(ERSTBROOD FLESSENVOETBAL natuurlijk! Als ik ooit weg zou gaan, blijf ik toch hier boodschappen yiARY POS is zeer te spreken iver een bijeenkomst die Rinus Ichrama vorig jaar organiseerde im de ongerustheid over over- ast van de bewoners bespreek bar te maken en nader kennis ;e kunnen maken met elkaar. Meneer Schrama luisterde echt laar ons,' weet ze nog. Voor Ri- ius Schrama was het de eerste teer dat hij een Tmurtgroepsge- iprek' organiseerde. Hij vertelt: Dit idee is voortgekomen uit ien afspraak die was opgeno- nen in het de overeenkomst met le gemeente Den Haag, dat Al- lert Heijn zelf moest zorgdragen 'oor een goed contact met de iuurt. Ik zag er best tegenop, naar dat avondje is zo gezellig Iworden. We hebben alle buren 'erwend met drankjes en hap- es. Ook mensen die elkaar al- een maar kenden van het goe- lendag knikken op de balkons, ;onden nu persoonlijk kenni- maken. Het is goed om je buren e leren kennen. Je verlaagt een Irempel.' Iet is goed om je buren te leren :ennen, zegt ook Joop Vossel- oan van de Albert Heijn-fran- hise aan de Voorhof in Lely- tad. )e dames Waterman en Wijn aard kregen, evenals zestien ndere omwonenden, afgelopen ferst voor het eerst een kado an de supennarkt: een kerst- rood, persoonlijk overhandigd oor Vosselmans' zoon en opvol- er Andrew. 'Een vriendschap- elijk gebaar,' zegt Vosselman. ik wat minder op de werk- loer en meer achter de scher- len werk en dus tijd heb om na 8 denken, word ik me er ineens an bewust wat buren voor mij n mijn zaak betekenen. Ze hou- en een oogje in het zeil waar het gaat om vandalisme en cri minaliteit en waarschuwen me direct bij overlast door zwerf vuil, laden en lossen en dergelij ke. Deze zorg vind ik belangrijk en ik waardeer het ook.' 'O ja, ik heb in de jaren wat af gezeurd bij meneer Vosselman,' vertelt mevrouw Wijngaard. 'Kijk, ik woon tegenover de in gang. Ik ben de hele dag thuis en ik zie alles. Aan de manier van indraaien zie ik of er op een vrachtauto een bekende of onbe kende chauffeur zit. De onbe kenden pakken altijd ons gras veldje mee, diepe sporen achter latend.' Dat betrokken buurvrouwen soms ongevraagd tot woordvoer der van de bewoners worden ge doopt, weet ook Gees-Ineke Smit uit Baarn. Ze vertelt: 'Naast de Albert Heijn ligt een groot par keerterrein, waar wij met een hele rij woonhuizen op uit kij ken. Een tijdje geleden hadden we hier een groepje jongeren die aan zoiets als flessenvoetbal de den. De flessen visten ze uit de containers. Veel lawaai en over al glas. Omdat ik zo'n goed con tact met de bedrijfsleider meneer Poot onderhoud, ben ik zowel voor de buren als voor de bedrijfsleider een aanspreek punt geworden.' De preventieve zorg voor haar buurman heeft Gees-Ineke zo goed geregeld dat ze bij calamiteiten direct be schikt over de privetelefoon- nummers van de filiaalleiding. Aad Poot: 'Daar heeft ze per soonlijk om gevraagd. Het werkt goed. Op feestdagen zoals Oud en Nieuw is ons parkeerterrein een echte pleisterplaats voor jongeren. Mevrouw Smit belt dan de politie. Ik woon in Wijk bij Duurstede en kan gewoon De dames Waterman en Wijn gaard uit Lelystad, twee buur vrouwen van AH- medewerker Andrew Vosselman MET DE BUREN AH-super- marktma- nager Rinus Schrama organiseerde 'buurtgroeps gesprekken' voor zijn Haagse klan ten, hier gefotogra feerd aan de kassa van zijn winkel in de Theresia- straat niet zo snel ter plekke zijn. Ik ben erg blij met onze buur vrouw.' DE MATE VAN betrokkenheid van de buurt bij een winkelbe drijf is ook afhankelijk van de functie die de winkel voor een buurt bekleedt. Hoe sterker de buurtfunctie, hoe groter de be trokkenheid. Het filiaal aan de Voorhof in Lelystad ligt te mid den van kleine eensgezinswo ningen waarin veel ouderen wo nen. Voor hen is Albert Heijn met name in de ochtend een ont moetingspunt voor een praatje en een kop koffie. 'En zijn de mensen echt op leeftijd bied ik ze natuurlijk even een stoel aan,' vertelt Vosselman. 'Dit is een tendens van de laatste ja ren. De middagklanten zullen dit niet doen, hebben daar meestal geen tijd voor.' 'Wij hebben een band met deze winkel, dat is zo gegroeid in de loop der jaren. Twee van mijn dochters hebben hier gewerkt. Ik heb Andrew Vosselman zien opgroeien. Deze band is voor ons erg belangrijk,' zegt mevrouw Wijngaard en ze wijst ook naai' buurvrouw Waterman. Dan ver volgt ze: 'Wij komen allebei uit een Amsterdamse volksbuurt met kruideniers. Een band met de winkeliers was vroeger heel gewoon. Ik weet nog dat ik naar Amsterdam Noord verhuisde, daar hadden ze een moderne su permarkt. Ik vond het vreselijk, je was een nummer geworden.' Mevrouw Waterman zwaait met haar vinger richting Vosselman en zegt lachend: 'Je doet het ons niet aan dat je vertrekt hoor! Mijn dochter zei laatst nog te gen me, toen we mijn verhuizing naar een bejaardenflat bespra ken: Ma, blijf lekker zitten. Je hebt een mooie tuin, een winkel tegenover je en twee buslijnen. Ach, als ik ooit weg zou gaan, blijf ik toch hier boodschappen doen. Met de bus natuurlijk!'

Personeelsbladen | 1995 | | pagina 7