AHOLD IN POLEN VAN START MET CASH CARRY'S POLEN WAT ETEN WE VANDAAG? GIANT BESTE AHOLD-BEDRIJF IN AMERIKA a 5 OPraa3 QÏtZJ Supermarkt Tops helpt klant gezond te leven Jarenlang succes beloond AHOLD FLITSEN JUNI 1995 - Ahold heeft samen met zijn Duitse partner All- kauf de eerste stap gezet op weg naar expansie in Polen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het hoofdkantoor in Zaandam werden eind mei de contracten getekend voor de joint-venture tussen Ahold en Allkauf èn voor de overname door de joint-venture van negen cash carry's van de Poolse onderneming Mawax-Pomar- Spzoo. De cash carry's liggen in Silezië en be dienen vooral kleine institutionele klanten, zoals ziekenhuizen, café's en restaurants. In de joint-venture nemen Ahold en Allkauf beide voor vijftig procent deel. De Duitse retailer Allkauf, met een omzet van circa f 8 miljard bijna een vierde van de omvang van Ahold, heeft ruim twintig suc cesvolle hypermarkten in het oosten van de huidige Bondsre publiek. De hypermarkten lig gen in het gebied tegen de Pool se grens. Het werkgebied van Ahold's Tsjechische werkmaat schappij Euronova, die onder meer de Mana-supermarkten exploiteert, grenst aan de zuid kant van Polen. Beide onderne mingen kennen elkaar al jaren via AMS, de Associated Marke ting Services, waarin twaalf grote Europese detailhandels ondernemingen op marketing gebied samenwerken. Frits Ahlqvist, lid van de Raad van Bestuur van Ahold, zegt in een toelichting: We zijn blij met deze eerste stap in een nieuw land. De uitbreiding in Polen past goed in onze Europe- D se groeistrategie. Het is een markt met een meer dan ge middelde groei. De Poolse re- tailmarkt is momenteel volop in beweging. Er zijn veel lokale ondernemers, die samen met anderen winkels opzetten. Ik sluit, gezien de snelle ontwikke lingen, niet uit dat we later dit jaar verdere uitbreidingen in Polen kunnen realiseren.' Polen telt bijna 40 miljoen in woners (bijna drie keer zoveel als Nederland) maar er zijn mo menteel slechts 2.000 levens middelenwinkels. Die hebben een vloeroppervlakte van ge middeld circa 400 m2. Daar naast telt het land op dit mo ment drie hypermarkten. 'De detailhandel in Polen is zich snel aan het professionaliseren', zegt. Ahlqvist. 'In zo'n fase ko men de ervaring en kennis van Allkauf en Ahold op het terrein van ondermeer logistiek, assor timent, marketing en schaal vergroting goed van pas.' Koetock ut Berlijn O Leipzig Oüdansk O Roznan WARSCHAU O Wroclaw Katowice O Rrakow O Bielsko-Biela GOS Tsjechië O Brno g 0 g i j e De nieuwe cash carry's van Ahold liggen vlak over Tsjechisch-Poolse grens in verstedelijkt gebied Ahold en Allkauf tekenden in mei het samenwerkingscontract voor Polen. Ook werden handtekeningen gezet voor de overname van negen Poolse Cash Carry-bedrijven. Zittend, links: Eugen Viehof, president-commissaris Allkauf met naast hem Fritz Ahlqvist, lid van de Raad van Bestuur Ahold. Staand, de tweede van links: Jan de Bruijn, die namens Ahold de Poolse activiteiten gaat leiden. De vierde van rechts: Ahold-president Cees van der Hoeven. ledereen in Amerika is er mee bezig: gezond eten en drin ken. Toch blijft een slanke taille voor veel Amerikanen een wensdroom. Immers: fast-food is er zeer ingeburgerd en een o zo makkelijk alternatief bij de vraag: wat eten we van daag? Ahold's Tops-supermarkt in New York biedt de lijners de helpende hand. Het bedrijf heeft een reeks van activitei ten voor de klant die gezond wil leven. Daar binnen past het succesvolle kookboek Quick Healthy. 