OR COR BESPREEKT TOEKOMST PRODUKTIEBEDRIJVEN OR WIL MEDEWERKERS ALBRO BESCHERMEN CLOSE LOPENDE ZAKEN NIEUWS 11 Naar aanleiding van verkoop Albro egevcer^ waarde IOLD FLITSEN APRIL 1995 Halen Ahold's produk- tiebedrijven de vol gende eeuw? Dat was, tussen de re- lels door, de centrale vraag n het overleg van vorige naand tussen de Centrale )ndernemingsraad en Vhold-president Cees van Ier Hoeven. De discussie rntspon zich naar aanlei- ling van vragen over de /oorgenomen verkoop van Ie Albro Bakkerijen. Van Albro was er in de toekomst jeen toegevoegde waarde meer :e verwachten voor Ahold', aldus /an der Hoeven. 'Zo'n strategische vaarde is moeilijk meetbaar. Maar /ragen die een rol spelen, zoals: can Albro iets wat anderen niet cunnen en hebben we een voor- .prong op de concurrentie, wer- fen steeds meer met nee beant woord.' Door de verkoop van Mbro rezen bij de COR vragen Dver de toekomst van de andere werkmaatschappijen. Van der Hoeven: 'De produktiebedrijven moeten voldoende rendement kunnen halen en toegevoegde waarde hebben om onder onze vleugels te blijven. Bij alle produk tiebedrijven zijn veranderingen gaande die tot doel hebben aan deze criteria te blijven voldoen. Bij Meester bijvoorbeeld gaat het vooral om de vraag hoe concurre rend dit bedrijf is ten opzichte van andere aanbieders op de markt. We gaan met Meester geen mas- saprodukten maken. We moeten produkten maken, die anderen niet kunnen maken.' Van der Hoe ven wijst erop dat het verschil met Albro is dat Meester op de vlees warenmarkt twee grote concur renten heeft (Unilever en Stege- man), terwijl de bakkersmarkt heel veel verschillende aanbieders kent. Bovendien is het zo dat vleeswaren bij AH meer en meer een activiteit met mogelijkheden blijkt te zijn. 'De kostenkant moet worden aangepakt bij Meester', Gehakt naar Zaandam: OR Vers Vlees Organisatie stemt in met verhuizing ge hakt fabriek van Zoetermeer naar Zaandam i.v.m. WM. Reden: alle zeven medewer kers zijn herplaatst. Te vens: proef met 36-urige werkweek in CS Zaandam wordt verlengd. En: OR oriënteert zich op toekom stige invulling Vers Vlees Organisatie; Winkel- organisatie: OR Sales Services (voorheen Opera tions) vult samen met be stuurder adviesaanvraag in m.b.t. nieuwe winkelorgani satie AH. Begin mei wordt definitieve adviesaanvraag verwacht. ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD aldus Van der Hoeven. 'En daar zijn ze mee bezig.' Marvelo vol doet ook aan de Ahold-criteria. Het Zaanse produktiebedrijf is be gonnen met het exporteren van produkten om zo de winstgevend heid te vergroten. Voor Ahold is, volgens de COR, vooral het koffie- branden de toegevoegde waarde van Marvelo. Verder passeerden tijdens het overleg ook de far maceutische activiteiten de revue. Van der Hoeven: 'Als steeds meer medicijnen bij de drogist en de su permarkt mogen worden ver kocht, neemt het strategisch be lang van apotheken en groothan del af.' Inmiddels is bekend geworden dat Ahold de acht apo theken die bij Pragmacare horen wil verkopen aan OPG (zie pag.1). Gesprek vergroot vertrouwen in Quality Bakers De OR van Albro en de vakbonden zijn druk bezig met het opstel len van een protocol, waarin voorwaarden zijn vastgelegd die de medewerkers beschermen bij de verkoop van de bakkerijen aan Quality Bakers. Het protocol is een onderdeel van het advies dat de OR moet geven. Henk Fikke werkt 21 jaar bij Ahold, is 14 jaar actief OR-lid, waarvan de laatste jaren als voor zitter. Over de voorgenomen ver koop van Albro zegt de ovenist: 'Ik ben er best emotioneel over geweest. Ik ben toch een Ahold'er. Maar ja, je leest veel, je hoort wat in de wandelgangen. Ik had het puzzeltje eigenlijk al klaar.' Fikke reageerde aanvanke lijk zoals de meeste Albro-mede- werkers reageerden: wat is dat voor vreemde eend uit Australië en wat wil die met Albro? Inmid dels heeft de OR een eerste ge sprek achter de rug met de direc tie van Quality Bakers en is het vertrouwen in de toekomst weer enigzins terug. 'Dat neemt niet weg dat er dingen zullen verande ren. Qua medezeggenschap zullen we pionierswerk moeten verrich ten', verwacht Fikke. De oud-voor zitter, sinds kort ook COR-lid, vindt dat de verkoop van Albro toch op een vreemd moment komt. 'We zaten nog middenin een reorganisatie. Het is gek om dan al te zeggen: het bedrijf is niet rendabel, dus verkopen.' Al bro wordt verkocht omdat het be drijf geen toegevoegde waarde zou hebben, niet innovatief ge noeg zou zijn en niet rendabel is. Fikke begrijpt de argumenten van de Raad van Bestuur wel, maar vind het jammer dat bepaalde nieuwe produkten zoals bake off niet meer kansen hebben gekre gen. De OR heeft nu een stappen plan gemaakt. Er zijn vragen op gesteld en neergelegd bij zowel Quality Bakers als AH, Ahold, de vakbond en de eigen directie. In een protocol moeten voorwaar den worden vastgelegd op ar beidsvoorwaardelijke gebieden. Quality Bakers heeft een afname- garantie bedongen bij Albert Heijn. 'We willen de medewerkers een aantal zekerheden bieden. Ahold is een goed nest. Het moet goed blijven', zegt Fikke. 'Mijn zoontje zegt altijd: papa, ik kom later bij jou werken. Weet je wat- ie zei toen ik vertelde van de ver koop? Ik kom toch maar niet bij jou werken. Begrijp je? Dat kan toch niet.' 'INTERESSANT vond ik het OR-werk altijd al. En nu de kinderen het huis uit zijn, heb ik er tijd ge- j^f f noeg voor', zegt Rini Boer, werkzaam op de boekhouding van Ahold's Centrale Diensten en lid van die OR. 'Als oudste van het stel merk ik dat ik toch anders tegen dingen aan kijk. We wil len soms zoveel. Het onderste uit de kan. Ik heb ook een tijd meegemaakt dat er helemaal niets viel te willen. In de oorlog en vlak erna. In die tijd was je bij wijze van spreken al blij met een dooie mus. Maar begrijp me goed, ik schreeuw dat niet van de daken. Het gaat erom dat medewerkers nü goed beschermd zijn, zowel jong als oud. Voor mij is de kwaliteit van medezeggenschap heel be langrijk. Ik vind dat er meer hoger gekwalificeerd personeel in de OR moet, omdat je echt over moeilijke dingen praat. Er is vaak grote kennis van zaken nodig om alles wat er op ons afkomt in de volle omvang te kunnen bevatten. Het gaat over zoveel verschillende zaken. Dat spreekt me ook wel aan. Dat je niet meer met oogkleppen op naar je bedrijf kijkt, maar een breed blikveld hebt. Een volgende termijn? Ik ben nu bijna ze stig, maar ik wil me niet aan de kant laten schui ven door jongeren. Laat ze eerst maar bewijzen dat ze het beter kunnen dan ik. Dus als ik nog bij Ahold werk, wie weet?'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 11