r DOOR JE LIJF JAGEN! Ahold-aaiideelhouders zijn niet zulke gokkers' MBil ammm DE MEESTGESTELDE VRAGEN OVER AANDELEN NAAR HUIS RISICO 1. Wat is een aandeel? Antwoord: Een soort eigen domsbewijs. Door een aandeel te kopen, koop je een stukje van een bedrijf. 2. Wat kost een aandeel? Antwoord: Dat is afhankelijk van de koers. Hoe beter de vooruitzichten voor een bedrijf zijn, hoe hoger de koers. Een Ahold-aandeel kost momen teel ongeveer f 54,-. Het duur ste aandeel ooit te wereld ge kocht, was een aandeel in het bedrijf Moeara Enim Petro leum. Dat kostte op 8 april 1987 f 143.000,-. 3. Kan iedereen aandeel houder worden? Antwoord: Ja. Wie circa f 54,- betaalt en op de beurs een aandeel laat kopen, is aan deelhouder van Ahold. Maar echt interessant wordt het pas wanneer je meer aandelen kunt kopen. Stel dat een aan deel in de loop der jaren twee keer zoveel waard wordt, dan geldt: hoe meer aandelen, hoe meer winst. 4. Waar koop je aandelen? Antwoord: Op de effecten beurs. Ahold is genoteerd aan drie beurzen. In Amsterdam, Zürich en New York. Dat bete kent dat de aandelen van Ahold alleen op deze drie beurzen worden verhandeld. 5. Hoe koop of verkoop je een aandeel? Antwoord: Dat kan de bank voor je doen, uiteraard tegen een percentage, de zogenaam de aankoopkosten. Als je maar één of enkele aandelen koopt of verkoopt, betaal je een rela tief hoge provisie. 6. Zijn deelnemers aan het AH Vaste Klanten Fonds ook aandeelhouder van Ahold? Antwoord: Alleen indirect. Het AHVKF is een van de gro tere aandeelhouders van Ahold. Als deelnemer ben je niet direct aandeelhouder. Je mag ook niet naar de aandeel houdersvergadering. Een ver tegenwoordiger van het fonds is daar wel aanwezig. De koers van het AHVKF is on der meer gekoppeld aan het aandeel Ahold. 7. Bewaren aandeelhouders hun aandelen gewoon thuis? Antwoord: Nee, aandelen lig gen in een kluis van bewaar- bedrijven en verhuizen niet als ze van eigenaar verwisse len. Uiteraard heb je wel een bewijs waarop staat hoeveel aandelen je bezit. 8. Wat is de Dow jones en de AEX-index? Antwoord: Dat is het gemid delde van de koersen van de grootste beursfondsen per beurs (Wall Street Dow Jo nes/ AEX - Amsterdam). Die cijfers zeggen alleen iets over het beursklimaat en niet over afzonderlijke fondsen. Het kan dus zijn dat de AEX daalt, terwijl het aandeel Ahold toch stijgt. De beurs van New York (Wall Street) (Vervolg van pagina 5) Ruud Siegel: 'Positieve stress' gezegd, iemand met spaarcenten, die een hogere opbrengst wil voor zijn geld dan de gemiddelde spaarrente. Aandelen kopen brengt wel grotere risico's met zich mee dan je geld op de bank zetten. Als het slecht gaat met een bedrijf kan de koers van een aandeel flink zakken. Aandeel houders die zoiets aan zien ko men, zullen hun aandelen nog voor die tijd verkopen. Andersom komt ook voor. Als het slecht gaat met een bedrijf, koop je het aandeel voor weinig geld. Dan hoop je dat het weer beter zal gaan. Maar je neemt natuurlijk wel een flink risico.' 'Ahold-aandeelhouders zijn niet zulke gokkers. Het Ahold-aan- deel is een zogenaamd "defensief aandeel", een aandeel dat ge staag blijft groeien, zolang het goed gaat met het bedrijf, maar dat waarschijnlijk geen grote schommelingen zal vertonen. Dat hoort bij de detailhandel. Anders is dat met aandelen van bedrijven in de chemie en de luchtvaart. Die reageren veel sterker op de wisselingen in de economie.' 'De macht van één enkele aan deelhouder is niet groot. Theore tisch zou één aandeelhouder de meerderheid van de aandelen kunnen kopen, maar bij grote bedrijven is dat een stuk moeilij ker. Onze grootste aandeelhou ders Argyll en Casino hebben sa men nog maar zes procent van alle Ahold-aandelen in handen. Wel kunnen de aandeelhouders op de jaarlijkse vergadering de discussie met de Raad van Be stuur aangaan en hun commen taar geven. Maar ze kunnen de Raad van Bestuur niet naar huis sturen. Dat kan alleen de Raad van Commissarissen. Maar dan moet er echt iets vreselijks aan de hand zijn.' Het grootste effectenhuis ter wereld (dat voor klanten aan delen koopt en verkoopt en hen daarbij adviseert) is Mer rill, Lynch Co, met meer dan 50.000 medewerkers in ruim 1.000 kantoren, die wer ken voor niet minder dan 5 miljoen klanten. De oudste van alle bijna 150 erkende aandelenbeurzen ter wereld is de Amsterdamse Effectenbeurs, opgericht in 1602. Het grootste aandelenfonds op de Amsterdamse Effecten beurs is Koninklijke Olie (of tewel Shell). De aandelen koers van Shell beïnvloedt sterk de gemiddelde 'thermo meter' van Amsterdam (de AEX-index). Het hoogste verlies dat één man op één dag leed op een aandelenbeurs, was dat van wijlen Ray Kroc, destijds voor zitter van McDonald's Corpo ration. Zijn privé-aandelenbe- zit werd op 8 juli 1974 ruim f 50 miljoen minder waard. het fonds gestort. Ahold doet daar dan f 147,- bij. Dat kan tot maximaal drie keer per jaar f 441,-), afhankelijk of je full- of part-timer bent. Dat is dus snel verdiend. Zo hebben het Engelse detail handelsbedrijf Argyll en het Franse supermarktconcern Casi no elk ongeveer drie procent van de aandelen. Maar ook veel pen sioenfondsen hebben hun geld belegd in aandelen. Ahold heeft wereldwijd zo'n 120 miljoen aan delen uitstaan, bij elkaar zijn die zo'n zeseneenhalf miljard gulden waard. Hoeveel aandeelhouders we hebben, weten we niet. Onze aandelen staan niet op naam. De enige indicatie die we hebben zijn de inschrijvingen voor de aandeelhoudersvergadering. We weten wel dat circa vijftig pro cent van de aandelen bij eigena ren in Nederland zit en dat circa vijftig procent in buitenlandse handen is.' 'Een aandeelhouder is, simpel

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 7