Die machine gaat draaien als een tierelier!' CENTRALE SLAGERIJEN BUNDELEN KRACHTEN FLIPPO'S EN JAM CAPS: IT'S HOT! Emballage Verwerkings Installatie DC Zaandam krijgt automatische krattensorteerder TECHNISCH VERNUFT VERSCHUIVING AHOLD FLITSEN JUNI 1995 Een Nederlandse pri meur voor het Regio nale Distributiecen trum van Albert He ijn in Zaandam. Van af oktober zullen de 250.000 lege kratten die het DC wekelijks terugkrijgt uit de AH- filialen, automatisch worden gesorteerd door de Emballage Verwerkingsinstalla tie (EVI). De EVI her kent kratten, sorteert ze en zet ze op pallets. De opbouw van de unieke krattensor- teermachine is inmid dels in volle gang. In het Retourencentrum van het DC wordt momenteel ge werkt aan een imposant stelsel van invoerstations, sorteerba- nen en palletisseerunits. Elke krat die straks op de lopende band wordt geplaatst, gaat door de zogenoemde 'vision'. Via ca mera's herkent de vision 200 soorten kratten op kleur, op lo go en op het patroon van de flessen en stuurt ze daarna naar een van de zijuitgangen. Spa bij Spa en Amstel bij Am- stel. De 15 meest gangbare soorten kratten (goed voor 70% van het totaal) gaan vervolgens in groepen van 10 richting pal- letiseermachine, waar een robot ze op de juiste pallet zet. Klaar om opgehaald te worden door de leverancier. Het sorteren van de kratten gebeurt op dit moment nog met de hand. Twee ploegen van 23 man hebben er hun handen vol aan. De EVI doet het straks grotendeels au- Dirk van Dijk voor de proefopstelling van de EVI, met recht' 'Schitterend toch?' tomatisch en bovendien veel sneller. Toch vallen er geen ont slagen. Medewerkers worden straks ingezet op andere taken. Behalve de vision zal er meer technisch vernuft te bewonde ren zijn. Wat te denken van de robot die de kratten van de pal lets pakt en ze in het systeem brengt. 'Net als bij de vision, gaat het hier om compleet nieu we technologie', aldus chef Re- touren Dirk van Dijk. 'Nergens anders in Nederland te zien.' Bij vier overige invoerstations gaat het invoeren van de krat ten voorlopig nog met de hand. Bij elk invoerstation kan het fi liaalnummer dat bij een retour zending hoort, worden inge toetst in de computer. Het cre diteren van het statiegeld gaat dan verder automatisch. Van Dijk: 'Schitterend toch? Boven dien worden de flessen door de vision geteld. Geen filiaal krijgt te veel of te weinig terug.' Al- bert Heijn verwacht met de EVI flinke voordelen te realiseren. 'Het is een kwestie van optel len', verzekert Van Dijk. 'In de (Vervolg van pagina 1) De medewerkers van de slagerij in Zoetermeer hebben het be richt officieel op 1 juni ontvan gen. De directie heeft daarbij laten weten welke nieuwe ba nen zij voor ogen heeft. Wij denken aan de andere Centrale Slagerijen (Eindhoven, Groenlo en Zaandam), waar een deel van de produktie naar toe gaat. Wij denken ook aan het nieuwe Vers Distributiecentrum. Dit zal over ongeveer twee jaar in de omgeving van Zoetermeer geopend worden.' Er komt een 'mobiliteitsteam' dat de indivi duele medewerkers zal helpen in het proces van herplaatsing. De vakbond en de onderne mingsraad zullen (samen met Albert Heijn in een begelei dingscommissie) de ontwikke lingen volgen en waar nodig ad viseren. Slagers in de Centrale Slagerij in Zaandam snijden het vlees in handelbare stuk ken. In deze 'CS' werken 212 mensen eerste plaats is het goedkoper. Als de EVI eenmaal goed draait hebben we nog maar 13 man per ploeg nodig. We besparen dus arbeidskosten, zonder dat er ontslagen vallen. We werken nu nog veel met uitzendkrach ten. Die hebben we straks waarschijnlijk niet meer nodig. In de tweede plaats verdwijnt er zwaar en onaangenaam werk. Als je zeven uur per dag kratten sorteert, gaat er toch zo'n tien ton door je handen. Die twee dingen bij elkaar vormden voldoende basis om het proces te mechaniseren. Bo vendien hopen we er veel van te leren. Er wordt binnen AH Dis tributie nog weinig gewerkt met geautomatiseerde proces sen. Met dit project kunnen we de nodige ervaring opdoen.' De chef Retouren houdt reke ning met de nodige kinderziek tes. 