'AHOLD-AANDEELHOUDERS ZIJN NIET ZULKE GOKKERS' I 'IK BEGRIJP NIET DAT ER MENSEN ZIJN DIE NIET MEEDOEN' 'IK HOU DE KOERSEN NOG ELKE DAG BIJ' RISICO DE KOERS VAN EEN AANDEEL NIEUWE AUTO VERTROUWEN mm Tmmmm mw Aandeelhouders verschaffen Ahold het kapitaal om mee te werken: om te investeren, om bedrijven te kopen. De onderneming heeft meer dan 120 miljoen aandelen uitgegeven die in bezit zijn van tienduizenden aandeelhouders. Volgende week komt een deel van hen naar hotel Krasnapolsky in Amsterdam voor de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. Dat is de aanleiding voor deze Flitsen-special. Aanstaande maandag vindt in Amsterdam de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van Ahold plaats. Het bestuur van het bedrijf legt dan ver antwoording af over het gevoerde beleid. Is een aandeelhouder een rentenier in een grijs pak of kan iedereen aandeelhouder worden? Hoe be langrijk zijn aandeelhouders voor een bedrijf? Dat zijn enkele van de vragen die Flitsen stelde aan Nol Berger, secretaris der vennootschap. Berger: 'Laten we bij het begin beginnen.Waarom geeft een be drijf aandelen uit? Om geld te hebben om te groeien, bedrijven te kopen of andere grote inves teringen te doen. Een aandeel houder die aandelen Ahold koopt doet dat omdat hij ver trouwen heeft in de toekomst van ons bedrijf en hoopt op die manier te profiteren van de groei. Hij koopt in feite een stukje van het bedrijf. Aande lenkoersen kunnen stijgen of dalen. Als we het als bedrijf goed doen, kan de koers stijgen Tiny Plooijer, gepensioneerd hoofd PR van Ahold, is sinds 1968 aandeelhoudster. In dat jaar begon Albert Heijn met de uitgifte van personeelscertifi caten. Na vier jaar konden deze ingeruild worden voor (destijds nog) AH-aandelen. 'Het was een ma nier om het personeel meer bij het bedrijf te be trekken. Kenmerkend voor de jaren '60: je wilde vooruitstrevend bezig zijn.' 'Ik vond het een leuk initiatief. Je stopt als werknemer niet al leen je arbeid in het bedrijf, maar je gaat er ook financieel een beetje in deelnemen. Dan wordt het nog meer je eigen be drijf, zo voelde ik dat.' Tiny Plooijer was een van negenhon derd medewerkers die onmid dellijk inschreven op de aande len. Er waren 10.175 aandelen door de directie beschikbaar ge steld. Per jaar mocht je maxi maal één certificaat kopen te gen een inschrijfprijs van 100 gulden. Na vier jaar konden ze ingeruild worden tegen echte aandelen. Voor elk certificaat één aandeel. Plooijer: 'Je kon uitsluitend via je salaris kopen. Bovendien konden in het begin alleen de full-timers met mini maal twee dienstjaren zich in schrijven. Omdat de respons minder hoog was dan verwacht, mochten uiteindelijk ook part timers meedoen.' 'Nee, rijk werd je er niet van als je maar maximaal vijf certifica ten mocht kopen. Ik zag het meer als een aardige spaar- vorm. Ik wist dat ze toch geld zouden gaan opbrengen.' Winstgevend was het inder daad. Op 19 maart 1974 be droeg de koers voor het AH- aandeel op de Amsterdamse Ef fectenbeurs f 190. Wie zijn cer tificaat inwisselde had toen dus een winst van f 90,-. Overigens is de koers van toen door ver schillende aandelensplitsingen (ter vergroting van de verhan delbaarheid) natuurlijk niet meer te vergelijken met de koers van nu. Tiny Plooijer houdt de koersen nog elke dag bij. Hoeveel aandelen ze heeft, weet ze niet. 