6 De vele veranderingen in de wereld om ons heen stellen voortdim behoeften van klanten, nieuwe vormen van concurrentie en de intei spelen telkens in op nieuwe ontwikkelingen. Zo kui PIEKEN EN DALEN KORTERE LIJNEN VOLLE SCHAPPEN 'Klanten willen als individu worden benaderd' 'TOEKOMST IN ONZE WIN De stroom van vernieuwingen in ons bedrijf Gesymboliseerd in een afbeelding uit het Ahold-jaarverslag 1994 De klant is de sleutel tot het succes van on ze onderneming. Ver andert de klant, dan veranderen wij. Dat gaat zo al meer dan Jionderd jaar. Maar de afgelopen jaren zijn klanten aanmerkelijk hoge re eisen gaan stellen aan hun supermarkt. Bovendien zijn klanten veel minder voorspel baar geworden. Hun gedrag ver schilt van moment tot moment. De warme prak om zes uur op tafel is er nauwelijks meer bij. Eten gebeurt tegenwoordig op elke willekeurige tijd en plaats. Apart of in een groep; kijkend naar TV of onderweg in de auto. De ene dag wordt er uitgebreid gekookt, de volgende dag is het een diepvriesmaaltijd of gaat het richting restaurant. Het ge drag van de klanten wordt be paald door variërende stemmin gen en is daardoor onvoorspel baar geworden. Klanten willen niet meer als keurig ingedeelde doelgroepen, maar als individu worden benaderd. De winkelke tens van Ahold doen dat ook. Door zich voortdurend te ver nieuwen, dekken ze het steeds veranderende koopgedrag in de volle breedte af. Door nieuwe as sortimenten en nieuwe diensten toe te voegen, blijft de super markt de aangewezen plaats om in de huishoudelijke behoeften te voorzien. De moderne technologie (scan- ningkassa's, computernetwer ken etc, etc) maakt het mogelijk bestelprocedures te verbeteren, werkuren in de winkels goed in te roosteren, beter om te gaan met pieken en dalen in de ver koop en optimaal aan de wensen van de klant tegemoet te komen. Door inzet van technologie ont staat ruimte voor vernieuwing. Steeds beter kunnen de goede renstromen op de wensen van klanten worden afgestemd. Gi steren gebruikte een leverancier winkels om z'n produkten bij de klant te krijgen; vandaag ge bruiken wankels een leverancier om hun klanten zo goed moge lijk te bedienen; en morgen ge bruikt de klant de winkel om produkten bij de leverancier van daan te halen. De scanningkas- sa stelt ons in staat op deze ontwikkeling in te spelen. Met de scanningkas- sa kunnen we klanten als indi vidu herkennen. De klantenvoor keuren per winkel worden er mee op de voet gevolgd. Dat maakt snelle, hoogfrequente le veringen mogelijk. Een nieuwe, nauwere samenwerking tussen winkelketen en leveranciers is hierbij van groot belang. De rechtstreekse informatie over de verkopen maakt het voor alle partijen mogelijk vroegtijdig trends te signaleren, voorraden zo klein mogelijk te houden en kosten te besparen. Onze Ahold-winkels streven er naar een grote keuze aan pro dukten te bieden tegen concur rerende prijzen, gekoppeld aan een dienstverlening die uit steekt boven die van concurren ten. Daarvoor is een klantge richte managementstijl nodig, die zich kenmerkt door flexibili teit. De goede oplossingen van gisteren zijn nu eenmaal niet noodzakelijk de juiste voor van daag en morgen. Er is veel infor matie, inzicht en intuïtie nodig om bedrijfsprocessen goed te la ten verlopen en de concurrentie achter ons te houden. Daarbij speelt teamwork een hoofdrol. Het management fungeert als coach, bevordert teamgeest en geeft verantwoordelijkheid aan de medewerkers. Waar dit een maal goed draait, zien we dat de winkels beter inspelen op de ontwikkelingen in hun lokale markten. En dat geeft de klant weer ex tra redenen om voortdurend te rug te komen. De afgelopen tijd zijn in onze bedrijven de lij nen korter en de organisaties platter gewor den. Alle Ahold- onderdelen zijn efficiënter gaan werken. Functies die voorheen van grote betekenis waren, ver dwijnen of veranderen volledig van inhoud. Bovendien ontstaat er meer behoefte aan breed in zetbare medewerkers. De win kelmedewerkers moeten kunnen voldoen aan de groeiende be hoefte aan advies. Zij hebben steeds meer kennis nodig van produkten, bereidingswijzen, hun herkomst en samenstelling. Om hen bekend te maken met de nieuwe inzichten en andere wijzen van werken, worden in terne cursussen voorbereid. De besparingen die de efficien cymaatregelen opleveren, ma ken het mede mogelijk te inves teren in winkels, in locaties en in nieuwe vormen van dienst verlening. Dat is de aangewezen weg om alert op de wensen en voorkeuren van de klanten te kunnen blijven inspelen. In de afgelopen jaren zijn duizenden nieuwe produkten aan het as- Voorbeelden van vernieuwing. Linksboven: betalen met pincode. Rechtsboven: klant scant zijfis reid. Daarnaast: het distributiecentrum in Zaandam: een van de eerste DC's met just-in-time lig

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 6