'Onze klanten brachten ons op het idee' zegt Katharina Trask van de afdeling 'Consumer Edu cation' van Tops. 'Ze vertelden ons dat ze graag gezonder wil den eten, maai- niet wisten hoe. Veel huisvrouwen worstelen met dubbel werk in de keuken. Ze maken, naast de gezins maaltijd, een dieetmaaltijd voor zichzelf of een ander lijnend ge zinslid.' Op de langere duur is dat haast niet vol te houden.' Het 'gezond' kookboek omvat 180 recepten die makkelijk en snel te bereiden zijn en lekker voor het hele gezin. Trask meldt dat Quick Healthy wordt aanbevolen door zieken huizen en diëtisten. Nog weif elende klanten gaan in de su permarkt over de streep als ze de prijs van het kookboek zien: het ligt er voor de helft van de winkelprijs. In korte tijd zijn 4000 exemplaren verkocht. De uitgave van het kookboek is geen op zichzelf staande actie van Tops. De Amerikaanse su permarkt ontwikkelt regelma tig activiteiten die gericht zijn op gezond leven en bewuster omgaan met voedsel. Zo heeft Tops eerder een 'handboek' uit gegeven voor diabetici, met los se informatiekaarten. Elke kaart behandelt een bepaald onderwerp, zoals: "voedseltabel- len' en 'maaltijdplanning'. An dere activiteiten zijn kookklas sen voor mensen met een be paald dieet en rondleidingen in de supermarkt, waar de klant leert letten op calorieën en be reidingstijd. Op 18 mei was het zover. Alan Noddle, president van on ze supermarktketen 'Giantontving de prijs voor het Aholdbedrijf met de beste prestaties in de Verenigde Sta ten. De uitreiking gebeurde tijdens een feestelijke bij eenkomst in Den Haag waarbij het Amerikaanse ma nagement aanwezig was. Noddle had geen last van valse bescheidenheid bij het uitspreken van zijn dankwoord. Hij zei: 'We zijn bijzonder blij met deze prijs. Maar, eer lijk gezegd, ons team was gewoon het beste.' Om de prijs in de wacht te sle pen, moet een bedrijf het hoogst scoren op een aantal onderde len. Zo'n onderdeel is bijvoor beeld: een hoge omzetstijging (11,3% in 1994!) en een bedrijfs resultaat dat klinkt als een klok. Maar ook: een zeer schone winkel. In Amerika worden na melijk zeer hoge eisen gesteld aan hygiëne rondom de produk- ten en het schoonhouden van de vloeren. Als iemand uitglijdt over een blaadje andijvie en zijn enkel verzwikt, kan dat de winkel veel geld kosten! Ook kan een Ahold-winkelketen sco ren op innovatie en een conti nue hoge omzet uit verkopen van een bepaalde categorie pro- dukten. Ook een efficiënt sa mengesteld produktaanbod - bijvoorbeeld: niet te veel soor ten zeep, maar ook niet te wei nig - kan rekenen op de waar dering van de jurie. Giant ope reert in de staten Pennsylvania en Maryland in het noord-oos- Giant-president Alan Noddle treedt op in de TV-spotjes over zijn eigen supermarkten ten van de V.S. en heeft in to taal 61 winkels. Ook in de com municatie met zijn klanten is Giant 'groot'. Alan Noddle treedt zelf op in de t.v. spotjes van zijn winkels en is een gezie ne figuur bij veel sociale activi teiten. Andere Aholdmaatschappijen in de V.S. zijn: Finast, Tops, Edwards en Bi-Lo. Bi-Lo is de grootste met 258 winkels, Fi nast de kleinste met 43. Presi dent Alan Noddle: We zullen ons best doen de prijs volgend jaar weer in de wacht te slepen. Met onze mensen moet dat luk ken!' Tops helpt bij het werken aan een slanke taille

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 5