4 fan Manuel in de VUT: VMJKINC AHOLD FLITSEN APRIL 1995 ALS AH-CONTROLEUR werd hij met een mes de winkel uitgejaagd; als directeur Franchising voerde hij het aantal AH-franchisers op tot ver boven de honderd; en als directeur Operations van Eu ronova stond hij aan de wieg van de Mana-keten in Tsjechië. Hij zou het allemaal zo weer over doen. De tref woorden van zijn carrière: afwisseling, spanning en sensatie, jan Manuel. Onlangs ging hij in de VUT. 'Ik heb mazzel gehad dat ik bij Ahold terecht ben gekomen.' Tik, tak, tor, geen gemier' Met stille trom is hij ver trokken. In een af scheidsreceptie had hij geen zin. 'Dan was er zeshon derd man gekomen. Ben je vijf uur aan het handenschudden. Aan toespraken had ik ook geen behoefte. Altijd die verhalen over je betekenis voor het be drijf. Ik kan het weten, want ik heb er zelf genoeg gehouden. Er zijn er wel die gezegd hebben: "Dat kim je niet maken, Jan. Dat hoort niet". Maar mensen die echt interesse hebben, bel len je toch wel om een afspraak te maken.' TRUCS Hoe lang hij precies bij Ahold heeft gewerkt weet hij niet. Een jaar of 36, schat hij. Eind jaren vijftig kwam Jan Manuel in dienst bij Albert Heijn. Het fi- lialenbestand bestond groten deels uit bedieningswinkels. Hij begon op de filialenadministra- tie, maar ging al snel naar de buitendienst. 'Ik werd controleur in Amster dam. Moest ik de administratie van de filialen controleren. De voorraadverschillen, de kaslijst, de loonlijst en het huishoud boekje van de filiaalchef. Die kreeg in die tijd nog 10% kor ting op boodschappen. Geen chef hield dat precies bij, maar we hadden trucs om ze te be trappen. Als de nieuwe oogst aardbeienjam bijvoorbeeld bin nen was, dan begon je een ge sprek over hoe lekker die wel niet was. Als de chef dat dan beaamde en de jam stond niet in het huishoudboekje, dan had je ze. Of ik begon de vrouw van de chef uit te horen. Vertelde ze me dat ze donderdagmiddag naar de markt was geweest, terwijl ze voor drie uur op de loonlijst stond. Dat werd me niet altijd in dank afgenomen. Ik ben wel eens met een mes de winkel uitgejaagd. Kon ik me achteraf wel voorstellen. Bij sommige chefs kwam ik het huis niet in. Zat je op een plee in de kelder van het filiaal de balans uit te werken. Of je zat met handschoenen aan te ver kleumen in een onverwarmd pakhuis. Dat werd me trouwens te gek. Ik heb toen de hele ad ministratie mee naar huis geno men. Ik was de eerste thuiswer ker bij Albert Heijn.' Manuel maakte snel carrière bij Albert Heijn. Hij werd achter eenvolgens groepsleider, zone manager in 't Gooi en Amster dam en vervolgens areama- nager in Zwolle. 'Een fantasti sche tijd. Albert Heijn groeide. De ene na de andere super markt ging open. Ik liftte mee op het succes. De veranderin gen in de maatschappij vertaal den zich in een nieuwe stijl van leidinggeven. De argwaan ver dween. Alles was nieuw, an ders. Er kwam volop aandacht voor de sociale kant. Veel trai ning en opleiding. En ik zat er middenin. Een hartstikke leuke tijd.' 'Amsterdam vond ik het mooi ste gebied om te werken. Open, duidelijk, hard. Tik, tak, tor, geen gezeik. Als je in Gronin gen een winkel binnenkwam en zei: "Wat een klerezooi", dan kreeg je dat maanden later een keer teruggekoppeld. Als ik m Amsterdam de caissières vergat te groeten, riepen ze meteen in koor: "Goeiemorgen meneer Manuel". Heerlijk. Legendari sche mensen meegemaakt: Leegwater, Broekman. Geen makkelijke jongens, maar je kon met ze werken. Zo'n carriè re als ik gemaakt heb, is niet meer te maken. Je werkte je de pestpokken, maar je kreeg kan sen als jonge vent. Achteraf heb ik me wel eens afgevraagd: hoe hebben ze het aangedurfd? Maar ik was jong en brutaal. Ik kwam uit de Amsterdamse school. Daar leer je van je afbij ten. Ik had een straatvechters mentaliteit.' VERRADER Eind 1982 werd Manuel direc teur van Albert Heijn Franchi sing. Zijn mooiste tijd. Er wa ren toen 28 franchisenemers; bij zijn vertrek in 1991 waren er 130. 