RETOURETTE MAAKT VAN AFVAL ENTERTAINMENT VAN T SCHAP Rokende draak mascotte van Bever-initiatiefTT4 LAWAAI ARTIESTEN VAN 'T SCHAP ZOMERPRET BIJ ETOS ZONNIGE AANBIEDINGEN DISNEY KLEURWEDSTRIJD VAN 'T SCHAP Wanneer in Fred's bek zwerfafval wordt gegooid, komt er rook uit zijn neus. Dan wordt de vriendelijke draak kwaad, want zwerfafval hoort niet. Het groene monster staat bij de ingang van de Retourette, de afvalwinkei. Een initiatief van mega-franchisers Ed en William de Block, in Schiedam ook bekend als de Gebroeders Bever. AHOLD FLITSEN JULI 1995 Vorige maand werd de Retou rette met veel tamtam geopend. De broers De Block, die in de Schiedamse Hagastraat een Al- bert Heijn, een Gall Gall en een Etos-winkel runnen, heb ben het concept zelf bedacht en laten uitvoeren; een proces dat in totaal vijfjaar duurde en een flinke stuiver kostte. Een dag later loopt William de Block op zijn wenkbrauwen. Hij is al een paar nachten niet naar bed ge weest, heeft de nacht voor de opening nog tegeltjes zitten kleien. 'Ik weet niet wat er alle maal gebeurt', zegt hij. "We staan in alle kranten. Veronica belde en Astrid Joosten; ieder een springt erop. En dat terwijl niemand er aanvankelijk in ge loofde. De subsidie die het Mi nisterie van VROM betaalt voor dergelijke initiatieven, ging on ze neus voorbij. We hebben het helemaal zelf moeten trekken.' Nu loopt hij met de nodige trots door zijn afvalwinkei, die is ont worpen door dezelfde man die ook de decors voor de Phantom of the Opera ontwierp. 'Ieder een kan hier zijn blik, batterij en, glas, papier en karton inle veren. Maar ook textiel, droge medicijnen, schoenen en lege melk- en sappakken zijn wel kom. Dat is het sterke van dit De rokende draak Fred concept. Je hoeft niet te wach ten tot de chemokar om half drie op dinsdagmiddag bij jou in de buurt is', zegt hij. De Retourette werd uit nood ge boren. Tegenover de ingang van de AH-winkel, op een klein pleintje, stonden op een gege ven moment zo'n tien inzamel- bakken van de gemeente. 'De Retourette is de oplossing voor het groeiend aantal containers op straat. Behalve dat ze uit het straatbeeld verdwijnen, wordt ook de geluids- en milieu- overlast teruggedrongen. Want je weet hoe dat gaat. Kapot- slaande flessen maken een hoop lawaai en als een container vol is, zet iedereen zijn afval er ge woon naast.' Voor de franchise- broers had de Retourette ook een praktisch, commercieel voordeel. Door de emballage uit de winkel te halen, kon het ver- Lege flessen wegbrengen wordt bij de Retourette een gezellig uitje koopoppervlak in de winkel worden vergroot. Wie de Retou rette, schuin tegenover de AH- winkel, binnengaat, waant zich absoluut niet in een afvalwin kei. De omgeving lijkt eerder op een mini-pretpark. Naast de ro kende draak Fred gooit de be zoeker zijn oude schoenen in Flipper, zijn papier en karton in een kikker en zijn melkpak ken in een levensgroot melk pak. In het midden van de en tree staat de sprekende boom "Willy'. Willy staat elke week voor een ander goed doel', zegt naamgever William de Block. 'Gooi er een gulden in en hij vertelt je er iets over. De eerste week hebben we ingezameld voor 'Kids for animals', de week erna voor 'Jantje Beton'.' De Re tourette combineert informatie, fun en educatie met het inza melen van afval. Misschien wel het mooiste voorbeeld daarvan zijn de bankjes die her en der in de ruimte staan. 'Gemaakt van geperste melkpakken', zegt De Block. 'Zo zie je wat er allemaal mogelijk is.' Achter een glazen wand zie je hoe flessen en blik worden ver zameld. Er voorbij, komt de be zoeker in een expositieruimte. Op de grond een wereldbol, er boven een lichtkoepel, die de zon symboliseert. 