WE HOUDEN HET NIET DROOG GVA REGELAAR OP EUROPEES NIVEAU VOORPROEVEN -AHOLD FLITSEN JUNI 1995 Op de hoek van de Kerk straat in Oostzaan zit nu een pizzeria. Ooit begon de oude Albert Heijn hier zijn eerste kruide nierswinkel. In dezelfde straat, even verderop, wonen Jaap en Antje Tromp. De eerste zit sinds oktober van het vorig jaar in de VUT, de tweede werkt al 25 jaar bij AH. In bun huiskamer treffen we ook Loes Zeeman, Bodil Polisini en Louise de Groot. Hapjes en drankjes op tafel. Er wordt wat 'gekeuveld'. 'Ja, we houden het niet droog', roepen ze. Hoe kennen ze elkaar? 'Eigenlijk gaan we pas echt buiten werk tijd met elkaar om sinds ons AH-filiaal in Landsmeer in 1990 werd gesloten', zegt Loui se, briefschrijfster en volgens eigen zeggen, samen met Loes, 'de haaibaaien van het stel'. "We zijn toen eens wezen stap pen met alle gehuwde luitjes. Landsmeer was een klein fili aal. Iedereen kende elkaar.' Loes: We zijn toen uitgewaai erd. Bodil en ik naar het geld telkantoor in Amsterdam. Louise naar AH in Amster dam-Noord en Antje naar de Vermiljoenweg in Zaandam. Maar na een tijdje begonnen we elkaar te bellen. Zo van: hoe is het met jou? Antje kwam toen met het idee om weer eens bij elkaar te komen. Diner dansant in Amsterdam, daar is het mee begonnen.' Sinds die dag doen ze van al les, maar vooral eten, drinken en Tdeppen'. 'Er valt nooit een moment stilte', beweren ze en wij geloven het. En spelletjes als buurmannen, klaverjassen, jeu de boules en sjoelen staan ook regelmatig op het pro gramma. We bedenken van te voren nooit wat we gaan doen. Weet je, op zijn Amsterdams gezegd, dat komt op als poe pen. We zien ter plekke wel waar we zin in hebben.' Geluk kig voor de vrouwen kunnen hun mannen ook met elkaar opschieten. Vaak gaat het in de mannenhoek over voetbal. Alleen bij Ajax-AC Milan haakte Bodil's Italiaanse echt genoot af. 'Die keek liever thuis', zegt Jaap. 'Maar hij is wel eerlijk. Hij vond Ajax tech nisch beter.' Buiten gezellige avonden thuis gaat het hele stel met aanhang ook weeken den weg. 'Staan wij op de cam ping in Limburg, komt dat hele stel in een hotel in de buurt zitten', zegt Louise. 'Dan is het eerst een bakkie koffie bij ons en dan fietsen of een spelletje. Net zoals het uitkomt.' 'En we hebben in Brugge eens twaalf terrassen op een dag afge werkt', zegt Antje. Van alle bij eenkomsten zijn foto's in dikke boeken bewaard. Uier, dit was bij het afscheid van Jaap. Daar kun je wel zien hoe we zijn. Voorop in de polonaise. Ja, meneer de fotograaf weet dat ook nog wel.' Ze zeggen altijd tijd te hebben voor een 'gebbet je', een geintje, maar het echt over alles te kunnen hebben. 'Ja, wat onze vriendschap be treft, als ik ooit met pensioen ga, hoop ik er een heel dik boek over te kunnen schrijven', zegt Louise. De telefoon gaat. 'De mannen', roepen ze. En ja, Louise's echtgenoot wil weten hoe laat het wordt en waar hij de biefstuk kan vinden. 'Het kan nog wel even duren', zegt ze. Loes belt ook maar even naar huis. 'Er staat iets voor je in de magnetron.' GVA (Grootverbruik Ahold) in Ede hoeft voorlopig geen duimen te draaien. Dit jaar treedt de organisatie op als regelaar van de twee grootste evene menten in Europa. Van 28 juni tot 9 juli hebben de 7e Dags Adventisten hun Wereldcongres in de Utrechtse jaarbeurs. Eén maand later, van 1 tot 11 augustus, houden zo'n 40 duizend scouts de GVA-gemoederen bezig met hun Wereld Jamboree in Dronten. In Ede worden ze er niet nerveus van. De laatste drie weken vóór de opening van het congres van de 7e Dags Adventisten werkten de GVA-ers met alle hens aan dek. 