HAAGSE COLLEGA'S LEREN ELKAAR EEN LESJE Eerste supermarkt begin zegetocht Albert Heijn 1 RJ N1MM UNIEK DEINING OLIEVLEK bgjtfe dftMÉfes-Hlm SPRINGLEVEND HOLD FLITSEN APRIL 1995 Onder het motto 'Verkopen is ons vak' organiseerden de medewerkers van Albert Heijn-winkels vorige maand in Den Haag een commerciële markt in het filiaal in de Theresiastraat. De enigen die naar binnen mochten, waren de medewerkers van Albert Heijn zelf. Een markt voor het perso neel. Een opmerkelijke gebeurtenis. Rinus Schrama, supermarkt manager in de Theresiastraat, iaat er geen twijfel over be staan: de omzet moest omhoog in Den Haag en daar moest iets aan gedaan worden. Schrama: Om zo veel mogelijk gebruik te maken van de vele goede ideeën in de verschillende winkels, hebben we deze markt georga niseerd. Wij willen elkaar goede verkoop-ideeën aan de hand doen. Een soort commerciële kruisbestuiving.' Dat er goede ideeën leven in de verschillende winkels, bewezen de sprekers op de Speakers Corner van de Commerciële Clustermarkt: in een hoek van de winkel vertelden medewer kers hun collega's over hun er varingen om de omzet te verho gen. Bijvoorbeeld door het op richten van een Fun Team. Leo van de Meer, afdelingsmanager in Rijswijk: 'Klanten willen ver wend worden en ons Fun Team organiseert maandelijks een themaweek om onze klanten met iets extra's te verleiden. Zo hebben we bij het WK-voetbal in Amerika een hamburger stand gehad. En we hebben eens een extra culinaire koop avond georganiseerd. Vier koks van de hotelschool die in de winkel recepten uit AllerHande bereidden. Weken later kregen we nog reacties van het pu bliek.' Afdelingsmanager Wil lem Wenkenbach van filiaal De Stede vestigde de aandacht op een nieuwe trend: verschillende winkels in hetzelfde marktge bied die commercieel samen werken. Samen met afdelings managers van vier andere AH- winkels heeft hij een aantal commerciële acties op poten ge zet. Zo zijn er in onderlinge sa menwerking acties georgani seerd buiten de landelijke ac ties van AH om. En in samen werking met de Groentecentra le is veel aan het aantrekkelijk presenteren van de koopwaar Behalve de verkopers van de AH-winkels waren er ook stands van leveranciers. Hier maakten de AH-collega's geza menlijk kennis met aanvullen de verkoopmethoden die wor den aangeboden: extra display mogelijkheden, speciale acties. Ook 'eigen leveranciers' waren aanwezig. Piet Rozendaal, ac countmanager Groentecentrale Barendrecht: 'Dit is echt uniek: je hebt direct alle medewerkers bij elkaar met wie je ideeën kunt uitwisselen. Wij hadden onder andere verse, geschilde ananas in onze stand. Een ab solute primeur voor Albert Heijn want daar beginnen we pas over een paar weken mee. Wij hebben speciaal voor deze markt een doos over laten vlie gen uit Engeland. De reacties waren heel positief: dat wordt een groot succes. Het is ook goed dat alle medewerkers van de winkel voor de markt waren uitgenodigd. Het hele team maakt de winkel. Bovendien, met alle reorganisaties binnen Albert Heijn zie je toch dat mensen meer verantwoordelijk heid krijgen. Maar ook meer vrijheid om hun creativiteit te ontplooien. Deze markt geeft daar dan een nieuwe impuls aan. Hier zal nog veel over ge sproken worden!' Rinus Schrama en zijn medewerkers Ruth Kersenhuis en Mare van Vianen laten zien hoe je wijn presenteert Veertig jaar geleden opende Albert Heijn aan de Nieu we Binnenweg in Rotterdam zijn eerste supermarkt. 'Een sprookje als in een gedroomd Luilekkerland', schreef AllerHande. Albert Heijn legde met deze win kel de basis voor zijn positie als grootste kruidenier van Nederland. De eerste AH-supermarkt open de zijn deuren op 25 mei 1955, drie jaar na de eerste zelfbedie ning (ZB) in Schiedam. Het ver schil was dat er in de super markt ook vers vlees en verse groenten, fruit en aardappelen werden aangeboden. Een her ziening van de "Vestigingswet Bedrijven' had daartoe de mo gelijkheid geopend. Waar de klant normaal gesproken drie winkels voor moest bezoeken, vond hij hier alles bij elkaar. 'Een enorme tijdsbesparing voor de drukbezette huisvrouw, die nu praktisch gesproken al les onder één dak aantreft en dit bovendien nog in vlot tempo in één keer bijeen weet te bren gen en af te rekenen, dankzij het handige zelfbedieningssys teem. Geen wonder dat de huisvrouwelijke belangstelling reeds in de eerste dagen als enorm mag worden bestem peld', aldus AllerHande. De supermarkt in Rotterdam, een verbouwde ZB, had een op pervlakte van 340 m2. Voordat de winkel kon worden geopend dienden de nodige problemen te worden overwonnen. Om aan vers vlees en groenten te komen moest Albert Heijn inbreken in bestaande markten. Voor de le vering van vers vlees werd Unox gevraagd, maar die wei gerde uit angst voor deining in de slagerswereld. Bovendien gold er voor vervoer en verkoop van vlees zeer strenge wetge ving. Uiteindelijk werd een plaatselijke leverancier bereid gevonden om uitgebeend vlees te leveren, dat in de zaak ver der zou worden afgewerkt. Het vlees, volgens voorschrift afge zonderd in een speciale ruimte in de winkel, werd in ademend polythyeen gewikkeld en zonder zwoerd en vellen uitgestald in lange vitrines, zodat klanten zagen wat ze kochten. Na de Nieuwe Binnenweg volg de de Grote Houtstraat in Haarlem. In november 1956 opende AH daar een super markt met een oppervlakte van 560 m2, voor die tijd ongekend groot. De supermarkten en ZB's, naderhand ook omge bouwd tot supermarkten, ver spreidden zich in de jaren '50, '60 en '70 als een olievlek over Nederland. De oude bedienings zaken ruimden het veld. Het marktaandeel van AH verdub belde, het aantal medewerkers steeg van 4.200 in 1955 naar tttttthr i rn^utnt ttmint t'itiitt- - i ■:.u- ruim 22.000 in 1978 en de om zet groeide van f 85 miljoen in 1950 tot f 4.138 miljoen in 1977. De onstuimige groei van Albert Heijn was er mede oor zaak van dat concurrenten in de problemen kwamen. Een deel van de COOP ging dicht, Simon de Wit werd in 1972 door AH overgenomen en het eens zo machtige De Gruyter kon het niet meer bolwerken en ver dween in zijn geheel van het grutterstoneel. Gemak dient de mens. Dat was indertijd de gedachte achter de eerste AH-supermarkt. Nu, veertig jaar later, gaat die ge dachte nog steeds op. De super markt is springlevend. Voor verreweg de meeste consumen ten is de gang naar de super markt de ideale manier om aan de dagelijkse boodschappen te komen. In de volgende eeuw zal dat niet anders zijn. Super markten zullen er alleen anders uitzien dan nu. Meer produkten en meer diensten met toege voegde waarde. Winkelen zal in de toekomst niet meer uitslui tend door noodzaak worden in gegeven, maar zal zich ook meer en meer tot een sociale ac tiviteit ontwikkelen. De Ahold- winkels bereiden zich erop voor. De eerste AH-supermarkt in H955

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 9