'Dat is normaal. Er zullen nog momenten komen dat we elkaar diep in de ogen kijken. Maar de machine gaat draaien als een tierelier. Dat staat voor mij als een paal boven water.' De EVI is na de fustwasmachi ne het tweede grote mechanisa- tieproject in DC Zaandam. Dirk van Dijk is ervan overtuigd dat er nog heel wat te automatise ren valt in distributieland. 'Er is bij ons nog niet zoveel geme chaniseerd. Ze noemen het niet voor niets 'fysieke distributie'. Door standaardisatie zie je langzaam maar zeker een ver schuiving van handgedreven naar systeemgedreven arbeid. Bij Retouren denken we ook al weer na over de volgende stap pen. Het einde is nog lang niet in zicht!' De EVI herkent en sorteert voorkomende soorten krat kratten geheel automatisch. Het afstapelen van de pal lets met ongesorteerde krat ten zal voorlopig worden ge daan door vier medewerkers en één robot. De 15 meest ten worden na het sorteren automatisch weer op pallets gezet. Minder gangbare kratten worden met de hand Capaciteit ontstapelrobot 1.200 kratten per uur Capaciteit vision 5.000 kratten per uur Capaciteit palletiseerunit 3.200 kratten per uur Totale baanlengte 807 meter Aantal uitgangen 23 Snelheid systeem 40 km per uur Max. capaciteit systeem 4.000 kratten per uur Totale oppervlakte 3.000 m2 De flippo, het populaire plastic schijfje met grappige afbeeldingen in de pakken chips van Smith, heeft heel wat los gemaakt. Door het grote succes verlengt Smith de actie tot onbepaalde tijd en komt met varianten op de be staande flippo. Maar ook bij Et os ligt de flippo (onder de namen 'caps' en 'slammer') nu in het schap. Jamin heeft sinds week 21 zelfs zijn eigen versie: de Jam Caps. Ook deze mag zich verheugen in een stijgen de populariteit. De Jam Cap komt exclusief uit Amerika en lijkt qua vorm en grootte op de flippo. De beeldingen en kleuren zijn echter anders. 'Jam' verwijst na tuurlijk naar Ja- min, maar slaat ook op het stapel- bare van de 'caps'. Deze moeten in het spel worden omge gooid. De caps die met het plaatje naar boven vallen, zijn de winst voor de speler. De Jam Caps, met 120 ver schillende afbeeldingen, kun je sparen door snoep te kopen. Bij 100 gram krijgt de koper bij de kassa twee caps Dit maakt al te creatief sparen gelijk onmoge lijk. De ervaring die onder meer Albert Heijn heeft opge daan met de Hip po's leert dat kinderen ver gaan om de ma gische schijfjes te bemachtigen. De medewerkers in de supermarkten houden een extra oog op de zakken chips. 'Je draait je een seconde om en daar gaat weer zo'n klein vingertje in een combi-pak; en de flippo's zijn verdwenen,' re ageert een AH-medewerker. Wij bieden de Jam Caps los aan' zegt Niek Jan van Dam- m e van de afdeling Commercie van Jamin. 'Problemen als bij de Flippo's zijn daardoor bij ons niet te verwachten.' 'De winkels re- eren enthousiast; er is veel vraag naar de Jam Caps. Afhan kelijk van het succes besluiten we over en kele weken of we met variaties van de Jam Cap zul len komen.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 9