'De Etos-doelstelling is niet kinderachtig. Dat geeft een be hoorlijk stuk spirit/ 4- AHOLD FLITSEN JULI 1995 'BIJ ETOS IS ALLES GERICHT OP GROEI' betoogt Etos-directeur Henk Baakman (36). In 1991 werd binnen het bedrijf de balans opgemaakt. 'De toenmalige situatie gaf vele mogelijkheden tot verbetering. Daar waren we het met zijn allen over eens. Na een pittige interne discussie hebben we gezegd: en nu de schouders er onder.' Etos werd 'een club met forse ambities'. Met z'n allen de schouders er onder. Wat betekende dat in de winkels? 'We wilden een aantal winkels omzetten naai- franchise. Er zijn zo'n 20 bedrijfsleid(st)ers geweest die zeiden: Ik wil mijn eigen winkel kopen. Je vindt ze nu door het hele land. En - wat ik zo ontzettend leuk vind - ze zijn ook heel succesvol. Tenslot te is het voor mensen een ge weldig grote stap, van een dienstverband naar zelfstandig ondernemerschap. Verder is in alle filialen met man en macht gewerkt aan, onder meer, het terugdringen van de voorraad.' Een stap, die het rendement bijzonder ten goede kwam. "Weet je' zegt Baakman 'zo'n be grip 'vermogenskosten', dat is geen gemakkelijke. Maar tot in alle geledingen van het bedrijf zijn mensen ermee bezig ge weest - en dat is niet niks. Zo wel bedrijfsleid(st)ers als ver koopsters hebben er heel be wust aan gewerkt om de vermo genskosten van 'hun' filiaal te rug te dringen. Dat deden ze door zorgvuldig te bestellen en voorstellen te doen over de af bouw van de voorraad. Eind 1994 hadden we -met z'n allen - onze rendementsdoelstelling ge haald. Daar ben ik best trots op.' Hoe gaat Etos verder? 'In deze fase werken we nog na drukkelijker aan onze formule. Mede gebaseerd op ervaringen in onze pilot-store ontwikkelen we een definitief concept voor Etos van Morgen. We gaan niet in een klap alle winkels veran deren; het wordt een geleidelij ke actualisering. In de wankels die we nu openen kun je bij voorbeeld al de verandering in sfeer zien door de nieuwe kleur stelling zien en wijzigingen in de inventaris en in de verlich ting. We werken feitelijk aan alle elementen die het winkel beeld bepalen, zowel voor nieu we als voor bestaande winkels.' 'Het eigen merk wordt volledig vernieuwd. Etos heeft nu zo'n 200 nieuwe eigen merk-produk- ten - er komen daar de komen de jaren nog wel een paar hon derd bij. Maar het eigen merk is maar een onderdeel van het totale Etos-concept. We gaan ook veel aandacht schenken aan langlopende acties. Speer punten zijn het babyassorti ment (het Superbaby-spaarpro gramma), cosmetica en natuur lijk de exclusieve wereldgeuren. De klanten reageren enthou siast op de permanente prijs verlaging van de geuren. Bo vendien zijn we in staat hen tel kens te verrassen met vernieu wing in het assortiment. We voegen overigens extra kwali teit toe door, naast een goed ad vies, er een fantastisch cadeau van te maken.' Wat wordt de rol van de me- dewerk(st)ers in het nieuwe Etos? 'Er is, ten eerste, een grote overeenkomst in de doelgroep van Etos en onze eigen mede werksters. Etos richt zich op de jonge, of zich jong voelende vrouwen en moeders. De speer- puntgroepen baby, cosmetica en geuren hangen daar nauw mee samen. Die overeenkomst is geen toeval. Onze medewerk sters kunnen zich goed ver plaatsen in vragen en emoties van hun klanten; ze kunnen zich makkelijk met hen identifi ceren. En dat is maar goed ook. We hebben veel produkten waar klanten heel persoonlijke vragen over kunnen