'Geen idee. Ik heb één keer wat aandelen ver kocht. Toen ik een nieuwe auto wilde kopen. Dan ga je niet le nen bij de bank. Maar ik zal ze nooit allemaal verkopen. Daar voor voel ik me nog teveel be trokken bij Albert Heijn. Ik heb er 37 jaar gewerkt. Ben nu met pensioen, maar het is nog steeds mijn bedrijf.' en worden de aandelen dus meer waard. Het bezit van de aandeelhouder groeit in dat ge val. En als je je aandelen ver koopt betaal je geen belasting over de winst. Koop je voor 100 gulden en verkoop je voor 150 gulden, dan heb je dus een net to-winst van 50 gulden. Aan deelhouders krijgen bovendien - als het goed gaat - elk jaar een deel van de winst van het be drijf uitgekeerd. Het zogenoem de dividend.' 'Ahold hecht veel waarde aan een goede relatie met de aan deelhouder. Vertrouwen is daarbij het sleutelwoord. Een aandeelhouder gaat geen geld stoppen in een bedrijf waarin hij geen vertrouwen heeft. Een speciale afdeling op het hoofdkantoor is daarom dag in dag uit bezig met het informe ren van aandeelhouders en po tentiële aandeelhouders.' Weel aandeelhouders zijn indi viduele personen, gewoon men sen dus. Maar Ahold's grootste aandeelhouders zijn, voorzover bekend, bedrijven. (Vervolg op pagina 7) 70 Nol Berger: 'Ahold-aandeel is defensief' Beleggen in aandelen houdt ri sico in. De waarde van een aan deel kan immers ook dalen. Wie dat risico niet wil lopen, kan zijn geld beter op de bank zet ten tegen een vaste rente. Wie echter met verstand belegt kan zijn kapitaal sneller zien groei en. Niet alleen door een eventu ele waardevermeerdering van het aandeel, maar ook door de jaarlijkse winstuitkering (divi dend) die de aandeelhouders krijgen. Een bijkomend voor deel is dat de eventuele winst die verkregen wordt bij de ver koop van aandelen belastingvrij De waarde van een aandeel wisselt. Als het een bedrijf voor de wind gaat, zal de waarde van het bedrijf en ook die van het aandeel kunnen stijgen. Er komt dan meer vraag naar dat aandeel. En hoe meer vraag naar een aandeel, hoe hoger de koers. Wanneer een bedrijf ver hes lijdt of minder goede voor uitzichten heeft, worden de aandelen meestal minder waard. Bijna 18.000 Ahold-medewerkers zijn via het AH Vaste Klanten Fonds aandeelhouder van Ahold. Deelnemen in het fonds brengt gemiddeld meer op dan een gewone spaarrekening. Flitsen vroeg drie deelnemers naar hun ervaringen: 'Ik hou het bij Ahold; dat is vertrouwd.' hij. 'Sindsdien kijk ik elke dag in de krant hoe mijn aandelen ervoor staan, 't Is voordelig voor iedereen - een deel van je geld staat wel even vast, maar dan hèb je ook wel een lekkere winst.' Hij besluit: 'Ik begrijp niet dat er mensen zijn die niet meedoen.' Gerrit Beukers is bijna 42 en werkt in Oldenzaal, bij AH-fili- aal 1401. 'Hoe lang ik al spaar? Vanaf het begin; via de zegels. Ik heb niet zoveel verstand van beleggen, maar m'n aandelen Ahold laat ik staan; dat loopt al 'gezond' op. Aandelen van ande- lohan Kolkman De 35-jarige Johan Kolkman, af delingsmanager bij AH-filiaal 1533 in Hillegom, is een en thousiast belegger. 'Ik heb van af het begin meegedaan', zegt Gerrit Beukers re bedrijven? Nee, ik hou het bij Ahold. Dat is vertrouwd.' Monica Wenk is een rasechte Amsterdamse. Op haar zestien de is ze bij Albert Heijn begon nen en nu, negentien jaar later, werkt ze er nog steeds - als as sistent afdelingschef kassa in filiaal 1027, Osdorpplein. 'Ik heb niet zoveel verstand van aandelen', bekent ze. 'Maar ik doe wel vanaf het begin mee. 't Is een extra potje, waar ik geen omkijken naar heb - zalig toch! Bovendien zegt mijn man dat het een goed fonds is. En hij houdt zich veel meer dan ik be zig met beleggen. Aan de ande re kant', zegt ze grinnikend, "kan hij moeilijk iets verkeerds zeggen van het Ahold-aandeel. Zelf is hij namelijk supermarkt manager bij Albert Heijn.' Monica Wenk

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 5