'Hier gaan we allerlei activiteiten ontplooien. Er komt een kunstenaar die hier met kinderen uit oude blik jes flippo's gaat maken. Maar er komen ook artiesten die de we reld gaan beschilderen.' Bij de opening van de Retouret te was de belangstelling groot. Niet alleen vanuit de politiek en milieuorganisaties, ook van uit het bedrijfsleven. 'De Retou rette heeft op zich een eenvou dig systeem dat kosten-neu- traal werkt. Het bedrijfsleven zamelt in. De gemeente haalt het afval op en betaalt per kilo een bedrag.' In de weken na de opening meldden zich al velen geïnteresseerden, waaronder een Duitse supermarktketen en de Londense SmartStore. Eind september is in Londen een Re- tourette-wand te bezichtigen. Of het franchisers-initiatief ook bij de eigen winkels van AH komt, is nog niet bekend. Etos laat er geen twijfel over be staan: het is zo mer! De winkels liggen vol met zonneprodukten, maar ook met strandballen, frisbees, emmertjes, schep jes, waterpistolen, zwem- ringen en opblaasbare zeedieren. 'Dit jaar zijn we voor het eerst met de zogenaamde 'fun'-artike- len begonnen' zegt Wil lem Marcelissen van Etos. 'Speeltjes voor groot en klein, het hele jaar door. Tot nu toe lopen de zomerartikelen heel goed; de verkoop hangt me de af van de winkelpresenta tie.' Marcelissen is aangesteld voor de inkoop van de pretprodukten. "Met mijn assortiment moet ik de speer punten 'decora tief, "baby' en 'geuren' on dersteunen' legt hij uit. 'Daarnaast moet ik zor gen voor meer fun in de win kel. Dat betekent veel acties, telkens zoeken naar iets nieuws en zorgen voor la ge prijzen. Het zijn tenslotte mpulsartikelen. Ik vind het ontzet tend leuk om te doen. Je kunt rustig zeggen dat er geen inkoper is die zo veel 'fun' heeft als ik.' Gedurende de zo mermaanden heeft AH elke week een prettig geprijsde zomeraanbieding. Kleurige pla fondhangers trekken al vanaf week 26 de aandacht in de win kels. Op raambiljetten, adverten ties en actiestroken die onder de hangers geplakt kunnen worden, is wekelijks te zien welke lekker nij AH in de aanbieding heeft. 'In de zomer pakken we wat meer uit met promotiematerialen in de win kel zelf zegt Ingrid Bosman van AH. Omdat we dan qua externe communi catie gas terugnemen. De mensen kij ken immers minder TV en leven meer buiten.' Kroppen sla, ijs, kleinbrood en shaslickpennen met zonnebril zorgden in de afgelopen weken al voor een zo merse sfeer. In week 30 gaat de bebril de slavink in de aanbieding. Daarna kunnen we nog genieten van een voor delig Belgisch biertje, Oosters eten, stokbrood met brie/salami/kaas en me loen. Knabbel en Babbel, wie kent ze niet. De twee eekhoorns zijn populaire Disneyfï- guren, geliefd bij jong en oud. Op 12 juli kwamen twee videobanden van het duo uit. Albert Heijn heeft de exclusie ve verkooprechten voor het 'food'-ka- naal; en dat moet gevierd worden! Tot en met 9 augustus (of zolang de voor raad strekt) organiseert Albert Heijn, in samenwerking met Disney, een gro te kleurwedstrijd. Kinderen in de leef tijdscategorieën tot en met 5 jaar, van 6 tot 8 jaar en van 9 tot 11 jaar kun nen meedoen. De winkels zijn zelf ver antwoordelijk voor de jurering. Voor elk kind dat zijn kleurplaat inlevert, heeft AH een presentje: een leuke Knabbel en Babbel-litho. De winnaars uit elke leeftijdscategorie kunnen re kenen op prachtige Knabbel en Bab- belprijzen. Zo winnen de nummers drie (per winkel) een frisbee en een pet. De nummers twee krijgen daar nog een T-shirt. bij. De nummers één gaan naar huis met een rugzak, met daarin een frisbee, een pen en een pet. Reken maar dat de prijsuitreiking een feest wordt! In de winkels komen dis plays met kleurplaten. Plafondhan gers, raambiljetten èn natuurlijk de display met videobanden zullen verder de aandacht op Knabbel en Babbel vestigen.

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 2