg je het effect van een regenbui.' Verbaasd neemt hij kennis van het bevoorradingssysteem Van daag Voor Morgen, waarbij de wagens meerdere keren per dag komen voorrijden. 'Bij ons' legt hij uit 'komt er drie, hooguit vier maal per week nieuwe voorraad. Onze klanten winke len namelijk heel anders. De meesten zie je zo eens in de twee weken, anderen maar eens per maand. Ze kopen dan groot in.' Het schap met corn flakes en muesli doet de Ameri- Eenmaal bij de winkel op de Vermiljoenweg in Zaandam, is het ijs snel gebroken. "Weinig parkeerplaatsen' begint hij nog omzichtig, als we uit de auto stappen. 'Weinig ruimte' leggen wij uit. De Amerikaan knikt. 'It's a problem' dat hij al eerder heeft opgemerkt. Zodra we bin nen zijn, wijst de 24-jarige Bi- lo'er enthousiast verschillen Tim's winkel staat in zijn ge boorteplaats Greenville in het zuiden van de VS. Hij kent der- halve veel klanten bij naam. Dat komt goed uit in zijn func tie: 'Customer Service Super visor' (CSS). Als CSS is zijn plaats bij de kassa. 'Ik zorg er voor dat voor de klant alles soe pel en aangenaam verloopt.' Klanten komen bij Tim met vragen over produkten en met kaan glimlachen. 'Bij ons is dat een hele straat' legt hij uit. Ge past onder de indruk is de Bi- lo'er van het AH-broodassorti- ment ('In Amerika hebben we maar een paar soorten') en van de koffiehoek ('Bij ons moet de klant zijn kofle betalen en drinkt het dan al winkelend'). eventuele klachten. Hij rappor teert aan het management. Twee jaar geleden is de politico- logie-student bij Bi-lo begonnen als part-time boodschappenin- pakker ("bagger'). Inmiddels heeft hij zijn keus gemaakt. Niet in de politiek ligt zijn toe komst, maar in de supermarkt. Uiteindelijk zou hij graag een functie krijgen bij 'Loss Preven- De Tsjechen hebben voortaan een gratis blad vol kookinspiratie tot hun beschikking. Mits ze hun boodschappen halen bij supermarkt keten Mana. In juni verscheen het eerste nummer van 'Menu'. Uiterlijk en inhoud doen denken aan Allerhande, het blad voor de klant van Albert Heijn. In Tsje chië zal niemand daar over tobben. Het blad is daar een absolute primeur. 'Pik in, het wordt zo mer', moeten onze colle ga's bij Edwards Super Food Stores gedacht hebben. Want precies op 21 juni, volgens de kalender de eerste zo merdag, opende Ed wards in één klap acht geheel vernieuwde win kels, die het in april had overgenomen. Deze winkels, voorheen in handen van een eige naar van Duitse her komst, werkten met de formule: 'A P': 'At- traktief Preiswertig'. De winkels liggen in New England, het werk gebied van Edwards. Het ombouwen van acht grote winkels in zo'n korte tijd is geen sinecure. Tijdens de ope ningen had Edwards-president Tony Schiano dan ook grote waardering voor de inzet van zijn medewerkers. Maar hij had ook goed nieuws voor de klan ten: 'Met deze nieuwe Edwards- winkels brengen wij de formule Hoge kwaliteit en lage kosten: visitekaartje van Edwards in New England van 'Elke Dag Lage Prijzen' naar meer klanten in het zuide lijke deel van de markt in New England. We zullen onze klan ten laten zien dat Edwards lei dend is in hoge kwaliteit en la ge kosten.' Ook maakte Tony Schiano bekend dat de opening van de nieuwe winkels ruim 300 banen oplevert in New England, een regio die enkele jaren terug werd getroffen door een hoge werkloosheid. De nieuwe winkels hebben een ge middelde vloeroppervlakte van 3.000 m2. Zij voeren, evenals bijna alle 600 andere Ahold- winkels in Amerika, het beken de vleesassortiment onder de naam 'Gold Star Meat and Sea foods' en het versprogramma onder de naam "Walter'. Ed wards Super Food Stores heeft nu in totaal 78 winkels, 11.000 medewerkers en een omzet van circa f 2,2 miljard. De Tsjechen zijn apetrots op Menu. Niemand minder dan de directeur-generaal van Ahold's Tsjechische dochter Euronova, Antonin Jizdny, introduceert het blad op pagina 3. Breed glimlachend zegt hij: 'Beste le zer, ik hoop dat we u met 'Menu' een aangename verras sing bezorgen. We geven u niet alleen goede raad voor in de keuken, maar willen ook een nuttige hulp zijn bij het bood schappen doen.' Bij Mana dus. De 32 pagina's van Menu geven recepten van maaltijden, waar van de ingrediënten alle bij Ma na in het schap staan. De gemiddelde Tsjech houdt Menu, blad voor klanten van de Mana-supermarkten. 15 recepten voor uw tafel. Rechtsonder, naast het logo van Mana, staat: 'lichte zomermaaltijden' van een stevige maaltijd. 'Bo vendien' zegt Magda Babeliows- ky van Ahold's Eurodesk 'is er momenteel een hang naar 'grootmoeders tijd'. Het is een reactie op de karige communis tische jaren. Dat betekent dat er veel aandacht is voor eerlijke maaltijden met veel vlees, rijke sauzen en een stevige pint bier.' Lekker, maar zwaar op de maag. Opvallend is, dat Menu vol staat met 'gezonde' recep ten. Al bladerend kom je heel wat salades en gezonde brood jes tegen. Daarmee speelt Menu in op de tweede Tsjechische trend: licht en gezond voedsel. Elk nummer krijgt een thema. Dit eerste nummer geeft sug gesties voor een tuinparty. Menu wordt gedrukt in Bmo en gaat vier maal per jaar ver schijnen. Oplage: 200.000. tion'. Deze afdeling in het hoofdkantoor van Bilo concen treert zich op het voorkomen van diefstal, maar vooral ook op de veiligheid van klanten in en rond de winkels, die immers door de week 24 uur geopend zijn. 'Maar' zegt Tim, 'Eerst heb ik winkelmanagementervaring nodig. First things first.' Tim Williams: 'Onze klanten winkelen heel anders' Twintig van de nieuwe winkels zijn groter dan 600 m2. Ze zijn geschikt om om te bouwen tot Mana-supermarkten, die popu lair zijn bij de Tsjechische con sument. De produkten zijn van hoge kwaliteit en de prijzen laag. De omzet van Ahold in Tsjechië (in 1994 f116 miljoen) zal op termijn verdubbelen. Het werkgebied van Ahold wordt fors vergroot (Vervolg van pagina 1) van Ceska General Food veran dert die situatie. Ahold krijgt nu met zijn winkels een duide lijke nationale spreiding. Fritz Ahlqvist: "Het voordeel is dat we hierdoor in Tsjechië veel effi ciënter kunnen gaan werken.' Polen

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 5