hebben. Je moet dan de juiste sfeer en ver trouwen weten te scheppen. Echt sympathiek zijn. We heb ben het in de Etosvisie dan ook niet over klantgericht, maar over mensgericht werken. Klantgericht lijkt teveel op het toepassen van een trucje. Je Etos-directeur Henk Baakman: 'Je moet lol heb ben in je job, het leuk vinden om met mensen te werken' moet lol hebben in je job, het leuk vinden om met mensen te werken, zowel met klanten als met collega's.' Een mooi uitgangspunt. Maar houdt een mens dat vol, van 9.00 tot 18.00 uur en met een stevige werk druk? TJit- onderzoek blijkt dat klan ten het contact met Etos-mede- werkers als heel positief erva ren. Maai- inderdaad, altijd en thousiast blijven valt niet mee. We draaien structureel een ho ge omzet, mede door de acties. Het oude adagium: 'als er om zet is, zijn de zorgen over' heeft echter zo zijn keerzijde. Bij zeer grote drukte kunnen we haast niet de service geven zoals we dat willen. Voortgaande auto matisering in de winkel en nog meer ondersteuning vanuit ons DC, helpt ons echter aanzien lijk.' En opleidingen? 'Persoonlijke ontplooiing voor iedereen is belangrijk. Dat kan de vorm aannemen van een op leiding. Binnen het vakgebied zijn er legio opleidingen die voor onze medewerkers interes sant zijn. Daarnaast hebben we onze eigen opleidingen, zoals de 'cursus eerste verkoop(st)er' en 'bedrijfsleid(st)er in opleiding". In het najaar starten we met een intensieve opleiding 'onder nemerschap'. Daarin bootsen we, onder andere met een com puterspel, een lokale winkelsi tuatie na, incluis concurrenten, prijsverhoudingen, personeel etcetera.' Etos is de enige drogisterij keten die op dit moment met succes de franchise- formule toepast. Heb je daarvoor een verklaring? 'Dat het concept bij ons zo goed gaat heeft alles te maken met onze bedrijfscultuur. We laten ruimte aan ondernemerschap en eigen initiatief, zowel in de eigen filialen als in de ffanchi- se-winkels. Anderen gaan er van uit dat een keten meer cen traal moet worden geleid. Dat verdraagt zich natuurlijk slecht met franchising.' "We hebben sinds kort meer franchise-nemers dan eigen fi lialen (ongeveer 130 om 120). Maar voor beide is nog volop ruimte tot groei. Een sterk punt van franchise-nemers is dat ze heel effectief zijn in hun eigen verzorgingsgebied; ze besteden veel aandacht aan lokale bin ding. Mede door de franchise nemers zitten we nu ook in de kleinste plaatsen. Aan de ande re kant willen we een zeer ster ke basis houden van eigen filia len. Ook franchise-nemers zien dit als een voordeel; ze gaan aan de slag met in onze eigen filialen bewezen concepten.' ■We zijn een ambitieuze club' bekent Baakman. We zijn geen marktleider, maar met zo'n 12% zijn we tweede. We weten waar we in 1999 willen zitten: ons huidige marktaandeel zal dan aanzienlijk zijn gegroeid. Onze interne doelstelling is niet kinderachtig, ik geef het toe. Maar het geeft een behoorlijk stuk spirit. In de winkels, zowel als in het Distributiecentrum en op het Etoskantoor.' In 1982 rondde Henk Baakman zijn rechtenstudie af. Zijn eer ste Ahold-jaren lagen bij Miro in een aantal operationele func ties. Ahold zag kwaliteit in de man van Miro en stuurde hem voor een jaar naar de University of Southern California. Weer te rug in Nederland belandde hij, via Albert Heijn, Albro en de Vers Vleesgroep, uiteindelijk in 1991 op de directeursstoel van Etos.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4