'HALLO MIJNHEER BLEKKENHORST, HIER ZIJN WE WEER' KOFFIE IN KRIMPFOLIE -3 In de zomer draait AH op Texel 110 procent meer omzet TOOUWE'GASTIN' Toekomst gericht VERKOOP APOTHEKEN EN VLEESBEDRIJVEN AFGEROND AHOLD FLITSEN JULI 1995 Het is juli en filiaal 118S in de Waalderstraat in Den Burg draait op volle toeren. De bevol king van Texel is bijna verdriedubbeld en on dernemers hebben het razend druk. Hans Blekkenhorst, sinds 1992 filiaalmanager van dè Albert Heijn van Texel kan erover meepra ten. 'We zitten nu in de absolute topperiode. We hebben 25 extra medewerkers en onze om zet is ruim verdubbeld.' Toch beschouwt Blek kenhorst niet de toeristen, maar de Texelaars als zijn belangrijkste doelgroep. 'Zij zijn er het hele jaar door.' AH Den Burg heeft plaatselijk 48%, en over het hele eiland 37% van het marktaandeel. 'We onderscheiden ons van de concurrent door bijvoorbeeld veel Texelse produkten te voe ren' zegt Blekkenhorst. 'Je ziet ze door de hele winkel heen.' En inderdaad: bij de koek ligt de plaatselijk 'beroemde' cake Hoornder Ring, de produkten van zuivelboerderij Donatus staan broederlijk bij het eigen AH-merk in het schap en het Texelse bierfabriekje levert drie soorten eigen brouwsel. Weer een andere eilandbewoner is verantwoordelijk voor het vele procenten sterkere 'Juttertje'. 'Die eilandprodukten zijn heel interessant voor de toeristen' zegt de supermaktmanager. 'Maar vergis je niet. De eiland bewoners zelf zijn ook een grote afnemersgroep. Ze zijn trots op de produkten van 'him' Texel en stellen het erg op prijs dat we ze hier verkopen.' En daar houdt de filiaalma- nager zorgvuldig rekening mee. Zelf komt hij niet van het ei land. 'In het eerste jaar had ik er best moeite mee de Texelaars te onderscheiden van de toeris ten. Maar als ik nu over straat loop, blijf ik groeten.' Voor de Hans Blekkenhorst verkoopt veel produkten van het eiland, niet in het minst aan de Texe laars. De foto van een vermaard jutter hangt in de winkel boven een display met 'jutters- mandjes'. In elk mandje zit Texelse kaas, koek, lamsvlees en een fles 'juttertje' (hik) vaste klanten doet hij veel moeite de winkel ook in het hoogseizoen gezellig, persoon lijk te houden. 'Voor hen moet de winkel zijn als een tweede thuis.' Mede dankzij de bestelservice die filiaal 1185 biedt, heeft AH er op het eiland een aantal gro te afnemers bijgekregen. *We bezorgen aan een aantal hotels en restaurants en aan een cate ringservice.' zegt de filiaalma nager. 'Die zijn daar natuurlijk geweldig mee geholpen in deze drukke tijden. Maar we leveren ook aan de scholengemeen schap en bevoorraden de boten van een instituut dat hier zee- onderzoek doet. Ook ontdekken steeds meer scholen die met werkweek komen het gemak van onze bestelbus. Dit jaar he- ben we al zo'n acht scholen van boodschappen voorzien.' HET JAAR 1995 is over de helft en het is verleidelijk even terug te kijken. Zeker nu half Nederland vakantie viert. De eerste helft is niet altijd de makkelijkste. Soms is de markt moeilijk. De men sen houden aan het begin van het jaar hun geld even vast. Dat merk je in de win kel. De concurrentie nam op nieuw toe. Nieuwe partijen betreden de markt. De ene keer een hypermarkt, dan weer een keten steakhouses. MAAR OOK Wij hebben onze posities versterkt. Dat doen we dagelijks. Door veel te ver nieuwen. Onze winkels, orga nisatie, techniek, distributie en ook onze vaardigheden, kennis en inzichten. Er liggen veel nieuwe plannen klaar. Zowel bij Albert Heijn als bij de speciaalzaken. WE VERSTERKEN de positie van elke afzonderlijke winkel door meer accent te geven aan lokaal ondernemerschap. Meer vrijheid en verantwoor delijkheid voor de collega's in de winkel. Een betere binding met de buurt. WE VERSTERKEN ook buiten ons land onze posities. Door een succesvolle acquisitie in Amerika met May fair Super markets en door nieuwe groeimogelijkheden te schep pen via een overname in Tsjechië (zie voor beiden pagina 1). ZO WERKEN WE aan de toe komst van ons bedrijf. In het belang van klanten, mede werkers en aandeelhouders. Het uitbouwen van onze posi ties, plaatselijk en