17 (ieuwe eisen aan bedrijven. Ook aan ons. Veranderende wensen en nalisering van het bedrijfsleven, vragen om een andere aanpak. Wij r we als bedrijf onze sterke positie verder verbeteren. IHOLDOPWEGNAAR IET JAAR 2000 KORTE EN LANGE ROUTE KOOKLES LUCHTHAVENS 'In onze Amerikaanse supermarkt wordt winkelen entertainment FAVORIETE BEZIGHEID ELS AL LANG BEGONNEN' "«riffr/jiri Ne zijn ervan overtuigd dat de fant nieuwe vormen van dienstver- ning met toegevoegde waarde zal iderkennen en honoreren. Door er optimaal op in te spelen, zullen e onze positie in de bestaande larkten kunnen handhaven en uit- eiden.' Dat schrijft Cees van der oeven in het voorwoord van het iold-jaarverslag over 1994. De ko- lende jaren zal er volgens de ïold-president een belangrijk ac- int komen te liggen op vernieu- ing in de ruimste zin van het oord. De Raad van Bestuur wijdt in et jaarverslag een speciaal katern an dit onderwerp. Flitsen publiceert èze maand een verkorte versie. sortiment toegevoegd en talrijke andere verwijderd. Dat laatste is nodig, want ruimte is schaars, met name in onze Nederlandse winkels. Toch raken de schap pen iedere keer weer helemaal vol. Een 'international store' van Tops in de Verenigde Staten biedt een keus uit 60.000 artike len; een grote Albert Heijn-win- kel voert 20.000 produkten en een Mana in Tsjechië bevat nu al bijna 5.000 produkten. Om extra ruimte te winnen, testen we momenteel de mogelijkheid om standaardprodukten rechtst reeks vanuit het magazijn in de auto van de klant te plaatsen of thuis te bezorgen. En dat is slechts een van de vele voorbeel den van vernieuwing. Overal in ons bedrijf gonst het van activiteiten en worden nieu we vormen van dienstverlening ingevoerd of getest. Een kleine greep: Albert Heijn doet in Haarlem ervaring op met een korte en een lange winkelroute. Klanten die niet langdurig door een winkel willen lopen om een keuze uit een gigantisch aanbod te maken, kunnen de korte rou te volgen langs kant-en-klaar- maaltijden. Bij Albert Heijn in Heemstede bestaat de mogelijk heid om boodschappen zelf te scannen met een handscanner. Het apparaat produceert een bon waarmee de vaste klant aan een speciale kassa afrekent. De proef wordt gecombineerd met een klantenchipkaart en een zo genoemde 'pas-poort'. De zelf- scannende klanten rekenen met hun chipkaart bij deze poort af, zonder tussenkomst van een caissière. Verder experimenteert AH met thuiswinkelen. Klanten kunnen thuis, op hun computer of TV, een supermarkt binnen gaan en op het scherm bood schappen doen, die vervolgens worden bezorgd of klaargezet. Ook informatie over aanbiedin gen, recepten en speciale dien sten kan rechtstreeks in de huiskamer worden gebracht. Veel van onze Amerikaanse su permarkten beschikken over een café op de winkelvloer, waar klanten even kunnen uitblazen onder het genot van een kop kof fie of een maaltijd. Apotheek, bank, videotheek en foto-film- service behoren inmiddels tot de vaste elementen in de formule van onze Amerikaanse winkels. Ook in onze Europese vestigin gen vinden deze nieuwe diensten steeds meer in gang. In de 'in ternational su perstore' van Tops in Buffalo krijgen klanten kookles en voe dingsadvies van gerenommeerde koks. Winkelen wordt hier en tertainment. Ed wards Super Food Stores heeft in een groot aantal van zijn supermarkten elektronische schapstickers aan gebracht. Het systeem maakt het mogelijk prijsaanduidingen op de schappen centraal of lo kaal met behulp van de compu ter op elk gewenst moment te veranderen. Met het oog op afnemende be reikbaarheid en toenemende verkeersdrukte, richten de on- roerend-goedmaatschappijen van Ahold zich steeds meer op alternatieve winkellokaties en winkeltypen. Winkels onder de grond, op etages en bij luchtha vens zijn inmiddels gerealiseerd of worden ontwikkeld. Veel nieuwe winkels worden ge bouwd volgens een systeem met modules. Dat maakt het moge lijk inrichtingen eenvoudig te veranderen, complete afdelingen toe te voegen of te verwijderen en looprichtingen te wijzigen. Om de verschillende behoeften van klanten af te dekken, richt Ahold zich behalve op super markten ook op andere winkel typen, waaronder buurtwinkels, hypermarkten, speciaalzaken, cash carry's, discount-drug stores en de elektronische win kel. Al deze verschillende formu les zijn op diverse plaatsen bin nen de Ahold- organisatie in exploitatie of ontwikkeling. Behalve met winkelformules, experimenteren we ook volop met licht en ge luid, met kleur stellingen, ma terialen, ver pakkingen, be taalsystemen, logistiek, de in richting van vrachtauto's, en met satelliet-, kabel- en compu tercommunicatie. Allemaal be doeld om de relatie met onze klanten nog verder te verstevi gen. De komende jaren zal de klant meer vrije tijd hebben en actief willen zijn in plaats van passief. Winkelen zal zich meer en meer ontwikkelen tot een favoriete bezigheid van mensen. Wij be reiden ons erop voor, want de toekomst is voor ons al lang be gonnen. schappen met een handscanner. Linksonder: verse kant en klaar maaltijden in de winkel be- I aan de AH-winkels

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 7