'Franchising was niet zo populair. Bij Albert Heijn dach ten ze dat de franchisenemers met de AH-formule op de loop gingen. Ik werd in het begin wel gebeld door AH-bedrijfslei- ders: "Je begint toch niet met dat gesodemieter bij mij in de buurt, hè?", kreeg ik dan te ho ren. Zei ik: "Wat wil je: 10% meer omzet of het marktaan deel van AH omhoog?". Later won het marktdenken steeds meer veld. De toon van de tele foontjes veranderde: "Hé Manu el, zijn er nog franchiseontwik- kelingen bij mij in de buurt?" Het werd steeds duidelijker dat Albert Heijn en franchising uit stekend konden samengaan. De acceptatie is nu veel breder.' 'Zelfstandige ondernemers be schouwden onze eerste franchi ser, Abel Banus, indertijd als verrader. Het grootwinkelbe drijf was altijd de grote vijand. Dat je soms dingen samen kunt bereiken, wilde er maar moei lijk in. Voor veel ondernemers was het ook helemaal niet zo makkelijk om met ons in zee te gaan. Je levert tenslotte toch een deel van je vrijheid in. Ik heb meerdere keren meege maakt dat er tranen vloeiden bij de contractondertekening. Het was vaak heel emotioneel. Wel veel leuke mensen ont moet. Allemaal met een eigen geschiedenis. Ze kwamen overal vandaan: Schuitema, Spar, Unigro, noem maar op. Met veel franchisers heb ik nog steeds contact.' 'In 1991 werd ik gevraagd naar Tsjechië te gaan. Ik was toen 56. Hoe vaak krijg je op die leef tijd nog de kans om iets nieuws te beginnen? Ik vond het een geweldige uitdaging. Nooit spijt van gehad. Behalve dan die keer dat ik met m'n auto slipte en van een helling afreed. Daar ging Jan, over de kop naar be neden. Toen dacht ik: "Waarom moest je nog zo nodig. Was ik maar in Nederland gebleven." 'Tsjechië was mijn avontuur lijkste tijd. Een verrijking van mijn ervaring. Je kwam er in meest extreme omstandigheden terecht. Er was niets. Toen ik kwam was er net zicht op een eerste winkel. Specialistische kennis was er niet. Dan besef je in wat voor weelde je in Neder land leeft. We moesten alles zelf uitvinden, met alle char mes die daaraan verbonden zijn. Ik had het voordeel dat ik in Nederland ook andere tijden had meegemaakt. Van die erva ring heb ik prima gebruik kun nen maken. De eerste Mana hebben we voor de poorten van de hel moeten wegslepen. Het was een bestaande winkel in Jihlava. Een vuile, oude, afge trapte bende. Af en toe was er vlees, af en toe was er groente. Klanten kwamen vier keer per dag kijken of er wat te krijgen was. We zaten met vijf werk groepen in een hotel. Technici, ontwerpers, commerganten. De meesten kenden elkaar niet. In één dag lag het winkelconcept van Mana op tafel. Het was een feest om in zo'n tempo met zul ke vakmensen te werken. Men sen huilden toen de eerste Ma na openging. Opeens was er van gilles. Ze wisten niet wat ze meemaakten, 's Morgens om 5 uur stonden er al honderd men sen met hun neus tegen het glas gedrukt naar binnen te kij ken. Fantastisch.' 'Toen mijn taak in Tsjechië erop zat, ging ik naar Jamin. Daar heb ik één jaar gezeten. Minder sensationeel natuurlijk. Als ik een supermarkt binnenloop weet ik hoe die eruit moet zien. Maar hoe een snoepwinkel eruit moet zien, dat is toch an dere koek. Toch heb ik bij Ja- min ook een leuke tijd gehad, hoewel ze zich mij daar wel met gemengde gevoelens zullen her inneren. Ik heb er impopulaire maatregelen moeten nemen. Echt de beuk erin gegooid.' HEADHUNTERS In december is Jan Manuel in de VUT gegaan. Maar helemaal weg is hij niet. 'Ik ga nog regel matig naai* Tsjechië om te advi seren, te coachen. De proble men zijn er nu van een andere orde. Niet meer: wat moet je verbeteren, maar: hoe moet je verbeteren. Als ze bellen ga ik, en als ze niet bellen ga ik niet. Ik heb het razend druk. Ik doe een cursus politiek en bestuur en een cursus Nederlandse ge schiedenis. Heeft me altijd geïnteresseerd. Het leuke is dat ik op mijn leeftijd nog gebeld word door headhunters. Oost- Europa en franchising is een gewilde combinatie. Maar ik doe het niet. En ik verlang er ook niet naar. Ik ben Ahold. Al tijd naai- m'n zin gehad. Ik heb mazzel gehad dat ik bij Ahold terecht ben gekomen.'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 4