over de grens, is absoluut noodzake lijk om die belangen veilig te stellen. HET MOOIE VAN de toekomst is, dat je die kunt beïnvloe den. Op het verleden kun je slechts terugzien. Oók niet slecht. Het verleden zit bar stensvol wijze lessen. Een ver standig retailer - en dat zijn we - past die toe. Want: het leven kan uitsluitend achter uit kijkend worden begrepen, maar het moet vooruitkijkend worden geleefd. Daar kunt u het mee doen, aan het strand. De hoofdredactie Perla-koffie zal vanaf deze maand niet meer in zogenaamde 'wraparound' dozen worden uitgeleverd, maar in krimpfolie. Naar aanleiding van het 'sneldoos-pro- ject' heeft Ahold's produktiebedrijf Marvelo, in overleg met Albert Heijn, hiertoe besloten. Het project werd een jaar geleden gestart en is bedoeld om de verwer kingssnelheid van transportverpakkingen in de winkels te verbeteren. Partners in het project zijn Marvelo en Kwaliteit Milieu, Winkelprocessen en Buying Merchandising van AH. Zij kij ken onder andere naar totale kosten en handling in het DC en filiaal. "Voor koffie in krimp folie geldt een gewichtsbespa ring van 85% op de transport verpakking. Dat betekent een materiaalvermindering van zo'n 150.000 kilo op jaarbasis', re kent projectleider Minne Sytse- ma voor. "Milieutechnisch en kostprijstechnisch dus voldoen de reden voor een overgang.' De krimpfolie is voorzien van een eenvoudige scheurperforatie, waardoor ook de verwerksnel- heid iets is toegenomen. De fo lie wordt na gebruik weer gere cycled en verwerkt tot draag tassen. Met koffie in krimpfolie zijn aan het begin van dit jaar enkele proeven gehouden in winkels en DC's. TJit de meege stuurde enquête bleek dat de kwetsbaarheid van het produkt wel iets toeneemt', zegt Sytse- ma, 'maar ik moet zeggen: we krijgen alle medewerking van uit de DC's.' Met de overgang Ook met hagelslag is een proef gedaan met een andere van doos naar folie is een inves- 'transportjas'. Dit produkt bleek in de praktijk echter te tering in machinerie van meer kwetsbaar voor een open transportdoos dan een half miljoen gulden ge moeid. Thee zal ook een andere transportjas krijgen. De geslo ten dozen worden vervangen door open dozen, waardoor de snelheid in het filiaal aanzien lijk toeneemt. Op materiaal wordt bovendien 20% gespaard. 'Thee is wat kwetsbaarder dan koffie', zegt Sytsema. 'Daarom konden we daarbij niet kiezen voor krimpfolie. Voor de komen de maanden staan meer ver- pakkingsproeven op het pro gramma, onder andere met wijn.' En dan zijn er nog de vaste 'gasten'. 'Toeristen kun je ze ei genlijk niet meer noemen. Ze keren elk jaar trouw naar het eiland terug. Sommigen al 25 jaar. Die komen hier stralend de winkel binnen; zo van: 'Hal lo mijnheer Blekkenhorst, hier zijn we weer'. Met die mensen praat ik bij onder het genot van een bakkie koffie, als het even kan. Soms weet ik precies wan neer ik ze kan verwachten. Dan ontvang ik een boodschappen- fax. Met de bestelbus brengen we de spullen van te voren naar het vakantieadres. Betalen komt dan later. Dat gaat in goed vertrouwen'. Deze maand zijn de verkoop van apotheken en van vlees bedrijven, die beide dit voorjaar werden aangekondigd, afgerond. De acht apotheken, die verbon den waren met de werkmaat schappij Pragmacare in Velp, zijn definitief overgedragen aan de medicijnen-groothandel OPG in Utrecht. Daarbij is ook een aantal medewerkers overge gaan. OPG neemt de distributie aan de acht apotheken van re ceptgebonden medicijnen over. Vanuit Velp worden nog wel de winkels van Etos en De Tuinen beleverd met receptvrije medi cijnen. heeft deze maand de vleespro- duktie-bedrijven in Castricum en Nieuwegein definitief over gedragen aan het in oprichting zijnde bedrijf Boers Panneclaer. De vleesproduktie-bedrijven zijn geen kernactiviteit meer van GVA, dat levensmiddelen en aanverwante non-food-arti- kelen levert aan instellingen, bedrijfsrestaurants en horeca. De beide bedrijven hebben een omzet van circa f 20 miljoen. De ruim 50 medewerkers kunnen in dienst treden van de nieuwe Grootverbruik Ahold in Ede eigenaar.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 3