'Zeven dagen per week, 24 uur per dag" zegt projectma nager Peter Heisen. 'Begin 1994 waren de Adventisten, die hun hoofdkantoor in Amerika hebben, op zoek naar producen ten van maaltijden voor hun congres in Nederland. Zo kwa men ze bij GVA terecht'. Wij De 7e Dags Adventisten vor men een wereldwijde protes tants-christelijke stroming, met 17.000.000 aanhangers. De Adventisten zijn zeer actief in de derde wereld met ont wikkelingswerk. konden ze feitelijk veel meer bieden dan afzonderlijke pro- dukten zeggen de mensen uit Ede. We leiden de hele gebeur tenis in goede banen, waarbij we nauw samenwerken met een staf van 300 Adventisten. Samen vormen we, zeg maar, een projectteam.' Voor de Amerikanen is het ide aal dat ze veel groot en klein re gelwerk aan GVA kunnen over laten. Regel vanuit Amerika maar eens 700 collectemandjes. Het meeste werk zit uiteraard in het laven van de vele bezoe kers. Voor het evenement wor den dagelijks zo'n 30 tot 40 dui zend congresgangers verwacht. Daarnaast zullen vele school klassen het werelddorp van de Adventisten bezoeken. Dit in Hollywood gebouwde 'dorp' is neergezet op de parkeerplaats van de Jaarbeurs. Het laat Ne derlandse kinderen kennisma ken met het leven van kinderen in veel armere landen. Onder tussen worden al die scholieren hongerig en dorstig. GVA zorgt voor de snacks en drankjes. De 7e Dags Adventisten eten alleen voedsel dat in de bijbel wordt aangeduid als 'rein'. In de praktijk betekent dat dat ze bijvoorbeeld varkensvlees mij den. Datgene wat ze wèl eten, moet voldoen aan bijzondere eisen. Weel ingrediënten van maaltijden - aardappelen, groenten, brood, desserts - stuurden we op naar Amerika, om daar te laten 'voorproeven'. De broodjes worden overigens speciaal voor de Adventisten gebakken. 'Onze Hollandse broodjes', leggen de GVA'ers uit, 'wegen ongeveer 50 gram; dat is te zwaar. Deze broodjes mogen niet meer wegen dan 30 gram.' GVA zorgt niet alleen voor alle broodjes, piepers en salades, ook de inrichting van de enor me keuken en de tien buffetten is voor hun rekening. De maal tijden worden namelijk ter plekke, in de Jaarbeurs bereid. 'Nee, niet door ons' zegt het Edese team. T)at is weer een klus voor de Amerikaanse staf. Samen zorgen we ervoor dat 10.000 mensen binnen twee uur een goede maaltijd krijgen. El ke dag van het congres'. Verschillende Ahold-bedrijven zorgen samen voor ware voedselber- gen. In totaal wordt voor 10.000 kilo rauwkostsalade aangevoerd, en 200.000 stuks fruit. De Adventisten drinken 250.000 pakken groente- en vruchtensap. Van de 30 grams broodjes zullen er 200.000 verorberd worden. De desserts vormen samen een berg van 180.000 stuks. Elke maand zet Flitsen ee groepje vrienden of vrien in de schijnwerpers die se werken, maar ook buiten werk samen actief zijn. Deze maand: Louise de G Loes Zeeman, Bodil Polisii Jaap en Antje Tromp: geti 'luitjes' van Albert Heijn van links naar rechts: Antje, Louise, Loes (sjoelend), Jaap en Bodil

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 8